Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 marca 202420:22

W Bieńkowicach odbyła się XII edycja Gali Mieszko

W Bieńkowicach odbyła się XII edycja Gali Mieszko - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W tym roku statuetki pierwszego władcy księstwa raciborskiego odebrały cztery osoby.

Nagroda Starosty Raciborskiego „Mieszko AD...” to nagroda, która honoruje osoby fizyczne i prawne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej za osiągnięcia lub całokształt działalności o istotnym znaczeniu dla powiatu raciborskiego. Po raz pierwszy została wręczona w roku 2009 za osiągnięcia w 2008 roku. Początkowo była wręczana w dziedzinach związanych z działalnością kulturalną. Od roku 2016 nagroda jest przyznawana nie tylko w dziedzinie szeroko rozumianej kultury, ale także w dziedzinie społecznej, promocji oraz za całokształt działalności.

Do 15 lutego zgłoszono w tym roku osiem kandydatur. Nagrody Mieszko odebrali:

W kategorii TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA: Grzegorz Tomasiak, zgłaszający: Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rudach”.

W kategorii UPOWSZECHNIANIE KULTURY: hetman Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Józef Pluta, zgłaszający: Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Pozostali nominowani: Andrzej Kuśnierz (zgłaszający: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze /Oddział w Raciborzu), Grzegorz Wawoczny (zgłaszający: Zamek Piastowski w Raciborzu), Marek Mansz 
(zgłaszający: Stowarzyszenie „Drengowie Znad Górnej Odry”), Mariola Brachman (zgłaszający: Gmina Rudnik).

W kategorii OCHRONA KULTURY: Krzysztof Kopeć, dyrektor stacji kolei wąskotorowej w Rudach (zgłaszający: Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach). Nominowano także Fundację „GNIAZDO” (zgłaszający: Gmina Rudnik).

Nagroda specjalna: Grzegorz Wawoczny.

Galę uświetnił muzycznie duet Kowalewska & Kuder

GRZEGORZ TOMASIAK - to artysta łączący w swojej twórczości malarstwo, grafikę, rzeźbę, projektowanie graficzne i fotografię cyfrową. Zajmuje się także edukacją artystyczną.
Od 12 lat kieruje galerią sztuki w Starym Opactwie w Rudach. Jest wszechstronnie wykształcony. Zwoją wiedzę zdobywał na artystycznych kierunkach w Uniwersytecie Poznańskim i Śląskim oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Uzyskał tytuł doktora sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest ubiegłorocznym stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Artysta łącząc tradycyjne techniki ikonopisania z dodatkowymi technologiami tworzy m.in. współczesne ikony. Inspirację w swojej twórczości czerpie zarówno ze stylu greckiego, prawosławnego, jak i bizantyjskiego. Szczególnie interesujące w jego tworzeniu jest pojęciem ikonokodów, czyli dzieł wykorzystujących kodowanie do przekazywania dodatkowych informacji i symboliki. Łącząc sztukę sakralną z nowoczesnością otwiera nowe możliwości artystycznej interpretacji i komunikacji. Jego prace obecne są w wielu miejscach na świecie. Artysta znany jest również jako animator wielu wydarzeń kulturalnych, edukatorem artystycznym dzieci i młodzieży, popularyzator kultury i sztuki oraz promotor lokalnego dziedzictwa kulturowego.

JÓZEF PLUTA - przed 20 lat założył Stowarzyszenie Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, którego pełnił funkcję prezesa i hetmana. Działalność bractwa to kultywowanie i odtwarzanie wielowiekowych tradycji kulturalnych i obywatelskich, dawnych bractw strzeleckich Raciborza. Dzieje się to poprzez organizację i uczestnictwo w wielu bardzo widowiskowych imprezach historycznych, turniejach strzeleckich i pokazach. Jedną z najbardziej znanych to intronizacja króla kurkowego. Dzięki niezwykłej inwencji Pana Józefa Raciborskie Bractwo pod jego wodzą aktywnie współpracuje z innymi stowarzyszeniami w kraju. Bierze też udział w międzynarodowych spotkaniach strzelców historycznych. Wszędzie tam upowszechnia kultura ziemi raciborskiej. Od lat pod przewodnictwem Józefa Pluty konfrateria zacnych puszkarzy rozpoczyna osławione pływadło na Odrze, a w ubiegłym roku uświetniła swoją obecnością na festiwale Mażoretkowy i Oktoberfest. Dzięki staraniom prezesa i hetmana dwa lata temu otwarto Skwer Bractw Strzeleckich, a siedziba bractwa uznana została przez raciborskie PTTK za atrakcyjne miejsce godne zwiedzania ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji kulturalno-historycznych.
Józef Pluta za swoją działalność doceniony został m.in. Orderem Zasług Krzyżem Komandorskim z Mieczami Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

KRZYSZTOF KOPEĆ - od 7 lat jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach. Jednocześnie zarządza Zabytkową Stacją Kolei Wąskotorowej w Rudach. Do najważniejszych jego osiągnięć należy rozbudowa i remont stacji, skutecznego pozyskiwania środków na te cele, systematyczny i trwały jej rozwój oraz troska o jej popularność i rozpoznawalność oraz wprowadzenie i kontynuacja wielu bardzo atrakcyjnych, tematycznych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia popularności zabytku oraz szerokiej promocji, zapewniając obiektowi funkcjonowanie w elitarnym, śląskim szlaku zabytków techniki oraz w grupie zabytków promowanych w ramach święta pod nazwą Industriada. Zwiększające się liczby odwiedzających obiekt spowodowała, że stacja została bardzo wysoko sklasyfikowana przez Urząd Transportu Kolejowego w gronie tego typu jednostek w Polsce. Wszystkie działania Pana Dyrektora wybitnie i skutecznie zwiększają popularność obiektu nie tylko w regionie czyniąc go jednocześnie jedną z największych atrakcji powiatu raciborskiego oraz solidną marką turystyczną.Krzysztof Kopeć za zasługi dla rozwoju turystyki otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego.

GRZEGORZ WAWOCZNY - z wykształcenia prawnik i menedżer, z zamiłowania historyk, z zawodu dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny Nowin Raciborskich, współtwórca grupy medialnej Fabryka Informacji, której jest prezesem oraz właściciel wydawnictwa i Agencji Informacyjnej WAW. Czynnie uprawia dziennikarski zawód, realizuje fotoreportaże, jest autorem kilkudziesięciu książek, rozprawa, artykułów i scenariuszy historycznych i turystycznych poświęconych dziejom Śląska, Raciborza i ziemi raciborskiej. Pisał dla mediów regionalnych i ogólnopolskich, tworzył scenariusze dla telewizji polskiej. Jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych i wykładowcą w Śląskim Uniwersytecie III Wieku w Raciborzu. Aktywnie uczestniczy, konsultuje i współtworzy wiele ważnych wydarzeń społeczno-kulturowych. Udziela się w imprezach charytatywnych, prowadzi i moderuje sesje naukowe, sympozja i konferencje. Prezentuje wykłady i prelekcje, poprzez swoje rozliczne aktywności promuje miasto i powiat. Udziela się w realizacji licznych projektów we współpracy z Raciborskim Muzeum i Zamkiem Piastowskim. Od lat utrzymuje liczne kontakty z instytucjami, placówkami i organizacjami świadczącymi usługi w dziedzinie kultury, edukacji i sztuki, służąc zawsze fachowym i twórczym wsparciem w zakresie realizacji różnych tematycznych projektów służącym celom edukacyjnym, turystycznym i naukowym. Wydatnie pomaga przy organizacji wystaw, instalacji, kiermaszów i ekspozycji.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.