Masowe kontrole na działkach ROD. Stanowisko Wód Polskich
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że nie prowadzi zaplanowanych i zamierzonych kontroli ręcznych ujęć wody, tzw. abisynek, na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Trzeba podkreślić fakt, że w okresie od czerwca 2023 r. do kwietnia 2024 r. w całej Polsce odbyły się tylko 2 (dwie) kontrole ROD w zakresie udzielonego im pozwolenia wodnoprawnego. Takie działania prowadzone są cyklicznie i polegają na sprawdzeniu czy podmiot korzystający z wody robi to zgodnie z udzielonym pozwoleniem. Nikt nie został ukarany.
Przede wszystkim należy wskazać, że nie jest karane posiadanie studni. Właściciel takiego urządzenia wodnego musi natomiast uzyskać zgodę wodnoprawną, gdy pobór wody przekracza 5 m3/dobę średniorocznie.
Natomiast każdy właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować. Przypominamy jednocześnie, że pozwolenia wodnoprawne wydawane są stowarzyszeniom ogrodowym zarządzającym ROD, a nie poszczególnym członkom stowarzyszenia. To na zarządzie stowarzyszenia ROD spoczywa obowiązek legalizacji korzystania z wód poprzez wystąpienie o pozwolenie wodnoprawne.
Procedura zalegalizowania studni
Gdy urządzenie zostało wykonane po 1 stycznia 1975 r.:
- właściciel tego urządzenia musi wystąpić z wnioskiem o jego legalizację, do którego dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 407 ust. 2 (art. 190 ustawy Prawo wodne);
- wniosek o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z wód należy złożyć do właściwego organu w sprawach pozwoleń wodnoprawnych tj. dyrektora Zarządu Zlewni PGW Wody Polskie;
- tym celu warto odbyć rozmowę z pracownikiem właściwego Zarządu Zlewni, by uzyskać dalsze informacje jak złożyć wniosek, jaka powinna być treść operatu wodnoprawnego i jakich informacji będzie potrzebował urząd do udzielenia pozwolenia.
Gdy urządzenie zostało wykonane przed 1 stycznia 1975 r.:
- za urządzenie wodne legalne uznaje się urządzenia wodne wykonane przed 1 stycznia 1975 r. i zalegalizowane z mocy przepisu art. 133 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne;
- za urządzenie wodne legalne uznaje się urządzenia wodne, które w okresie obowiązywania ustawy Prawo wodne z 1974 r. zostało zalegalizowane na podstawie decyzji lub dokumentów odpowiednich organów, innych niż pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego, w związku z art. 206 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.
PGW Wody Polskie ma świadomość, że ze względu na zaszłości historyczne, sytuacja prawna poszczególnych ROD jest bardzo różna. Nie chcemy karać, tylko doprowadzić do sytuacji, gdy każdy korzystający z wody na działce ROD będzie czuł się bezpieczne pod względem prawnym. Jednocześnie, w czasie wydłużających się okresów suszy oraz zmniejszania się naszych zasobów wód podziemnych, nie możemy tolerować sytuacji, gdy korzystanie z wód odbywa się niezgodnie z prawem.
PGW Wody Polskie nie planuje kontroli ROD w tym zakresie. Zależy nam na dialogu i jesteśmy otwarci na rozmowy z poszczególnymi Zarządami ROD i pomocy w przeprowadzeniu ich przez proces uzyskania zgody wodnoprawnej na korzystanie z już istniejących urządzeń wodnych. Bardzo cieszymy się, że już ponad 650 Zarządów ROD podjęło wysiłek uregulowania sytuacji dotyczącej poboru wody z ujęć na terenach ogrodów i liczymy, że pozostałe pójdą w ich ślady.
Korzystanie z wody na ROD - poradnik Wód Polskich
Rodzinne Ogrody Działkowe, które działają na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych są prowadzone przez stowarzyszenia ogrodowe. Największym stowarzyszeniem ogrodowym jest Polski Związek Działkowców, który zrzesza i zarządza większością wszystkich ROD w Polsce. Stowarzyszenie ogrodowe, które zarządza ROD oddaje na podstawie umowy dzierżawy działkowej danemu działkowcowi do używania i pobierania pożytków konkretną działkę ogrodową. Z uwagi na fakt, że w przeważającej większości przypadków ROD były tworzone na gruntach Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego zazwyczaj stowarzyszeniu ogrodowemu przysługuje tytuł prawny do nieruchomości, na której prowadzony jest ROD w postaci użytkowania zwykłego. W pozostałych przypadkach (zdecydowana mniejszość) stowarzyszenie ogrodowe legitymuje się tytułem prawnym do nieruchomości w postaci prawa użytkowania wieczystego lub prawa własności. WIĘCEJ
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany