Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 marca 202422:12

Śląskie wciąż na szczycie

Śląskie wciąż na szczycie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Województwo Śląskie po raz kolejny zostało docenione w prestiżowym raporcie Financial Times.

Region został wyróżniony miejscami w pierwszych 10 wśród dużych, europejskich regionów za strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz efektywność kosztową. Wyróżnienia zostaną oficjalne wręczone podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.

- Województwo Śląskie jako duży, europejski region kolejny znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie. Jesteśmy doceniani i dostrzegani. Inwestorów przyciąga z jednej strony rozbudowana infrastruktura, z drugiej strony dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej na różnych polach kadry pracowników. Widać to zarówno w sektorze magazynowym i produkcyjnym jak i biurowym, gdzie firmy coraz intensywniej inwestują w nowe powierzchnie, a nowy biznes to już nie tylko outsourcing. Inwestorzy patrząc na Śląsk doceniają także podejście samorządowych instytucji, które starają się wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Wszystkie te czynniki wpływają na pozycję regionu w kraju i Europie, a przy tym dają pewność, że inwestycji będzie z roku na rok przybywać. Śląskie od wielu lat przechodzi proces modernizacji i przeobrażania się z monokultury górniczej w nowoczesny klaster przemysłowo-technologiczny. Region staje się motorem napędowym wielu branż, m.in. automotive, logistycznej przemysłowej, czy medycznej – akcentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Magazyn fDi Intelligence, należący do grupy wydawniczej The Financial Times Ltd. opublikował tegoroczną edycję raportu „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024”. To flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badanie dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony. Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera @inSilesia działające w ramach Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego opisało m.in. działania regionu w obszarze pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, strategii ESG czy wspierania kapitału ludzkiego. W rankingu oceniono 141 regionów europejskich podzielonych na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe.

Województwo Śląskie w tegorocznej edycji zajęło  9. miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) i 3. miejsce w kategorii efektywność kosztowa (cost effectivness).

Stolica regionu – Katowice, wśród dużych europejskich miast zajęła 7 pozycję w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) oraz 10 miejsce w kategorii efektywności kosztowej. W Europie wśród dominujących trendów w inwestycjach znalazły się: mega projekty, energia odnawialna, bardzo dużym powodzeniem cieszyły się również inwestycje w centra danych. Sektor bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Europie okazał się w 2023 r. pełen wyzwań, przy spadku inwestycji w porównaniu z rokiem poprzednim zarówno pod względem liczby projektów, jak i zastawów kapitałowych. Ogólnie rzecz biorąc, udział Europy w światowym sektorze BIZ zmniejszył się w 2023 r., stanowiąc około 29% wszystkich projektów ogłoszonych w 2023 r. – w porównaniu z około 36% w 2022 r.

Autor: slaskie.pl / fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:21

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:40

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Aktualności23 kwietnia 202409:08

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.