Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 lutego 202412:44

Śmierdzący interes na Brzeziu. Posłanka wskazuje, że mieszkańcy mogą sami rozwiązać ten problem!

Śmierdzący interes na Brzeziu. Posłanka wskazuje, że mieszkańcy mogą sami rozwiązać ten problem! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) oraz grupa mieszkańców Brzezia, walczących od miesięcy z odorem w rejonie miejskiego składowiska, spotkali się dziś, 12.02., z mediami. - Jesteśmy składowiskiem odpadów dla całej Polski - podkreślano.

Posłanka oraz reprezentanci ponad 300 mieszkańców, m.in. Roman Majnusz, Adam Witecki czy Wiesław Jacheć, nawiązali do kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Wynika z niej jednoznacznie, że do Raciborza trafia coraz więcej śmieci z całej Polski.

- Nie taka była umowa społeczna - podkreślała posłanka Lenartowicz, przypominając, że mieszkańcy Brzezia godzili się na składowisko w swojej dzielnicy pod warunkiem, że trafią tu odpady tylko z naszego miasta. Tymczasem, jak dodano na konferencji, umowa jest łamana przez obecne władze. Mieszkańcy stoją na stanowisku, że jest to źródło odoru, doskwierającego od 2022 r. Boją się, że z ustaniem zimy problem wróci. Skwapliwie notują, ile ciężarówek z innych miast trafia do Raciborza. Jest ich miesięcznie ponad sto - spod Warszawy, Bełchatowa czy Rybnika.

Mieszkańcy zarzucają prezydentowi Dariuszowi Polowemu, że ten ich okłamał, twierdząc w jednym z pism, że do Raciborza nie są zwożone odpady spoza miasta, a teraz blokuje porozumienie z Empolem prowadzącym tu Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w celu hermetyzacji procesu mającą skutkować ograniczeniem uciążliwości zapachowych.

Jak poinformowano, sprawą składowiska - po wyłączeniu się raciborskiej - zajmuje się obecnie prokuratura z Rybnika. W opinii posłanki Lenartowicz, 7 kwietnia przy urnach mieszkańcy nie tylko Brzezia, ale i całego Raciborza będą mogli się wypowiedzieć, czy godzą się na dalsze zapełnianie raciborskiego składowiska odpadami z całej Polski. To nie tylko - jak mówiono - uciążliwości odorowe, ale też w perspektywie szybsze zapełnienie czaszy na czym w dłużej perspektywie ucierpią raciborzanie.

Przedstawiciele mieszkańców ostro zaprotestowali przeciwko nazywaniu ich betonem, komunistami czy propagandystami w goebbelsowskim stylu. - Nie działamy z pobudek politycznych, tylko w imieniu mieszkańców Brzezia, narażonych na uciążliwości – zapewnili, pokazując listę ponad 300 podpisów. Prezentowane stanowiska przeciwne, płynące m.in. od władz miasta czy prezesa RCR R3, określono mianem zbiorowej halucynacji.

img_8594

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202409:31

Czarny dym przy Stalmacha

Czarny dym przy Stalmacha - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelniczka
Aktualności20 kwietnia 202408:28

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konkurs organizowany przez II LO im. Adama Mickiewicza w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Pierwsze miejsce w jubileuszowej edycji zajęła Łucja Kamalla z zespołem.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:12

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Sport20 kwietnia 202420:43

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO]

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiele zagrywek, walka o każdą piłkę, bloki i asy serwisowe. To wszystko towarzyszyło miłośnikom siatkówki, którzy od października ubiegłego roku walczyli w XXVII sezonie Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Dziś, 20.04., w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano turniej finałowy.

red., fot. Jan Ptak
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.