Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 marca 202415:45

Gdyby ziemia Izraela-Palestyna potrafiła mówić… Dr Michał Szczepaniak w bibliotece

Gdyby ziemia Izraela-Palestyna potrafiła mówić… Dr Michał Szczepaniak w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak narodził się Izrael? Ile ma on wspólnego z Abrahamem, Mojżeszem i wieloma innymi bohaterami Biblii? Jak wygląda Ziemia Izraela? Czy lub kiedy skończy się bliskowschodni konflikt? Na te i inne, szczególnie aktualne w ostatnim czasie, pytania odpowiedział gość Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu - doktor Biblii i przewodnik po Bliskim Wschodzie Michał Szczepaniak.

W trakcie wykładu w bibliotece dr Michał Szczepaniak podzielił się z licznie zgromadzoną publicznością swoimi spostrzeżeniami, wiedzą i refleksjami nad historią i dniem dzisiejszym Izraela i Palestyny. Nie zabrakło miejsca na szerszy kontekst bliskowschodni, jak też na opowieści o wspaniałej przyrodzie i cudownej spuściźnie wieków wartych poznania. I to wszystko zaprezentowane w godny podziwu sposób – ogromna wiedza dr. Szczepaniaka w połączeniu z jego aktorskim talentem ujęły wszystkich słuchaczy!

Na początku dr Michał Szczepaniak wyjaśnił, że „Palestyna” mogła być greckim odpowiednikiem terminu „Izrael” i pochodzić od słowa „palaistes” oznaczającego zapaśnika, przeciwnika. I ten pierwiastek walczącego kraju widać na każdym kroku, bowiem Izrael to prawdziwy fenomen, jeżeli chodzi o militaria oraz armię – na lotnisku cały czas słychać komunikaty o zakazie wnoszenia broni na pokład samolotu, na dworcach kolejowych prześwietlane są bagaże a zwykłe zakupy w galerii wiążą się z koniecznością kontroli samochodu. Ale gość biblioteki, który od ponad 12 lat oprowadza grupy po Izraelu, podkreślił że to przede wszystkim przepiękny kraj, który z całą pewnością warto zobaczyć, chociażby ze względu na bogactwo historyczne, ukształtowanie terenu (pokonując zaledwie 25 km jesteśmy w stanie wznieść się na wysokość 1200 m n.p.m.!), niesamowitą przyrodę czy kulturalny tygiel.

Na koniec, w kwestii aktualnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, Szczepaniak wyraził swoją opinię, że naród, który przetrwał Holokaust, nie powinien „urządzać” innemu narodowi takiego piekła… Ale tyle o polityce! Gość biblioteki zapowiedział, że powróci jeszcze do Raciborza promować swoją książkę a w międzyczasie zachęcił do odsłuchania swoich podcastów „Izrael 1001 podróży.”

Autor: Biblioteka Raciborz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.