Konsul USA w raciborskiej bibliotece

Althea Cawley- Murphree, Konsul USA ds. Prasy, Kultury i Edukacji odwiedziła Bibliotekę w Raciborzu. Wizyta była związana z realizacją projektu „Welcome - Library for Everyone”, dofinansowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce. 18 kwietnia Konsul zwiedziła bibliotekę, spotkała się z uczestnikami kursu języka polskiego i wygłosiła wykład o pracy dyplomaty dla raciborskich licealistów.
Projekt „Welcome – Library for Everyone” ruszył w październiku 2023 roku i obejmuje działania skierowane do Ukraińców. Dzięki dofinansowaniu z grantu ruszył m.in. kurs języka polskiego, co miesiąc odbywają się spotkania kafejki językowej, zakupiono podręczniki do nauki polskiego i powieści w języku ukraińskim. Odbyły się również spotkania z autorami piszącymi o Ukrainie i warsztaty rękodzieła, które cieszą się dużo popularnością. O kolejnych wydarzenia związanych z projektem „Welcome – Library for everyone” Biblioteka informuje na bieżąco na stronie: www.biblrac.pl
Konsul Althea Cawley- Murphree rozpoczęła wizytę od zajrzenia do Sali w której odbywają się lekcje języka polskiego. Mimo, że pracownicy placówek dyplomatycznych przechodzą przed każdym nowym angażem intensywny kurs językowy, Althea Cawley- Murphree nie zna języka polskiego. Jej skierowanie do Konsulatu w Krakowie było nagłe i nie pozwoliło na standardową procedurę przygotowania do objęcia obowiązków. Tym bardziej docenia determinację kursowiczów i świetne metody nauczania pani Krystyny Sordyl, która prowadzi wszystkie zajęcia języka polskiego w bibliotece.
Konsul jest zapaloną czytelniczką i interesowało ją co najchętniej wypożyczają czytelnicy raciborskiej biblioteki. W nowopowstałej strefie dla młodzieży (YAZ! Young Adult Zone) dopytywała dyżurującą bibliotekarkę o trendy w czytelnictwie młodzieży, a miłym zaskoczeniem okazała się duża kolekcja gier planszowych, którą posiada biblioteka.
Z młodzieżą Konsul spotkała się osobiście, wygłaszając krótki wykład o tym jak wygląda droga do objęcia funkcji w dyplomacji i jak na co dzień wygląda praca w ambasadzie lub konsulacie. Druga część spotkania z młodzieżą to sesja pytań. Licealiści byli zainteresowani sprawami społecznymi Stanów Zjednoczonych (Z jakimi trudnościami borykają się migranci w USA? Dlaczego opieka zdrowotna jest taka droga? Co leży u źródła narastającego problemu bezdomności? Czy kiedykolwiek uda się rozwiązać problem z łatwym dostępem do broni palnej?) oraz tematami związanymi z edukacją i szkolnictwem w USA. Nie zabrakło również pytania o amerykański system wyborczy.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla jest dumna z możliwości realizacji projektu „Welcome – Library for Everyone”, dzięki wsparciu finansowemu i personalnemu Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.























![Słodkie imperia dawnego Raciborza. Nocne zwiedzanie i degustacja [ZAPROSZENIE] Słodkie imperia dawnego Raciborza. Nocne zwiedzanie i degustacja [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774340794zrzut-ekranu-2026-03-24-o-09-25-54-.png)
![Czujność policjantów poza służbą uratowała uczestników ruchu. Zatrzymano kierującą pod wpływem narkotyków [WIDEO] Czujność policjantów poza służbą uratowała uczestników ruchu. Zatrzymano kierującą pod wpływem narkotyków [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177425810955-926939-2-.jpg)






![Dziedzictwo na talerzu i w słowie. Śląska Wielkanoc w Pietrowicach Wielkich na bis [FOTO] Dziedzictwo na talerzu i w słowie. Śląska Wielkanoc w Pietrowicach Wielkich na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774250829dsc05363-.jpg)









![Pasyjna zaduma na Zamku Piastowskim. Koncert chóru z Krzyżanowic [FOTO i WIDEO] Pasyjna zaduma na Zamku Piastowskim. Koncert chóru z Krzyżanowic [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774254308dsc-0029-.jpg)































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany