Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 marca 202412:44

Prezes miejskiej spółki R3 pisze kolejne oświadczenie, tym razem po wizycie M. Fity i jego ludzi

Prezes miejskiej spółki R3 pisze kolejne oświadczenie, tym razem po wizycie M. Fity i jego ludzi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Na prośbę prezesa Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 - pana Jana Makowskiego, publikujemy oświadczenie spółki - tekst zamieszcza oficjalne www ratusza.

Oświadczenie spółki Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz sp. z o.o. w związku z wizytą Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Fity Dla Raciborza na składowisku odpadów W dniu 19 marca 2024 roku na składowisku odpadów w Raciborzu gościliśmy Kandydata na urząd Michała Fitę i kandydatów związanych z Komitetem Wyborczym Wyborców Michała Fity Dla Raciborza, zainteresowanych sytuacją tzw. „kryzysu odorowego” na Brzeziu.

Przedstawiciele spółki zaprezentowali stanowisko RCR w sprawie oraz przekonywali kandydatów na radnych, że emitentem odorów jest PUK EMPOL prowadząca instalację przetwarzania odpadów komunalnych. Na potwierdzenie powyższego RCR przedłożyło odpowiednie informacje oraz posiadane dokumenty w tej sprawie, tożsame z materiałami przekazanymi mediom podczas ostatniej konferencji prasowej.

Z przykrością stwierdzam, że wpis na portalu społecznościowym Facebook, dokonany przez pana Michała Fitę, a dotyczący ww. wizyty w RCR mija się z prawdą i wprowadza w błąd czytelników. Mam nadzieję, że jest to wynik niezrozumienia przez kandydata na prezydenta faktycznej sytuacji, a nie celowe działanie obliczone na efekty polityczne kampanii.

Po pierwsze, pan Michał Fita myli postulaty dotyczące rozbudowy kompostowni odpadów zielonych (co jest w planach RCR) oraz zaleca – bezprzedmiotowe w przypadku RCR – „monitorowanie działań obu spółek w realizacji inwestycji ograniczających uciążliwości zapachowe”, gdyż RCR nie emituje odorów;

Po drugie, opisany przez pana Michała Fitę postulat dotyczący „wybudowania hali, który wyizoluje proces biostabilizacji odpadów komunalnych oraz biofiltr” dotyczy spółki EMPOL, a nie RCR, jak błędnie można wywnioskować z tekstu, ponieważ jego autor nie zamieścił wyraźnej adnotacji, że budowa hali dotyczy planów EMPOL-u, a nie RCR – tylko EMPOL przetwarza odpady komunalne, o których pisze pan Fita i tylko EMPOL planuje budowę hali, o czym pan Fita też powinien dobrze wiedzieć;

Po trzecie, opis, że „spółka posiada kompletną dokumentację dotyczącą hermetyzacji procesu kompostowania” jest nieprecyzyjny i sugerujący, że kompostownia RCR emituje jakieś nieprzyjemne odory – co nie jest prawdą. RCR zamierza rozbudować kompostownię wyłącznie w celu zwiększenia ilości odpadów zielonych przyjmowanych od mieszkańców i nie ma to nic wspólnego z jakimikolwiek emisjami odorów.

Ponownie wyrażam sprzeciw przeciwko manipulowaniu i mieszaniu faktów dotyczących planów inwestycyjnych RCR (dotyczących wyłącznie odpadów zielonych) z planami spółki EMPOL (która zamierza rozbudować istniejącą instalację przetwarzania odpadów komunalnych i obsługiwać prawie 100 tysięcy ton).

Natomiast postulat pana Fity dotyczący „wniosku do prezydenta o ograniczenie ilości przyjmowanych odpadów z innych regionów Polski” ma wyłącznie polityczny charakter i nie należy łączyć go ze stanowiskiem RCR, szeroko wcześniej wyjaśnianym i prezentowanym publicznie. Postulat ten świadczy o niezrozumieniu przez pana Michała Fitę zasad funkcjonowania składowiska odpadów i wpisuje się w fałszywą retorykę wcześniej publikowanych „listów otwartych” i „apeli”, a w rzeczywistości w żadnym razie nie przyczyni się do przedłużenia żywotności składowiska, co też było już wielokrotnie wyjaśniane przez RCR.

Prezes Zarządu Jan Makowski

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.