Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lutego 202410:42

Posłuchają Brzozowskiego to przestaną pić. Migawki z komisji finansów

Posłuchają Brzozowskiego to przestaną pić. Migawki z komisji finansów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Radni dociekali skąd wzięły się pieniądze na koncert Rafała Brzozowskiego, pytali o lokal przy Ogrodowej 37 i sprzedaż kamienicy przy Londzina.

W ostatni poniedziałek lutego, w sali kolumnowej odbyło się LVIII posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Jej członkowie zajęli się uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta Racibórz.

[OGRODOWA 37] Pierwszym punktem posiedzenia było wydanie opinii w sprawie zbycia wolnego lokalu użytkowego przy ulicy Ogrodowej 37. Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Joanna Poloczek, naczelnik Wydziału Lokalowego i Spraw Społecznych.

- Lokal składa się z sześciu wolnych pomieszczeń. Lokal jest usytuowany w piwnicy. Brak jest instalacji gazowej i wodnej. Pomieszczenia wymagają remontu, który wyniósłby około 40 tys. złotych. Przy założeniu wynajęcia lokalu, kwota czynszu wyniosłaby od 6 do 8 złotych za metr kwadratowy, przy metrażu około 48 metrów kwadratowych – powiedziała Joanna Poloczek, naczelnik Wydziału Lokalowego i Spraw Społecznych.

- Wydział Gospodarki Nieruchomościami podejmował wielokrotne próby sprzedaży. Lokal przez długi czas nie znalazł nabywcy. Lokal nie jest wyposażony w żadną instalację, nie ma bezpośredniego wejścia od ulicy, co dla zainteresowania dla jakiejkolwiek działalności jest utrudnione. Ostatnia nasza opinia wydana w grudniu była negatywna, i została podtrzymana – dodała Małgorzata Rudnicka-Głowińska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomości.

- Czy proponowaliśmy ten lokal wspólnocie? - dociekał przewodniczący Mirosław Lenk. - Może byłaby zainteresowana poprawą własnych warunków, na przykład na rowerownię, czy piwnicę – dodał.

- Udział gminy w tej wspólnocie to 48%, składają się na to dwa lokale mieszkalne i dwa użytkowe – odparła M. Rudnicka-Głowińska. - Ja na ten moment nie mam informacji jaka to wspólnota, ale postaram się przygotować odpowiedź na sesję – dodała J. Poloczek.

- Dziś wydamy opinię, każdy radny we własnym przekonaniu. Wiele osób szuka takich miejsc na komórki, może to byłaby dobra propozycja? W tym momencie propozycją ZGM-u i pana prezydenta jest zbycie – stwierdził przewodniczący M. Lenk.

Przystąpiono do głosowania. Trzech radnych było przeciw, dwóch radnych było za, dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech nieobecnych. Wydano więc opinię negatywną, co oznacza, że lokal pozostanie w zasobie gminy.

[ZMIANA BUDŻETU I KONCERT R. BRZOZOWSKIEGO] Radni pochylili się także nad dwoma uchwałami budżetowymi oraz uchwałą dotyczącą zmiany w wieloletniej prognozie finansowej. Przedstawieniem dokumentów zajęła się skarbnik miasta, Maria Wieczorek-Juzwiszyn (na zdj.).

- Skąd pochodzą środki na koncert pana Rafała Brzozowskiego? Z jakiego działu, paragrafu? - dociekał radny Marian Czerner. Po chwili ciszy, jaka nastała w sali, przewodniczący Mirosław Lenk zasugerował możliwe pochodzenie środków. - Może to prywatnie, ze środków na kampanię? - stwierdził, kierując pytanie do skarbnik. - Czy pani może coś w tym temacie powiedzieć? - pytał.

