Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 czerwca 202416:22

Liczyli na nadwyżkę. W budżecie Raciborza jest dziura oświatowa

Liczyli na nadwyżkę. W budżecie Raciborza jest dziura oświatowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat omówiono na środowej (12.06.) komisji oświaty Rady Miasta. Samorząd musi znaleźć środki na pokrycie wydatków.

Uwaga radnych podczas środowego posiedzenia skierowana została także na uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2023 rok. Jej przedstawieniem zajęła się skarbnik miasta, Maria Wieczorek-Juzwiszyn.

- Budżet za 2023 rok w zakresie tego, czym zajmuje się państwa komisja został wykonany prawidłowo. W odniesieniu do roku obecnego, to nie zabezpieczono wszystkich środków. Kwota złożowa przez wydział i ZOPO opiewała na 116 mln, a zaprojektowano 80 mln. Do tego doszły jeszcze podwyżki dla nauczycieli. W subwencji dostaliśmy za mało pieniędzy. Były plany, że być może uda się zniweluje to nadwyżką, ale jej niestety nie ma. Próbujemy określić sposób w jaki znaleźć te brakujące środki – mówiła szefowa miejskiej kasy.

Informacje skarbniczki uzupełnił naczelnik Żychski. - Subwencja to mały procent wydatków, jakie ponosimy na nasze przedszkola i szkoły. Coraz więcej jest dotacji przeznaczonych dla placówek niepublicznych, które z każdym rokiem pojawiają się jak grzyby po deszczu. Kwota 116 mln, która podała pani skarbnik, to nie jest kwota, którą przekazujemy tylko naszym szkołom. Ponad 10 mln z tej sumy stanowi kwota, którą przekazujemy placówkom niepublicznym. Dodatkową lukę spowodowały także podwyżki, i to w kwocie ponad 4 mln złotych – powiedział szef Wydziału Edukacji.

Do dyskusji dołączył radny Roman Wałach. - To był zawsze problem. Było tak, że było subwencja i budżet miasta. Kiedyś zgodziliśmy się, że w małych dzielnicach będą małe szkoły, choć może zmieścilibyśmy się w dwóch Piętnastkach. Ale nie robimy tego, bo to jest ze szkodą dla społeczności lokalnej. Skąd wzięło się w budżecie 86 mln w budżecie, skoro było zapotrzebowanie na 116 mln? - pytał rajca ze Studziennej.

- Subwencja przychodzi co miesiąc w wysokości 1/12 kwoty rocznej. Z góry wiemy jaka będzie na cały rok i później nie jest już zmieniana. W budżecie powinno być zapisane 116 mln, ale niestety wtedy się nie bilansował. Subwencja została zapisana jednak tak, jak zaplanowało ministerstwo – odparła miejska skarbnik.

- W mym przekonaniu kwota zaplanowana przez ZOPO i poszczególnych dyrektorów szkół była prawidłowa i gdyby została zapisana taka w budżecie, to dziś o tej sprawie nie rozmawiamy – dodał K. Żychski.

Głos zabrał radny Alan Wolny. - Skoro kwota dla placówek jest teraz duża, ponad 11 mln, to interesowałoby mnie, jaka była kwota w poszczególnych latach wstecz – apelował rajca.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Czterech radnych było za, sześciu wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych. Dokument zyskał pozytywną opinię gremium.

 

 

 

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.