Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 marca 202408:39

W Województwie Śląskim rusza program in-vitro

W Województwie Śląskim rusza program in-vitro - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Począwszy od czwartku 14 marca, punktualnie od godziny 14.00, pary borykające się z problemem niepłodności mogą rejestrować się w programie in-vitro sygnowanego przez Województwo Śląskie a realizowanego przez klinikę InviMed w Katowicach.

Start programu poprzedził briefing w Gmachu Sejmu Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie: Anna Jedynak-Rykała i Łukasz Czopik, Sejmik reprezentowały: wiceprzewodnicząca Urszula Koszutska oraz radne – Alina Bednarz i Katarzyna Stachowicz.

Na realizację i promocję programu do 2026 roku zarząd Województwa Śląskiego zaplanował łącznie 20 mln zł, czyli po 5 mln zł na każdy rok. Program adresowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących Województwo Śląskie.

- Dołączamy do grona samorządów, które realizują to ważne społecznie zadanie. I wierzymy, że przyniesie ono szczęście wszystkim, którzy z niego skorzystają – podkreślił wicemarszałek Łukasz Czopik.

- Zaangażowaliśmy się w ten projekt i dotrzymujemy słowa przekuwając zapisy uchwały w praktykę. To ratunek i nadzieja dla wielu tysięcy par marzących o potomstwie. Przystępując do programu trzeba oczywiście, jak to w takich sytuacjach jest wymagane, przejść odpowiednią procedurę. Ale i tu służymy pomocą, bo każda z par będzie mogła skorzystać ze wsparcia koordynatora – zapewnia wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała.

- Rodzicielstwo jest marzeniem tysięcy ludzi - dla wielu wciąż niespełnionym: według szacunków, w Polsce niepłodność dotyka około 1,5 miliona par. Często wiąże się to z traumą. Ale jest sposób, by temu zaradzić. Przekuć to w nadzieję i szczęście – dodaje radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz.

Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca Sejmiku podczas briefingu zwróciła uwagę na aspekt depopulacji w regionie. Metoda in-vitro może być jednym ze sposobów, aby ten niepokojący trend odwrócić.

- Jako społeczeństwo kurczymy się, jest nas coraz mniej. Tyle że wiele par marzy o potomstwie, ale z przyczyn zdrowotnych, czyli od nich niezależnych, to marzenie nie mogło się spełnić. Leczenie bezpłodności właśnie metodą in-vitro pozostaje już dla nich często jedyną nadzieją na posiadanie potomstwa. Nie wszystkich jednak stać na skorzystanie z tego sposobu leczenia bezpłodności. Finanse były więc dla wielu par kolejną z barier z jaką musiały się zmierzyć. Stąd idea uruchomienia programu realizowanego na poziomie województwa – podkreśla Urszula Koszutska.

Zgłoszenia do Programu należy dokonać jedynie poprzez wypełnienie formularza kontaktowego na stronie internetowej Realizatora, uzupełniając w formularzu swoje dane osobowe oraz wybierając klinikę Katowice. Konsultant z kliniki InviMed w Katowicach skontaktuje się z zainteresowanymi telefonicznie w ciągu 7 dni roboczych, licząc od momentu wysłania formularza, w celu umówienia wizyty kwalifikującej do Programu. Decydować będzie kolejność zgłoszeń złożonych poprzez formularz kontaktowy.

Wsparciem w ramach Programu opracowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego objętych zostanie 1 230 par. Program skierowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących nasz region od co najmniej 3 pełnych miesięcy poprzedzających dzień kwalifikacji do Programu (przynajmniej jedna osoba z pary). Ponadto, do Programu zostaną zakwalifikowane pary, które mają wskazania medyczne zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności oraz rekomendacjami w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka. Wiek kobiety musi się mieścić w przedziale od 20 do 42 lat według rocznika urodzenia. Każda para będzie mogła skorzystać z 3 prób zapłodnienia pozaustrojowego w trakcie realizacji Programu.

- Niepłodność została sklasyfikowana przez WHO, Światową Organizację Zdrowia jako choroba. In-vitro to skuteczna metoda radzenia sobie z nią – podsumowuje radna Sejmiku Alina Bednarz.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.