Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 lutego 202409:07

Muzeum w Raciborzu zaprasza na wystawę mistrzowskich grafik Leona Wyczółkowskiego

Muzeum w Raciborzu zaprasza na wystawę mistrzowskich grafik Leona Wyczółkowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dnia 8 marca br. na godz. 18.00 Muzeum w Raciborzu zaprasza na wernisaż wystawy niezwykłych prac plastycznych Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wyczółkowski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX stulecia, który w swojej działalności artystycznej wypowiadał się przy pomocy różnych technik plastycznych. W szerokim wachlarzu podejmowanych tematów ulegał pięknu otaczającego świata, fascynowały go miejsca kształtowane magią zabytkowej architektury, ponad wszystko uwielbiał przyrodę, a i człowiek także nieustannie przykuwał jego uwagę.

Wystawa zatytułowana: „Wolę dać w czarnym całą klawiaturę od basu do wiolinu. Leon Wyczółkowski” to ekspozycja przygotowana dla Muzeum w Raciborzu ze zbiorów bytomskiej instytucji pod kierunkiem kuratorki wystawy Agnieszki Bartków z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, we współpracy z Aleksandrą Frydrychowicz z Muzeum w Raciborzu.

W eksponowanych pracach artysta wciela się w rolę przewodnika – zabiera nas w podróż po zakątkach miast ukazując ich architekturę, na rozległe stepy Ukrainy, pokazując ludzi podczas codziennej pracy, czy w miejsca, gdzie natura ukazuje swą moc, jak np. do bliskiego sercu parku w Gościeradzu na Wielkopolsce... Portretuje drzewa, ale równocześnie utrwala wizerunki bliskich przyjaciół: zacne grono ówczesnej elity świata kultury i sztuki.

Graficzna pasja Leona Wyczółkowskiego rozpoczęła się około 1900 roku i trwała nieprzerwanie przez trzy pierwsze dziesięciolecia XX wieku. W tym okresie obok pojedynczych plansz powstało kilkanaście cykli zamkniętych w tematycznie opracowanych tekach. Na wystawie zaprezentowane zostaną autolitografie między innymi z ekskluzywnego wydania Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, prace z Teki Huculskiej, Ukraińskiej, Mariackiej i Lubelskiej, a także z tek Wawel, Wspomnienia z Legionowa, Stara Warszawa oraz Wrażenia z Pomorza.

Wystawę będzie można podziwiać do 9 czerwca tego roku.

muzeum_peny_kolor
muzeum_gornoslaskie_bytom_logo_pion_--_kopia

Autor: materiał partnera, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.