Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 kwietnia 202411:58

Raciborska grupa Sunex miała szacunkowo 37,1 mln zł skonsolidowanych przychodów w I kwartale 2024 r.

Raciborska grupa Sunex miała szacunkowo 37,1 mln zł skonsolidowanych przychodów w I kwartale 2024 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Przychody Grupy SUNEX zgodnie z przewidywaniami były znacząco niższe niż w rekordowym I kw. 2023 r. i sięgnęły szacunkowo 37,1 mln zł w I kw. 2024 r. wobec 100,5 mln zł rok wcześniej.

- Choć rynek austriacki od początku roku bije rekordy zamówień dzięki atrakcyjnym dotacjom na urządzenia grzewcze, to ożywienia na najważniejszym dla SUNEX rynku niemieckim spółka spodziewa się dopiero w II połowie roku w związku z późniejszym uruchomieniem programów dotacyjnych. Również koniunktura na rynku polskim jest zdecydowanie gorsza niż w latach 2022-2023. SUNEX, który w Niemczech szuka potencjalnych podmiotów do przejęcia, ma na tym rynku silną pozycję i liczy na dobre wyniki sprzedaży w momencie poprawy koniunktury. Na rynku polskim, w związku z niedawnym uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy, SUNEX liczy na poprawę koniunktury - podano w informacji prasowej.

SUNEX, czołowy polski producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE, w I kwartale 2024 r. miał szacunkowo 37,1 mln zł skonsolidowanych przychodów. To o 63,1 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem, który charakteryzował się wysoką sprzedażą, jeszcze przed osłabieniem sytuacji na rynku w drugiej połowie 2023 r.

Szacunkowe przychody:
Przychody skonsolidowane: I kw. 2024 37 056 I kw. 2023 100 525, -63,1%
Przychody jednostkowe: I kw. 2024 23 776 I kw. 2023 81 600, -70,1%

- Od drugiej połowy 2023 r. koniunktura na rynku ekologicznych urządzeń grzewczych znacząco się osłabiła i do tej pory nie poprawiła się, również na najważniejszym dla nas rynku niemieckim. Ma to odzwierciedlenie w wynikach naszej sprzedaży za I kwartał tego roku. Ożywieniu na rynku OZE nie pomaga także słabsza sytuacja makroekonomiczna w Niemczech. Początkowo niemiecki rynek czekał na nowe, atrakcyjne (nawet do 70 proc. kosztów) programy dofinansowań, które miały zacząć obowiązywać od 2024 r. Te się jednak opóźniły, przez co rynek do tej pory się nie ożywił. Dodatkowo większość klientów cały czas boryka się z rekordowym stanem zapasów – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

SUNEX podpisał 3 kwietnia 2024 r. list intencyjny w sprawie zakupu austriackiej spółki instalacyjnej za 2 mln EUR. Potencjalne przejęcie byłoby dla SUNEX drugim na tamtejszym rynku i uzupełniłoby działalność firmy Krobath, którą SUNEX kupił w 2023 r. Jednocześnie spółka analizuje możliwość podobnej akwizycji w Niemczech.

- Gdy rynek w Niemczech ożywi się i zamówienia wzrosną, w co nie wątpię, wówczas będziemy na to w pełni gotowi. Jesteśmy na zaawansowanym etapie rozmów z wybranym podmiotem, którego zakup umocni naszą pozycję na rynku. Dzięki wieloletniej działalności w Niemczech doskonale znamy tamtejsze realia i gdy tylko warunki rynkowe się poprawią, będzie to widoczne w naszych wynikach sprzedaży. Mamy nadzieję także na ożywienie rynku polskiego, dla którego bodźcem będą pieniądze z KPO. Pierwsze granty już są. Przykładem jest chociażby 470 mln zł na wybrane projekty OZE w gminach województwa śląskiego – dodaje Romuald Kalyciok.

SUNEX podtrzymuje tegoroczny plan inwestycyjny, który zakłada przeznaczenie w tym roku ponad 45 mln zł na projekt zbiorników kompozytowych i rozbudowę infrastruktury.

O Grupie SUNEX

Jesteśmy czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferujemy inteligentne systemy stosowane zarówno w technice grzewczej oraz solarnej. Oparte są one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z dedykowanymi systemami sterowania.

Rozwijamy jednocześnie produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z systemów bazujących na OZE wraz z pełnym asortymentem towarzyszącym jak: systemy połączeniowe, montażowe, sterujące, niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań.

W 2022 r. około 70% produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne – głównie Europy Zachodniej. W 2022 r. przychody grupy SUNEX wyniosły 289,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 39 mln zł. Dysponujemy własnym działem badań i rozwoju (R&D) z doświadczonym zespołem inżynierskim posiadającym szerokie kompetencje w zakresie urządzeń OZE i ich integracji.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.