Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 kwietnia 202418:30

Centrum Górnej Odry w Chałupkach oficjalnie otwarte [FOTO i WIDEO]

Centrum Górnej Odry w Chałupkach oficjalnie otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

3 kwietnia wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki zaprosił gości i mieszkańców na uroczyste otwarcie Centrum Górnej Odry – multimedialnego centrum powstałego w miejsce dawnej strażnicy granicznej przy moście cesarza Franciszka Józefa w Chałupkach.

Na gości czekała niezwykła, multimedialna opowieść o Odrze a także krótki wykład dr hab. Agnieszki Czajki „Chodź, pójdziemy nad rzekę”. Centrum Górnej Odry jest multimedialnym muzeum poświęconym faunie i florze Odry oraz Granicznych Meandrów Odry zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Centrum zawiera multimedialną i konferencyjną salę, bibliotekę oraz na pierwszym piętrze salę szkoleniową wraz z zapleczem.

Wśród gości znaleźli się m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Henryk Siedlaczek, starosta Bohumina Petr Vicha, starosta Szylerzowic Stanislav Lipinsky, starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz uczniowie szkoły w Chałupkach i mieszkańcy gminy.

Gości przywitał wójt Grzegorz Utracki, który przybliżył historię powstania Centrum Górnej Odry w miejscu dawnej strażnicy. To swoiste „odczarowanie” miejsca, z którym przez lata wiązały się niemiłe wspomnienie podróżujących za granicę. Teraz to miejsce otwarte dla wszystkich, które także odczarowuje i Odrę – kiedyś niedostępną na swym granicznym odcinku, dziś meandry to miejsce zachwycających wypraw kajakowych i nie tylko.

Następnie goście zobaczyli specjalnie dla CGO nakręcony film „Mam na imię Odra”, który oglądać można na wielkim ekranie a jego przetłumaczone wersje na bocznych panelach. Wszystko wokół dodatkowo zdaje się pływać w rzece dzięki całej ścianie, po której pływają ryby.

Po filmie z krótkim wykładem wystąpiła dr hab. Agnieszka Czajka z Uniwersytetu Śląskiego, która opowiadała nie tylko o meandrach Odry, ale także o całym rzecznym ekosystemie. Po niej kilka słów wygłosił Jirzi Spacil z Bohumina, który jest miłośnikiem odrzańskich meandrów. Przyniósł on ze sobą m.in. odlew kręg mamuta, znaleziony przez niego na meandrach.

Multimedialną ekspozycję można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki, która mieści się w Centrum, a do końca tego tygodnia w godzinach od 9:00 do 17:00.

Czeski Partner - Miasto Bohumin utworzył infrastrukturę turystyczną i zagospodarował teren przy Jeziorze Wyrbickim oraz posadowił na jego powierzchni ekomola.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Autor: UG Krzyżanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202411:32

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności20 maja 202414:35

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, jaka przetoczyła się wczoraj, 19.05., na powiatem raciborskim odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP.

red., fot. OSP Strzybnik, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 maja 202400:03

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Zdzisława Matysiaka (na zdj. z pucharem) kojarzy z pewnością wielu lokalnych piłkarzy, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Doświadczony arbiter prowadził bowiem przez wiele lat spotkania na boiskach w regionie. Niestety, pana Zdzisława nie zobaczymy już na boisku w roli rozjemcy. W niedzielę, 19 maja zakończył sędziowską karierę.

(greh)
Aktualności20 maja 202411:26

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Nędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.