Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 kwietnia 202417:54

Paweł Jabłoński z PiS przeciwko PO i Jackowi Wojciechowiczowi

Paweł Jabłoński z PiS przeciwko PO i Jackowi Wojciechowiczowi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wystąpił dziś ostro przeciwko Platformie Obywatelskiej i kandydatowi na prezydenta Raciborza Jackowi Wojciechowiczowi. Jabłoński popiera Dariusza Polowego.

Oskarżam Jacka Wojciechowicza (i ludzi związanych z Platformą Obywatelską), że nie zrobili nic, aby odblokować budowę obwodnicy – i cofnąć decyzję o zabraniu z Raciborza 30 mln zł.

A jeśli coś w tej sprawie próbowali robić – to okazali się nieskuteczni. Bo według stanu na 14 kwietnia, w wyniku decyzji rządu D. Tuska:
- Obwodnicy nie ma i nie będzie.
- 30 mln dla Raciborza również nie ma i nie będzie.

Oto sekwencja wydarzeń w tej sprawie:
1. 23 września 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki składa w Raciborzu deklarację o wpisaniu obwodnicy naszego miasta na listę priorytetową.

2. Krótko po wyborach Rada Ministrów podjęła pracę w tej sprawie – niezależnie od wyniku wyborów rząd pracował dalej: 17 listopada 2023 r. Minister Infrastruktury kieruje projekt uchwały o wpisaniu obwodnicy Raciborza na listę projektów priorytetowych.

3. 27 listopada zmienia się rząd. Zgodnie z przyjętymi zasadami, sprawy niezakończone kierowane są ad acta – tak aby kolejny rząd mógł je podjąć.

4. Dokładnie tak się dzieje. Nowy, tymczasowy rząd Premiera Morawieckiego podejmuje prace. 8 grudnia sprawa omawiana jest na Radzie Ministrów – i zostaje skierowana do konsultacji między Ministrem Finansów a Ministrem Infrastruktury.

5. 13 grudnia powołany zostaje nowy rząd Donalda Tuska. Sprawa ponownie trafia ad acta – tak aby nowy rząd mógł ją kontynuować.

6. Od 13 grudnia zapada cisza. Długo nie ma żadnych informacji. W lutym 2024 pojawia się jednak wiadomość medialna, że Ministerstwo Infrastruktury chce ograniczyć program budowy obwodnic.

7. 20 lutego w Sejmie zadaję o to pytanie nowemu Ministrowi Infrastruktury. Jego zastępca odpowiada wymijająco, więc wysyłam interpelację na piśmie (interpelacja nr 1982) – z pytaniem o dokładny stan prac, a w szczególności przebieg konsultacji między Ministrem Infrastruktury a Ministrem Finansów, które miały się już wówczas odbywać od 3 miesięcy.

8. Po kolejnych kilku tygodniach, na początku kwietnia 2024 r. ministrowie finansów i infrastruktury odpowiadają. Przyznają, że żadne konsultacje się nie toczą – sprawa leży ad acta, tj. tam gdzie zostawił ją nowemu rządowi poprzedni rząd PiS – a od 13 grudnia nie dzieje się już w zasadzie nic...

9. Równolegle toczy się inna, ale podobna w istocie sprawa. Pod koniec rządów Premier Morawiecki przekazał 30 mln zł na rzecz Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, z przeznaczeniem na budowę nowoczesnych obiektów, m.in. pracowni energii odnawialnej, technologii wodorowej, czy nowej auli.

10. Te pieniądze również zostały zablokowane. Dotyczy to nie tylko Raciborza, ale wielu innych uczelni w całej Polsce. Zabranie pieniędzy nie zostało oparte na żadnych analizach – była to arbitralna decyzja nowego premiera D. Tuska. Na początku kwietnia przyznał to w odpowiedzi na moją interpelację wiceminister nauki (interpelacja nr 2096).

W żadnej z tych spraw ani Jacek Wojciechowicz, ani popierający go ludzie związani z Platformą Obywatelską nie zrobili nic, aby zatrzymać decyzje niekorzystne dla Raciborza – a przynajmniej nic o ich działaniach w tej sprawie nie wiadomo.

Co ciekawe, 18 marca Jacek Wojciechowicz spotkał się w Raciborzu z wiceministrem infrastruktury Przemysławem Koperskim – rozmowa ta nie wpłynęła jednak najwyraźniej na uruchomienie działań ws. obwodnicy – w szczególności konsultacji między Ministrem Infrastruktury a Ministrem Finansów, które od 13 grudnia 2023 r. pozostają wstrzymane...

Jacek Wojciechowicz podkreślił niedawno w jednym z nagrań video, że jego praca jako wiceprezydenta Raciborza „pomogła mu w dalszej karierze w Warszawie”. Twierdzi również, że ma bardzo dobre kontakty z wieloma ludźmi w partii rządzącej dziś Polską.

Bardzo niedobrze, że nie potrafi (nie chce?) wykorzystać tych kontaktów dla dobra Raciborza.

Liczę na to, że pan Jacek Wojciechowicz odniesie się do zarzutów i poinformuje mieszkańców Raciborza, dlaczego nie podjął w tej sprawie żadnych realnych działań – lub dlaczego działania te okazały się nie skuteczne. A przede wszystkim liczę na to, że hasło „pieniędzy nie ma i nie będzie” nie zwycięży w Raciborzu.

Paweł Jabłoński
Poseł na Sejm RP

O sprawie obwodnicy pisaliśmy w tekście: Pół miliarda dla Raciborza to bujda. Dariusz Polowy wyjaśnia, dlaczego podał nieprawdę

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202409:01

Alarm z monitoringu przy Chopina

Alarm z monitoringu przy Chopina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności17 maja 202413:21

Strażacka akcja na raciborskim zamku

Strażacka akcja na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.