- Nie jestem w stanie tak z głowy powiedzieć, ale są to środki z programu przeciwdziałania alkoholizmowi – stwierdziła skarbnik. - Proszę wybaczyć, ale w tym programie to wszystko się zmieści. Ale jeśli ludzie posłuchają, to z pewnością przestaną pić. Wszystko, co odrzuci od alkoholu to dobre. Mnie w każdym razie by to odrzuciło – stwierdził w sposób sarkastyczny przewodniczący komisji.

[ZMIANA W NAZEWNICTWIE] Radny Leon Fiołka zaproponował zmiany w nazewnictwie. - Mamy budżet obywatelski, gdzie jest kwota 1,5 miliona. Natomiast przy zadaniu związanym z tężnią na Ostrogu mamy zapis, że jest to zadanie z budżetu obywatelskiego, gdzie jest kwota 3 mln. Może warto byłoby zmienić nazwę lub dodać, że jest to zadanie wynikające z tej inicjatywy, ale nie bezpośrednio jej dotyczące – mówił rajca z Brzezia.

- Sprawdzimy to i jeśli jest to błąd to oczywiście to poprawimy – stwierdziła skarbnik miasta.
Uchwały poddano pod głosowanie. We wszystkich przypadkach dwóch radnych było za, sześciu wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

[SPRZEDAŻ KAMIENICY PRZY LONDZINA] Dyskusję wzbudziła uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, położonej w Raciborzu przy ul. Londzina 49. Sprawę przedstawiła Małgorzata Rudnicka-Głowińska.

- Na wniosek pana radnego Piotra Klimy zrobiliśmy wizję lokalną w terenie. Byliśmy tam od komisji czwartkowej kilkukrotnie i ani razu nie parkowało tam więcej niż pięć samochodów. Co do właścicieli tamtejszych lokali użytkowych jest ich osiemnastu. W związku z tym w mojej ocenie zwiększenie areału przeznaczonego do sprzedaży jest zasadne, szczególnie, że środki ze sprzedaży są zapisane w budżecie po stronie wpływów, a jest to kwota niemała – stwierdziła.

Do dyskusji dołączył wiceprezydent Dominik Konieczny. - Opinii inwestorów sam zakup kamienicy jest nieatrakcyjny. Świadczy o tym to, że pomimo trzykrotnego przetargu w minionym roku, sprzedaż nie doszła do skutku – powiedział.

- Na dziś na Londzina jest siedem lokali pustych, jeśli chcemy się przyczynić, by kolejne też stały puste i straszyły, to owszem, sprzedajmy! Nadal uważam, że spotkanie z ludźmi tam pracującymi, będącymi właścicielami lokali jest konieczny. Dodatkowo może warto wziąć pod uwagę przygotowanie miejsc parkingowych gdzieś w okolicy cmentarza żołnierzy radzieckich? - mówił radny Piotr Klima.

- Skoro pani naczelnik ma identyfikację wszystkich właścicieli, to może jednak warto poczekać do marca i zorganizować takie spotkanie, by zapytać, rozwiać wątpliwości. Obecnie budynek ten, bez dodatkowego gruntu na miejsca parkingowe czy śmietnik, nie ma szansy na zagospodarowanie jako mieszkalno użytkowy. Konieczna jest kwestia zagrania z innymi w otwarte karty – mówił przewodniczący komisji.

- Serdecznie bym prosił, by nie zapomnieć o mnie przy organizacji takiego spotkania i zaprosić mnie na nie – zwrócił uwagę Piotr Klima.

- Chciałem zapytać, ile osób było zainteresowanych pozyskaniem tego budynku? - dociekał radny Marian Czerner. - Zainteresowanych było kilka osób – odparła naczelnik ZGM.

- Czy państwo próbowali zainteresować tematem właściciela Zajazdu Biskupiego? - pytał radny Piotr Klima. - Kontaktowaliśmy się i też osoba ta wyraziła zdanie, że zaplecze terenowe budynku jest konieczne – odparła M. Rudnicka-Głowińska.

Ostatecznie komisja odstąpiła od opiniowania uchwały.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.