Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lutego 202411:47

Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem nielegalnych migrantów

Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem nielegalnych migrantów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

- Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Prokuraturą Okręgową w Opolu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi - informuje Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie RP, zajmującej się przemytem ludzi przez terytorium naszego kraju funkcjonariusze z PSG w Opolu wpadli na początku 2023 roku. Wspólnie z Policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Opolu dokładnie przyjrzeli się tej sprawie. Pierwsze zebrane dowody prowadziły na granicę z Białorusią. Tam odłam grupy działający w Polsce miał odbierać ludzi, a następnie przy wykorzystaniu różnych pojazdów dokonywać ich transportu do Niemiec.

Pracujący nad tą sprawą funkcjonariusze z biegiem czasu wiedzieli coraz więcej o działalności przemytników. W ramach prowadzonej sprawy ustalili osoby, które wchodziły w skład tej grupy. Zebrane informacje wskazywały, że transportowani do krajów Europy zachodniej nielegalni migranci to w większości obywatele państw z Afryki i Bliskiego Wschodu. Odbiór następował na granicy z Białorusią. Tam imigranci forsowali zabezpieczenia graniczne i byli przejmowani przez kurierów, skąd samochodami osobowymi byli przewożeni na granicę z Niemcami.

Każdy cudzoziemiec za taką usługę musiał zapłacić kwotę około 4 000 złotych. Przestępcy reklamowali się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Tak też odbywała się korespondencja podczas przemytu.

W trakcie rozpracowywania grupy przestępczej okazało się, że jeden z przewożonych mężczyzn padł ofiarą rozboju. W trakcie przesłuchania Somalijczyk oświadczył, że nie miał on wystarczającej ilości gotówki, aby zapłacić za przemyt. W związku z powyższym został pobity i okradziony.

Do pierwszych zatrzymań osób zaangażowanych w ten nielegalny proceder doszło w grudniu 2023 roku. Wówczas mundurowi zatrzymali 3 obywateli Ukrainy. Dwóch mężczyzn w wieku 22 lat i jeden 20-latek odbierali ludzi i przewozili ich na zachód Polski. To oni również podejrzani są o rozbój na Somalijczyku. Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić zatrzymanym kurierom zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za popełnione czyny grozi im kara nawet do 15 lat więzienia.

W lutym bieżącego roku funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Opolu zatrzymali kolejnego Ukraińca należącego do tej zorganizowanej grupy przestępczej. Trwają dalsze czynności w sprawie.

Autor: SOSG Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.