Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lutego 202415:10

List od ZNP. Ostatnie pożegnanie kol. Aleksandry Jańskiej

List od ZNP. Ostatnie pożegnanie kol. Aleksandry Jańskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Olu. Pozostaniesz w naszej pamięci i na kartach naszej kroniki związkowej, gdzie znajduje się wiele stron z Twoim udziałem - pisze Teresa Ćwik za Zarząd Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu.

Cmentarz Jeruzalem 15 lutego 2024 r.

Aleksandra Jańska urodziła się 17 marca 1939 r w miejscowości Wilkowisko w gminie Jodłownik w Małopolsce niedaleko Limanowej. Z Raciborzem związała 57 lat swojego życia, kończąc tutejsze I LO i Studium Nauczycielskie, kierując potem dworcową świetlicą, pracując w Szkole Podstawowej nr 15. W latach 1989-2000 kierowała placówką przy Stalmacha. Wprowadziła naukę języków obcych oraz uruchomiła pracownię komputerową. Nawiązała współpracę z młodzieżą z Białorusi, Anglii i Francji. Młodzież MDK z dużym powodzeniem uczestniczyła w międzynarodowych konkursach plastycznych, fotograficznych i rękodzielniczych. Od 1994 r. organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Jesieni”.

Za pracę zawodową otrzymała 2 nagrody Ministra Edukacji, 2 nagrody Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Złoty Krzyż Zasługi. Pochodziła z Beskidu Sądeckiego. Stąd zamiłowanie do koronkarstwa. Jej prace można było oglądać m.in. w siedzibie TMZR. „Koronkarstwo jest moją życiową pasją. Zajmuję się nim od dzieciństwa. W okolicach Nowego Sącza, skąd pochodzę, kobiety tak właśnie spędzały wolny czas. Początkowo szydełkowałam chusteczki, z czasem serwetki i obrusy. A teraz tworzę koronkowe obrazy” – wspominała. Od lat brała udział w konkursach rękodzieła artystycznego w kraju i zagranicą. Zawsze z sukcesem.

„Nie tworzę koronek tylko na pokaz, dla mnie jest to coś więcej. Dzięki nim odrywam się od codzienności. Na początku robię szkic, następnie chwytam za szydełko i dziergam – wyjaśniała. Nie sposób określić, ile czasu zajmuje zrobienie koronkowego dzieła. – Czasem jest to zaledwie parę godzin, a bywa i tak, że pracuję nad maleńkim wzorem kilka dni. Tworzenie mojego maleńkiego dzieła sprawia mi niebywałą radość – mówiła artystka, pisząca również wiersze.

W grudniu 2021 r. wydała trzeci tomik swojej poezji. Opisuje w nim swój świat. Działała w Śląskim Uniwersytecie III Wieku, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ostatnie lata mocno angażowała się w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Do końca swojego życia była aktywna w przestrzeni publicznej.

W siedzibie TMZR organizowała spotkania i wystawy o różnej tematyce. M.in. w styczniu 2021 r. w czasie, gdy trwała pandemia i ludzie byli zamknięci w domach, zorganizowała wystawę prac Jana Świerczka z Krzanowic, który zaprezentował swój świat puzzli. Ola zwracając się do autora prac mówiła: „Bo sztuką jest patrzeć prawidłowo na rzeczy wokół, dostrzegać w nich piękno, bo one dają szczęście”.

W lutym 2021 r. ściany siedziby TMZR udostępniono na wystawę „Diamentowa noc” prac Magdaleny Rubackiej, Ola Jańska zawsze starała się przygotować krótki wiersz na daną okazję, wtedy przywitała zebranych słowami: „ W powiecie raciborskim jest taka miejscowość, co Krzyżanowicami się zowie. Zacni ludzie tam mieszkają, co Boga kochają, kulturę lubią, a swoje prace dziś artyści w towarzystwie miłośników wystawią”.
W lipcu 2021 r. A. Jańska zorganizowała wystawę prac pt. „Między fotografią a malarstwem”, gdzie absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych, zaprezentowali swoje prace, z okazji 10-lecia działalności placówki. W kwietniu 2022 r. ponownie, wnętrza TMZR zostały udostępnione z inicjatywy kol. A. Jańskiej na wystawę prac plastycznych uczniów Liceum Plastycznego pt. „Wizytówki Raciborza”, wernisaż połączono z wieczorem poezji autorskiej uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu. Organizowała również wernisaże m.in. dot. przyrody i obrzędów wielkanocnych.

A to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez kol. A. Jańską.

Aleksandra Jańska członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego była od 1 kwietnia 1975 r. Do 2019 r. pełniła funkcję członka Zarządu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Raciborzu. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach związkowych. Z dumą reprezentowała ZNP w czasie obchodów świąt narodowych:
- 11 listopada i 3 Maja. Na Spotkaniu Noworocznym ZNP w styczniu 2020 r. zaprezentowała swoją poezję, m.in. wiersz „Wigilia”.
- 21 września 2021 r. na Rodzinnym Zlocie ZNP w Łubowicach przedstawiła wiersz „Łubowickie wspomnienia”.

Za rok w 2025 r. miała obchodzić jubileusz i otrzymać odznakę za 50 lat przynależności do ZNP. Zmarła 10 lutego 2024 r.

Olu. Pozostaniesz w naszej pamięci i na kartach naszej kroniki związkowej, gdzie znajduje się wiele stron z Twoim udziałem.

Za Zarząd Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu
Teresa Ćwik

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 kwietnia 202419:29

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend bogaty był w wiele sportowych emocji. Grali piłkarze, siatkarze i piłkarki ręczne. Sprawdź, jak poradził sobie zespół, któremu kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności15 kwietnia 202412:42

GK Rafamet zapowiada wyjście z kryzysu

GK Rafamet zapowiada wyjście z kryzysu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
materiał prasowy spółki
Aktualności15 kwietnia 202409:34

Iskra z instalacji elektrycznej przyczyną pożaru

Iskra z instalacji elektrycznej przyczyną pożaru - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Siedliskach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.