Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 maja 202408:29

Dwóch strażaków z raciborskiej komendy promowano na pierwszy stopień oficerski

Dwóch strażaków z raciborskiej komendy promowano na pierwszy stopień oficerski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

4 maja 2024 roku strażacy z całego kraju uroczyście obchodzili swoje święto podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie. Dwóch strażaków z raciborskiej KP PSP odebrało promocje na pierwszy stopień oficerski.

Strażacy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych na czele z Komendantem Głównym PSP nadbrygadierem dr. inż. Mariuszem Feltynowskim rozpoczęli Centralne Obchody wspólną pielgrzymką z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy do Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji strażaków oraz ich rodzin, której przewodniczył ksiądz Biskup Romuald Kamiński pasterz Diecezji Warszawsko - Praskiej. O godz. 11.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się główne uroczystości Centralnych Obchodów Dnia Strażaka.

Otwierając uroczystość nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny PSP powitał w imieniu własnym oraz współorganizatorów – Rektora-Komendanta Akademii Pożarniczej st. bryg. dr. inż. Tomasza Klimczaka oraz Prezesa ZOSP RP druha Waldemara Pawlaka, przybyłych na Obchody gości, a wśród nich: Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Pierwszą Damę Agatę Kornhauser - Dudę, Marszałka Sejmu RP Szymona Hołownię, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego wraz z Podsekretarzem Stanu w MSWiA Wiesławem Leśniakiewiczem, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewierę wraz z Zastępcą, Ekscelencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego oraz przedstawicieli duchowieństwa, Przewodniczącego Senackiego Zespołu Strażaków Senatora Marka Komorowskiego oraz Parlamentarzystów, przedstawicieli Rządu - Ministrów, Sekretarzy i Podsekretarzy Stanu, Szefów służb mundurowych podległych MSWiA i współpracujących oraz żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz wszystkich pozostałych uczestników uroczystości.

Zwracając się w przemówieniu do uczestników uroczystości, Komendant Główny PSP podkreślił: - 4 maja to dla całego środowiska związanego z ochroną przeciwpożarową dzień wyjątkowy. Jest to wspólne święto nas wszystkich, strażaków Państwowej Straży Pożarnej, druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Ta uroczystość ma na celu uhonorowanie i docenienie naszej pracy i służby. To wspaniała okazja, żeby podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania naszej nowoczesnej służby ratowniczej. (...)Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o śp. generale brygadierze Feliksie Deli, pierwszym komendancie głównym PSP, który tworzył krajowy system ratowniczo-gaśniczy. System ten jest unikalnym w Europie, jednym z kluczowych filarów bezpieczeństwa wewnętrznego naszego państwa, wciąż rozwijany i doskonalony, funkcjonuje w oparciu o dobry potencjał jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych. W przyszłym roku będziemy obchodzić 30. rocznicę powstania krajowego systemu.

Dużą rolę w podniesieniu poziomu wyposażenia technicznego jednostek PSP odgrywały i odgrywają wciąż fundusze europejskie. W latach 2017-2023 formacja wzbogaciła swój potencjał bojowy poprzez zakupy około 1,5 tysiąca pozycji sprzętowych za kwotę ponad 1,3 mld zł. Chcemy nadal pozyskiwać dodatkowe, zewnętrzne źródła finansowania na modernizację naszej służby. Decydujące będą tu środki europejskie. Do 2029 roku już w chwili obecnej mamy zagwarantowane dla PSP ponad 930 mln zł. Jestem przekonany, że pozyskamy więcej. Kilka dni temu wspólnie świętowaliśmy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. To bardzo ważny dzień dla nas, Polaków. Dzisiaj z dumą możemy mówić o sobie, że jesteśmy Polakami, jesteśmy Europejczykami. Od 1 stycznia przyszłego roku Polska po raz kolejny obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. My doskonale wiemy, jak pomagać w kraju, wiemy, jak pomagać poza nim. Jesteśmy jednym z krajów, który najczęściej oferuje pomoc ratowniczą, humanitarną lub ekspercką w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Podniosłym momentem Centralnych Obchodów było wręczenie przez Prezydenta RP Andrzej Dudę nominacji generalskich trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali:

st. bryg. Janusz Drozda – Lubuski Komendant Wojewódzki PSP
st. bryg. Artur Gonera – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP
st. bryg. Michał Kamieniecki – Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński wręczył nowym generałom pamiątkowe szable.

Z okazji Dnia Strażaka, podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył funkcjonariuszom i pracownikom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych odznaczenia państwowe.

Po ceremonii awansów i odznaczeń nadszedł ważny moment dla funkcjonariuszy PSP, którzy otrzymali podczas apelu promocję na pierwszy stopień oficerski w PSP. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień młodszego kapitana 298 funkcjonariuszom, a w jego imieniu aktu promocji dokonali Komendant Główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski oraz Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica. Jako pierwszy na stopień młodszego kapiatana PSP promowany został tegoroczny prymus Akademii Pożarniczej st. ogn. chor. inż. Ksawery Łokietek. Nowo promowanym oficerom błogosławieństwa udzielił Ekscelencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Po zakończeniu ceremonii awansów, odznaczeń i promocji, w przemówieniu okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda, skierował do zebranych słowa: - Dziękuję, że wybraliście służbę drugiemu człowiekowi i Rzeczypospolitej. Jesteście przez polskie społeczeństwo cenieni i docenieni. Okazujecie, że polski funkcjonariusz, polski strażak służy drugiemu człowiekowi, nie tylko będącemu jego rodakiem. Służy drugiemu człowiekowi po prostu, bo taka jest jego misja, takie jego oddanie, taka jest jego służba".

Z Komendy Powiatowej w Raciborzu promowanych na stopień młodszego kapitana zostało dwóch funkcjonariuszy:

asp. Jan Hopko
asp. Adam Derkowski

 

Autor: Wydział Prasowy KG PSP, KP PSP, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202408:25

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO]

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Blisko sto osób przyszło wczoraj, 24.05., na kolejną zamkową noc, tym razem poświęconą rodzinie von Ratibor. Atrakcją były przejazdy bryczką po parku Zamkowym. Rafał Wochnik z księżną Elżbietą wozili gości blisko do północy.

fot. Jan Ptak
Reklama
Sport24 maja 202409:03

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202415:13

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biuro Prasowe Stadionu Śląskiego
Reklama
Aktualności24 maja 202410:58

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rzecznik Prasowy Komendanta Oddziału SG - Kierownik Zespołu Prasowego Śląski Oddział Straży Granicznej
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.