Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 lutego 202408:51

Początek przy zbiorniku Racibórz. Pytania i odpowiedzi na temat nowej ścieżki rowerowej Blue Velo

Początek przy zbiorniku Racibórz. Pytania i odpowiedzi na temat nowej ścieżki rowerowej Blue Velo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W przedostatni czwartek lutego obradowała Komisja Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jej członkowie zajęli się uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta. Pierwszym punktem posiedzenia była uchwała dotycząca budowy krajowej trasy rowerowej – Blue Velo. Przedstawieniem tematu zajął się Grzegorz Kawalec (na zdj.), inspektor ds. turystyki i rekreacji w Wydziale Promocji.

- Trasa będzie realizowana w ramach partnerstwa z gminami Krzyżanowice i Rudnik. Nasz odcinek rozpocznie się na wałach zbiornika Racibórz. Mamy obiecane przez dyrekcję Wód Polskich, że jeśli wyasfaltujemy ten odcinek wałów, to oni to samo zrobią zresztą trasy na wałach. Obecnie jesteśmy na etapie przejmowania działek, czekamy na uchwalę, którą państwo muszą podjąć – referował pracownik raciborskiego magistratu.

Radny Paweł Rycka zapytał o przebieg trasy. - Początkowo ścieżka miała biec przy Odrze, pod mostem, ale teraz pokazujecie, że będzie przebiegała ulicą Sudecką. Czemu tak? - dociekał.
- Wszystko jest związane z planowanym remontem mostu, obecnie nie mamy zgody na poprowadzenie ścieżki w tym miejscu – odparł G. Kawalec.

Rajca z Płoni dociekał także o sposób wykonania ścieżki na wałach. - W jakiej technologii zostanie to wykonane? - pytał. - W technologii nakładki asfaltowej – odparł inspektor ds. turystyki i rekreacji w Wydziale Promocji.

Głos zabrał przewodniczący komisji Piotr Klima. - Jak ścieżka będzie łączyła się ze ścieżkami po stronie niemieckiej i czeskiej? Czy pomyślano o jakiejś bazie noclegowej? Czy będzie możliwość skomunikowania z żeglugą śródlądową? I jaka będzie infrastruktura? Jaką planujecie przepustowość? - dociekał szef komisji.

- Strona czeska jest już praktycznie gotowa z odcinkiem do Chałupek. Co do wyspy Uznam, nie wiem, jak to będzie wyglądało, ja jestem odpowiedzialny za nasz odcinek. Idealnym przykładem jest Żelazny Szlak w Jastrzębiu. Wpierw zbudowano trasę, potem inną infrastrukturę. Planowane są na pewno ładowarki słoneczne oraz wiaty do schronienia się przed deszczem. Co do przepustowości, podeprę się danymi z Żelaznego Szlaku. Założono tam, że w ciągu roku przejedzie tą trasą 30 tys. osób. Wynik ten osiągnęli w 28 dni – odpowiedział G. Kawalec.

- Czy ścieżka będzie monitorowana? Bo przecież może dochodzić do napadów na turystów – mówił przewodniczący. - Nie wiem jak z resztą trasy, ale nasz główny punkt, czyli na bulwarach będzie monitorowany – odparł inspektor ds. turystyki i rekreacji w Wydziale promocji.

- Dlaczego nie kładka przy Rafako, a ulica Sudecka? - dociekał radny Marcin Fica. - Rozmowy z Wodami Polskimi są bardzo trudne i czasochłonne. Bardzo bym chciał, żeby była tam kładka, ale zanim ta przeprawa by powstała, to nie zmieścimy się w terminie, by projekt doszedł do skutku musimy dochować pewnych terminów – odparł G. Kawalec. - Czyli znów robienie na szybko, a potem będziemy narzekać, że czegoś nie ma – powiedział radny M. Fica.

- Jak planujecie rozwiązać tzw. wąskie gardło przy placu zabaw na bulwarach – dociekał radny Jarosław Łęski. - Trasa przebiegać będzie obok restauracji i dalej. Ominie w ten sposób okolice placu zabaw – powiedział Inspektor ds. turystyki i rekreacji.

Radny Michał Kuliga pytał o zakończenie całego projektu. - Dowiedziałem się wczoraj, że nasz odcinek musi być gotowy do roku 2027. Chciałbym jednak zapytać, kiedy cała ścieżka będzie gotowa? - dociekał. - Trudno mi powiedzieć. Są problemy na odcinku kędzierzyńskim. Okolice Wrocławia i dalej są już bardzo zaawansowane. Gotowe jest już ok 290 km ścieżki – powiedział G. Kawalec.

Uchwała została poddana pod głosowanie. Dokument jednogłośnie zyskał pozytywną opinię komisji. Dziewięciu radnych było za.

Blue Velo, czyli międzynarodowa trasa rowerowa nr 3 to szlak, który docelowo pozwoli rowerzystom przejechać całą zachodnią granicę Polski wzdłuż rzeki Odry (około 1000 km), a na terenie naszego powiatu połączy tereny gmin Krzyżanowice, Racibórz i Rudnik. Odcinek z Chałupek do Zabełkowa jest już gotowy, są to tzw. Meandry Odry. Projektowany dalszy szlak wieść będzie wałami Zbiornika Racibórz Dolny przez Krzyżanowice, Tworków i Bieńkowice aż do Raciborza. Na terenie naszego miasta wiódłby prawym brzegiem rzeki przez Płonię, pod mostem na ulicy Piaskowej, dalej istniejącym odcinkiem obok zakładu Tokai Cobex, przez Park Zamkowy, obok zamku i przystani, przez bulwary nadodrzańskie do kładki, a następnie lewym brzegiem rzeki obok Szkoły Mistrzostwa Sportowego i ogrodów działkowych i dalej nad samą rzeką aż do Miedoni, gdzie trafiłby na teren Gminy Rudnik. Tutaj po zachodniej stronie rzeki wiódłby przez Brzeźnicę, Łubowice aż do Grzegorzowic, do granicy z powiatem kędzierzyńsko - kozielskim.

Koncepcja projektowa szlaku oraz jego późniejsze wykonanie planowane jest w oparciu o środki pozyskane ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych „Fundusze Europejskie dla Śląskiego”.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.