Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 maja 202400:13

Sprawa Rity Gorgonowej na wokandzie, czyli III Noc Muzeów w raciborskim sądzie

Sprawa Rity Gorgonowej na wokandzie, czyli III Noc Muzeów w raciborskim sądzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rekonstrukcja głośnego w II RP procesu Rity Gorgonowej była głównym punktem wczorajszej, 17.05., trzeciej już Nocy Muzeów w murach raciborskiej Temidy, w sali rozpraw zabytkowego sądu krajowego.

Wydarzenie było kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia imponujących wnętrz odrestaurowanego drugiego budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu, dawnego pruskiego sądu krajowego.

Ciekawym wydarzeniem była inscenizacja procesu Sprawy Gorgonowej, przygotowana przez Koło Naukowe „Militarni” Instytutu Nauk Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu przy udziale Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Prokuratury Rejonowej w Raciborzu. Inscenizacja miała miejsce w głównej sali rozpraw z udziałem prawdziwego sędziego i prokuratora, w pozostałe role wcielili się studenci koła. Przy sali rozpraw odwzorowano miejsce zbrodni morderstwa na 17-letniej Elżbiecie (Lusi) Zarembiance. Sprawa Rity Gorgonowej to najgłośniejszy proces lat 30. przedwojennej Polski. Jej skazanie do dziś budzi wiele wątpliwości.

Dla zwiedzających została udostępniona reprezentacyjna sala rozpraw, „tajemnicza klatka schodowa”, cele dla podsądnych, Ośrodek Kuratorski i przyjazny pokój przesłuchań z lustrem weneckim. Poza inscenizacją na głównej sali rozpraw była możliwość zobaczenia urzędowych strojów sędziego czy adwokata oraz tradycyjnego wyposażenia sali rozpraw.

Był też historyczny sprzęt biurowy, a w mniejszej sali rozpraw nr 101 na I piętrze wyświetlano film o historii budynku przy ul. Wojska Polskiego 24, przygotowany przez twórcę filmowego Adriana Szczypińskiego z okazji oddania budynku do użytku po remoncie.

Prokuratura Rejonowa w Raciborzu, której stanowisko w tamtym roku cieszyło się ogromną popularnością, w tym roku na II piętrze budynku Sądu zaaranżowała miejsce popełnienia przestępstwa związanego z przestępstwami narkotykowymi. Na stanowisku był obecny technik kryminalistyki. Na parkingu pomiędzy sądami można było zobaczyć policyjny radiowóz oraz motocykl, będące na wyposażeniu raciborskiej Policji.

Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu w sali nr 14 na parterze zaprezentował stanowisko informacyjne, a na parkingu sądowym oznakowany pojazd służbowy.

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu na parkingu pomiędzy budynkami sądów pokazali samochód konwojowy służący do przewozu więźniów.

Nowością był udział Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku, który w sali 001 na parterze zaprezentował stanowisko informacyjne oraz umożliwi przymierzanie umundurowania.

Obecny po raz pierwszy Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu włączył się w wydarzenie poprzez udział jego wychowanków w malowanie buziek, wykonywanie zmywalnych tatuaży, jakrównież tworzenie baniek i udział szczudlarza - przed budynkiem Sądu, a później na parkingu między budynkami.

Podczas Nocy Muzeów obecni byli również kuratorzy sądowi i wolontariusze z Ośrodka Kuratorskiego działającego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń" na parking zawitała mobilna szkoła, partner MobileSchool.org, realizująca ideę streetworkingu, czyli pedagogiki ulicy.

Współorganizatorami wydarzenia oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym Sądzie są Prokuratura Rejonowa w Raciborzu, Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, a także po raz pierwszy Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń".

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Aktualności15 czerwca 202421:08

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Niewrzoł
Kultura i edukacja14 czerwca 202422:31

Europejski projekt w szkole na Płoni

Europejski projekt w szkole na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.