Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 czerwca 202417:53

Hala w Studziennej czeka na zmianę pokrycia dachu. Migawki z komisji oświaty

Hala w Studziennej czeka na zmianę pokrycia dachu. Migawki z komisji oświaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Radny Roman Wałach interesował się, co dalej z inwestycją w Studziennej. Ma tu powstać nowoczesna hala sportowa.

Radni Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. pochylili się również nad dokumentem opisującym pochodzenie środków zewnętrznych w raciborskiej oświacie w roku szkolnym 2023/2024. Przedstawieniem dokumentu zajął się naczelnik Wydziału Oświaty, Krzysztof Żychski.

- Państwo, który zasiadali w tej komisji w poprzedniej kadencji dobrze wiedzą, jak pozyskujemy środki dla naszej oświaty. Dla tych, którzy są nowymi radnymi i nie mieli jeszcze okazji się z tym zapoznać, przygotowaliśmy prezentację – zaczął szef raciborskiej edukacji, przystępując do przedstawienia pozyskanych.

Krzysztof Żychski wymieniał kolejne źródła pochodzenia środków przeznaczonych na raciborską oświatę. Do tej pory korzystano z finansowania rządowego, WFOŚiGW, programów MSiT. Naczelnik Wydziału Edukacji wymienił także jakie wnioski o środki zewnętrzne złożyły poszczególne szkoły.

Jako pierwsza głos w dyskusji zabrała przewodnicząca komisji Ludmiła Nowacka. - Myślę, że pochwały należą się nie tylko naczelnikowi, ale całemu wydziałowi. Podziękowania należą się także dyrektorom poszczególnych placówek, którzy nie zasypiają gruszek w popiele i wychodzą naprzeciw brakowi środków. Dobrze wiemy, że środki z subwencji nie wystarczają nawet na cele statutowe poszczególnych jednostek – mówiła.

Do dyskusji dołączył radny Roman Wałach. - Czy projekt budowy zadaszonego boiska w Studziennej nie jest zagrożony? - dociekał. - Jesteśmy po pierwszym przetargu, kwoty były zdecydowanie wyższe niż zakładaliśmy. Jestem po rozmowach z Ministerstwem Sportu. Planowane są zmiany w użytych pokryciach dachowych i z innym materiałem na boisko. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, być może uda się zmniejszyć koszty. Na tę chwilę jednak oczekujemy na decyzję ministra. Dofinansowanie zostało jednak uzyskane i ono cały czas obowiązuje – odparł K. Żychski. Czytaj: Hala sportowa dla Studziennej trzy razy droższa niż szacował Urząd Miasta. Co dalej z inwestycją?

- Mamy coraz więcej Zielonych Pracowni. To duża wartość dodane dla każdej placówki, która takową pracownię ma. Chciałabym jednak wiedzieć, co to za zadanie Zielona Amazonka, które ma być realizowane w ZSP3? Na czym ono będzie polegać? - dociekała radna Magdalena Kusy.

- Nie jestem w stanie na ten moment udzielić odpowiedzi czym ten projekt jest. Uzyskam informacje od pana dyrektora i chętnie odpowiem, czy to na sesji, czy przed sesją w sposób mailowy. Nie chciałbym podawać niepewnych informacji – odparł K. Żychski.

Rajcy zajęli się także uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta. Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej pod nazwą Raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Przedstawienia dokonała Agnieszka Adamczyk-Motyka.

- Sprawozdanie jest sporządzenie zgodnie z przepisami dotyczącymi rachunkowości. Kwotę po stronie aktywów zamknęliśmy z kwotą około 2 mln złotych. Dokładnie ta sama kwota jest po stronie pasywów, co należy odbierać za sukces – stwierdziła szefowa placówki z Rzeźniczej.

Dyskusję rozpoczęła przewodnicząca Ludmiła Nowacka. - To naprawdę sukces, bo współpraca z NFZ nie zawsze jest łatwa. Jak to obecnie wygląda? - dociekała. - Obecnie kończy nam się kontrakt pięcioletni. Jego koniec to ostatni dzień czerwca. Czekamy na ogłoszenie nowego konkursu, praktycznie w blokach startowych. Konkurs to jednak nic pewnego, gdyż startować może w nim nie tylko nasza placówka, ale i inne podobne z miejscowości ościennych – stwierdziła A. Adamczyk-Motyka.

- Czy mamy jakieś plany co do zwiększenia dofinansowania? - pytała L. Nowacka. - Plany są. Czekamy jednak na decyzję NFZ, czy przychyli się do zwiększenia puli finansowania oraz czy nasza placówka spełni postawione wymagania – stwierdziła szefowa RCRON. - Dobrze by było, bo oczekiwanie nie rehabilitację jest naprawdę długie. Dodatkowo chciałam zapytać, czy jest szansa na podwyżki dla pracowników? - pytała przewodnicząca. - Wypłaty pracowników medycznych reguluje ustawa, więc teraz ukłon w stronę prezydenta, czy przeznaczy środki. Czekamy też na decyzję funduszu, czy ewentualny nowy kontrakt będzie uwzględniał nowe ceny usług – powiedziała Agnieszka Adamczyk-Motyka.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Sześciu radnych głosowało za, czterech wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwsza zajęła wiceprzewodnicząca Julia Parzonka. - Podnosiliśmy ostatnio problem dotyczący stypendiów dla uczniów. Dzieci, które chodzą do naszych szkół, ale nie mieszkają w Raciborzu mogą otrzymać stypendium, ale dzieci, które chodzą do placówek prywatnych, które są mieszkańcami Raciborza nie mogą z tego skorzystać – mówiła.

- To jasno wynika z zapisów uchwały – stwierdził naczelnik K. Żychski. - Myślę, że to powinno zostać jakoś zmienione. Sama mam siedmioletnie dziecko, które dobrze się uczy, ale to nie on będzie decydował, gdzie będzie chodził do szkoły – odparła Julia Parzonka. - Pani argumentacja do mnie oczywiście przemawia. Skonsultuję sprawę, czy takie zmiany w uchwale przeszłyby w ogóle przez nadzór prawny wojewody – stwierdził szef raciborskiej oświaty.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Aktualności15 czerwca 202421:08

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Niewrzoł
Kultura i edukacja14 czerwca 202422:31

Europejski projekt w szkole na Płoni

Europejski projekt w szkole na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.