Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 czerwca 202415:21

Oświadczenie Zarządu Powiatu Raciborskiego w sprawie Młodzieżowego Domu Kultury. Dyrektorka wycofała rezygnację

Oświadczenie Zarządu Powiatu Raciborskiego w sprawie Młodzieżowego Domu Kultury. Dyrektorka wycofała rezygnację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Reklama
Racibórz:

- Z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy działania pani Agnieszki Busuleanu-Jaksik, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury - czytamy we wstępie oświadczenia.

Po pierwsze złożenie rezygnacji z funkcji dyrektora w dniu 23 maja br. Następnie zainicjowanie protestu i oplakatowanie budynku oraz bardzo jednostronna i emocjonalna informacja do rodziców o planowanych działaniach Powiatu. W kolejnym kroku, dziś, oświadczenie Pani Dyrektor o cofnięciu rezygnacji z funkcji.

Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, zwany popularnie MDK-iem, to placówka powiatowa o statusie jednostki oświatowej funkcjonującej w oparciu o finansowanie w ramach otrzymywanej przez powiat subwencji oświatowej. Zarząd powiatu, doceniając dorobek MDK-u i jego pozycję na lokalnej mapie kulturowo-artystycznej, nie zamierza likwidować lub ograniczać działalność jednostki - zamiarem zarządu powiatu jest przekształcenie placówki w jednostkę kultury dla dobra uczestników. Warto nadmienić, że podobne działania Powiatu zostały przeprowadzone w roku 2020 - wówczas przekształcono Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Powiatowe Centrum Sportu.

W dniu wczorajszym odbyły się 3 spotkania. Naszym założeniem, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, było w pierwszej kolejności poinformowanie bezpośrednio zainteresowanych tj. dyrektor Agnieszki Busuleanu-Jaksik, pracowników placówki oraz rodziców wychowanków o planowanych działaniach. Pani dyrektor została poproszona o ustalenie spotkania, w najbliższych dwóch dniach, z przedstawicielami rodziców – tzw. radą rodziców, a następnie z wszystkimi zainteresowanymi rodzicami. Niestety przed uzgodnieniem terminu spotkania z radą rodziców p. dyrektor, z własnej inicjatywy, drogą formalną i nieformalną, poinformowała rodziców o swoim subiektywnym stanowisku w sprawie.

Podkreślamy, że nasze działania polegały najpierw na konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami, a następnie dopiero miały zostać podjęte działania formalne.

Odnosząc się do wiadomości przekazanej przez p. dyrektor rodzicom prostujemy nieprawdziwe informacje.

Zmiana organizacyjna funkcjonowania MDK ma na celu powiększenie jej działalności. Założeniem jest nie tylko utrzymanie, ale również poszerzenie oferty zajęć. Nieprawdą jest, że „z mapy wydarzeń kulturalnych znikną takie imprezy, jak Karnawałowa Rewia Tańca, Powiatowy Festiwal Widowisk Bożonarodzeniowych, Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej, Semestralne pokazy artystyczne, premiery teatralne, konkursy plastyczne”. Przeciwnie. Zamiarem organu prowadzącego jest nie tylko kontynuacja wymienionych imprez oraz oferty zajęć, ale wręcz o poszerzenie o dodatkowe wydarzenia, czego dowodem jest obecna działalność wspomnianego PCS.

Mamy świadomość, że głównym problemem dla nauczycieli jest przejście z zatrudnienia z Karty Nauczyciela pod Kodeks Pracy. Budzi to zrozumiały opór i niechęć do zmian, ale nie może być dominującym argumentem w dyskusji. Podkreślamy, że wszyscy nauczyciele zatrudnieni obecnie na pełny etat w MDK-u będą mieli możliwość zatrudnienia w szkołach prowadzonych przez powiat (w ramach Karty Nauczyciela) i jednocześnie dodatkową możliwość zatrudnienia w nowej placówce kultury. Wiele osób już teraz tak funkcjonuje i łączy zatrudnienie w MDK-u z pracą w innych szkołach lub placówkach. Warto dodać, że Młodzieżowy Dom Kultury jest jedynym domem kultury na terenie powiatu funkcjonującym jako jednostka oświaty, pozostałe placówki funkcjonujące na terenie gmin powiatu oraz Raciborza są jednostkami, w których instruktorzy nie są zatrudnieni jak nauczyciele, a mimo to placówki te świetnie funkcjonują, prowadzą zajęcia z dziećmii młodzieżą, umożliwiając młodym ludziom rozwijanie pasji, wszechstronny rozwój i odnoszenie sukcesów.

Zarząd Powiatu Raciborskiego

Autor: SP, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Gość (IP: *.*.*.28) 12 czerwca 202416:19
Najgorszy starosta i nie doszły wice Kur... Zwolnili szefową z zamku, zwolnili szefową domu kultury ( i tylko głupi uwierzy że same się zwolniły), zagroda żubrów zamknięta itd Kasę na podwyżki od stycznia dla sobie trzeba zorganizować kosztem innych oraz dzieci które płaczą pod MDK że im zamykają i nie będą już się widziały z paniami od zajęć. Trzeba być bezdusznym sk........żeby takie coś zrobić rodzinom o niższym uposażeniu . Ten z oświaty powinien na szmacie ( taczkach) wylecieć z tego stanowiska. Przed wyborami na imprezach z MDK się promował bale nie bale a teraz likwiduje i ma to w nosie że dzieci przywiązały się do swoich pań z zajęć. Dlatego też w eurowyborach nie głosowałam na platformę.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Aktualności15 czerwca 202421:08

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Niewrzoł
Kultura i edukacja14 czerwca 202422:31

Europejski projekt w szkole na Płoni

Europejski projekt w szkole na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.