Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 maja 202409:40

Masowe kontrole na działkach ROD. Stanowisko Wód Polskich

Masowe kontrole na działkach ROD. Stanowisko Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że nie prowadzi zaplanowanych i zamierzonych kontroli ręcznych ujęć wody, tzw. abisynek, na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Trzeba podkreślić fakt, że w okresie od czerwca 2023 r. do kwietnia 2024 r. w całej Polsce odbyły się tylko 2 (dwie) kontrole ROD w zakresie udzielonego im pozwolenia wodnoprawnego. Takie działania prowadzone są cyklicznie i polegają na sprawdzeniu czy podmiot korzystający z wody robi to zgodnie z udzielonym pozwoleniem. Nikt nie został ukarany.

Przede wszystkim należy wskazać, że nie jest karane posiadanie studni. Właściciel takiego urządzenia wodnego musi natomiast uzyskać zgodę wodnoprawną, gdy pobór wody przekracza 5 m3/dobę średniorocznie.

Natomiast każdy właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować. Przypominamy jednocześnie, że pozwolenia wodnoprawne wydawane są stowarzyszeniom ogrodowym zarządzającym ROD, a nie poszczególnym członkom stowarzyszenia. To na zarządzie stowarzyszenia ROD spoczywa obowiązek legalizacji korzystania z wód poprzez wystąpienie o pozwolenie wodnoprawne.

Procedura zalegalizowania studni

Gdy urządzenie zostało wykonane po 1 stycznia 1975 r.:

- właściciel tego urządzenia musi wystąpić z wnioskiem o jego legalizację, do którego dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 407 ust. 2 (art. 190 ustawy Prawo wodne);
- wniosek o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z wód należy złożyć do właściwego organu w sprawach pozwoleń wodnoprawnych tj. dyrektora Zarządu Zlewni PGW Wody Polskie;
- tym celu warto odbyć rozmowę z pracownikiem właściwego Zarządu Zlewni, by uzyskać dalsze informacje jak złożyć wniosek, jaka powinna być treść operatu wodnoprawnego i jakich informacji będzie potrzebował urząd do udzielenia pozwolenia.

Gdy urządzenie zostało wykonane przed 1 stycznia 1975 r.:

- za urządzenie wodne legalne uznaje się urządzenia wodne wykonane przed 1 stycznia 1975 r. i zalegalizowane z mocy przepisu art. 133 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne;
- za urządzenie wodne legalne uznaje się urządzenia wodne, które w okresie obowiązywania ustawy Prawo wodne z 1974 r. zostało zalegalizowane na podstawie decyzji lub dokumentów odpowiednich organów, innych niż pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego, w związku z art. 206 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.

PGW Wody Polskie ma świadomość, że ze względu na zaszłości historyczne, sytuacja prawna poszczególnych ROD jest bardzo różna. Nie chcemy karać, tylko doprowadzić do sytuacji, gdy każdy korzystający z wody na działce ROD będzie czuł się bezpieczne pod względem prawnym. Jednocześnie, w czasie wydłużających się okresów suszy oraz zmniejszania się naszych zasobów wód podziemnych, nie możemy tolerować sytuacji, gdy korzystanie z wód odbywa się niezgodnie z prawem.

PGW Wody Polskie nie planuje kontroli ROD w tym zakresie. Zależy nam na dialogu i jesteśmy otwarci na rozmowy z poszczególnymi Zarządami ROD i pomocy w przeprowadzeniu ich przez proces uzyskania zgody wodnoprawnej na korzystanie z już istniejących urządzeń wodnych. Bardzo cieszymy się, że już ponad 650 Zarządów ROD podjęło wysiłek uregulowania sytuacji dotyczącej poboru wody z ujęć na terenach ogrodów i liczymy, że pozostałe pójdą w ich ślady.

Korzystanie z wody na ROD - poradnik Wód Polskich

Rodzinne Ogrody Działkowe, które działają na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych są prowadzone przez stowarzyszenia ogrodowe. Największym stowarzyszeniem ogrodowym jest Polski Związek Działkowców, który zrzesza i zarządza większością wszystkich ROD w Polsce. Stowarzyszenie ogrodowe, które zarządza ROD oddaje na podstawie umowy dzierżawy działkowej danemu działkowcowi do używania i pobierania pożytków konkretną działkę ogrodową. Z uwagi na fakt, że w przeważającej większości przypadków ROD były tworzone na gruntach Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego zazwyczaj stowarzyszeniu ogrodowemu przysługuje tytuł prawny do nieruchomości, na której prowadzony jest ROD w postaci użytkowania zwykłego. W pozostałych przypadkach (zdecydowana mniejszość) stowarzyszenie ogrodowe legitymuje się tytułem prawnym do nieruchomości w postaci prawa użytkowania wieczystego lub prawa własności. WIĘCEJ

Autor: Wody Polskie, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202408:25

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO]

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Blisko sto osób przyszło wczoraj, 24.05., na kolejną zamkową noc, tym razem poświęconą rodzinie von Ratibor. Atrakcją były przejazdy bryczką po parku Zamkowym. Rafał Wochnik z księżną Elżbietą wozili gości blisko do północy.

fot. Jan Ptak
Reklama
Sport24 maja 202409:03

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202415:13

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biuro Prasowe Stadionu Śląskiego
Reklama
Aktualności24 maja 202410:58

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rzecznik Prasowy Komendanta Oddziału SG - Kierownik Zespołu Prasowego Śląski Oddział Straży Granicznej
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.