Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 202420:23

Ranking szkół rozwijających życiowe umiejętności. Trzy z Raciborza

Ranking szkół rozwijających życiowe umiejętności. Trzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W tym rankingu wyniki testów nie mają znaczenia. To, co się liczy, to zaangażowanie szkoły we wspieranie uczniów w nabywaniu kompetencji miękkich, takich jak współpraca, empatia i praca zespołowa. Zwycięzcą tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii zostało liceum z Siemianowic Śląskich. W zestawieniu znalazło się łącznie 78 szkół z województwa śląskiego, w tym trzy z Raciborza. 

Pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Zwolnieni 2024 z Teorii zajęło III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich. W zestawieniu wyróżniono 458 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Poza szkołą z Siemianowic Śląskich, która zajęła pierwsze miejsce, w rankingu znalazło się także 77 innych szkół z woj. śląskiego. Są to placówki, które dają młodzieży wsparcie i przestrzeń na działania społeczne i skutecznie odpowiadają na największe problemy polskiej edukacji, takie jak nadmiar nauki pamięciowej i brak praktycznych umiejętności (wg CBOS 2023 r.), oferując uczniom możliwość działania w praktyce.

Z Raciborza znalazły się w nim (na końcu nazwiska opiekunów wspierających rozwój kompetencji)

129 w kraju 20 w woj. śląskim Technikum nr 1 - Zespół Szkół Ekonomicznych Racibórz śląskie, 23.259, Sylwia Gawenda-Rutkowska, Paweł Ptak

231/38 II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza Racibórz śląskie, 17.071, Renata Dradrach-Szweda

33257 Diecezjalne Liceum Ogólnokształcące Racibórz śląskie, 12.401, Barbara Marcol


Otwarci na zmianę w edukacjiRanking Szkół Zwolnieni z Teorii został ogłoszony na tegorocznym, dziesiątym Wielkim Finale, który przebiega pod hasłem „Otwarci na zmianę” i jest połączony z kampanią społeczną z robotem Prymusem w roli głównej. Przeprowadzony przez Fundację eksperyment, zadaje kluczowe pytanie: czy sztuczna inteligencja może zdać maturę? Okazuje się, że tak! Prymus potrzebował na to około 30 minut, podczas gdy uczniowie mają na to 240 minut. Akcja ma na celu budować świadomość, że rozdźwięk między szkołą a rzeczywistością staje się coraz większy. To właściwy moment na podjęcie konkretnych działań. W ramach akcji Fundacja zainicjowała list otwarty, w którym wskazuje pilność zmian w polskim systemie edukacji. List podpisało już ponad 1800 osób, w tym sygnatariusze ze świata biznesu, kultury, sztuki czy akademii. – Chcemy, aby w codziennej nauce w szkole było więcej czasu na aktywności praktyczne, które pozwolą zdobyć kompetencje miękkie potrzebne w przyszłości młodym ludziom w życiu osobistym i zawodowym. W szkole spędzamy kilkanaście pierwszych lat życia i ona formułuje nasze nastawienie do świata i myślenie o nas samych, dlatego zachęcamy do wspierania idei otwarcia edukacji na zmianę w tym kierunku – mówi Rafał Flis, wiceprezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. Twórcy listu wskazują, że kompetencje miękkie, aby były traktowane poważnie, należy uwzględnić na maturze i podczas rekrutacji na studia. – Te kompetencje są już nie tylko uznawane, ale i poszukiwane przez pracodawców, więc powinniśmy ich nauczać od momentu pójścia do szkoły aż do zakończenia studiów – dodaje Flis. Podpisy są zbierane na stronie otwarcinazmiane.pl.

Decyzja do podjęcia

W większości rankingów szkół liczą się głównie wyniki matur i sukcesy w olimpiadach. Fundacja Zwolnieni z Teorii oferuje inne podejście, inspirując młodych ludzi do realizacji projektów społecznych w ramach olimpiady. W tym roku rekordowo ponad 27 tys. uczniów z całej Polski, w tym ze Śląska, podjęło się realizacji projektów, rozwiązując problemy takie jak brak świadomości ekologicznej czy zły stan psychiczny pacjentów. Przy wsparciu nauczycieli około 7,5 tys. uczniów ukończyło projekty, a szkoły wspierające te inicjatywy zdobyły miejsca w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024.

Z najnowszego badania Pracuj.pl z 2024 r. wynika, że większość przedstawicieli pokolenia Z (64 proc.) uważa, że na rynku maleje rola formalnego wykształcenia, a rośnie rola praktycznych umiejętności. Z tą tezą zgadza się 62 proc. badanych w wieku 25-34 lata. – To nie zdejmuje jednak z systemu edukacji konieczności przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. W dobie rozwoju sztucznej inteligencji, szybkiego dostępu do informacji i technologii na znaczeniu rosną umiejętności miękkie, których długo nie będą w stanie zastąpić roboty czy AI – mówi Anna Goreń, Starsza Specjalistka PR i CSR z Pracuj.pl.

Umiejętności na wagę złota

Jednym z nagrodzonych Złotym Wilkiem projektów był „EkoZwierz”. To śląski projekt, którego celem było zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób dbamy o zwierzęta domowe. Młodzież poprzez media społecznościowe edukowała właścicieli zwierząt domowych o ekologicznych alternatywach pokazując, że ekologia i opieka nad zwierzętami mogą iść w parze. – Udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii był dla mnie ogromną lekcją życia. Projekt EkoZwierz stał się moją areną do wprowadzania realnych zmian, inspirując i edukując ludzi, jak żyć w zgodzie z naturą. Każda rozmowa, każdy artykuł, który pisałam, i każdy post, który udostępniałam na naszych kanałach społecznościowych, był krokiem w stronę budowania świadomości ekologicznej. To doświadczenie pokazało mi, że moje działania mają realny wpływ na świat i mogą inspirować innych do zmiany swojego podejścia do natury – mówi Emilia Maciąg, uczennica z Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Oxford Secondary School w Bielsku-Białej, współtwórczyni projektu. W ciągu 10 lat Olimpiady Zwolnieni z Teorii ukończonych zostało blisko 8 tys. projektów, które umożliwiły młodym ludziom zdobycie uniwersalnych kompetencji przyszłości niezbędnych w życiu.

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii oraz Złote Wilki zostały ogłoszone 23 maja podczas Wielkiego Finału 2024, który odbył się w Warszawie. To wydarzenie organizowane przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Współorganizatorem jednej ze stref na wydarzeniu – Strefy dla Nauczycieli_ek i Dyrektórów_ek – jest Fundacja Empiria i Wiedza. Partnerami Fundacji są m.in. ING Bank Śląski, Pracuj.pl, Allegro, Bank Gospodarstwa Krajowego. Wydarzenie odbyło się się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, na którym organizatorów gościł Totalizator Sportowy. Pełna lista Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024 znajduje się na stronie www.ranking.zwolnienizteorii.pl.

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Na zdj. tegoroczne absolwentki Ekonomika

 

 

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202420:13

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO]

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

13 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaprosiło honorowych dawców krwi z terenu swojej działalności do siedziby raciborskiej placówki, aby podziękować im za bezcenny dar krwi ratującej życie – tak samo, jak krew, wartości nie do kupienia i nie do zastąpienia.

RCKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202422:28

Nowi konsultanci wojewódzcy

Nowi konsultanci wojewódzcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.