Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lutego 202414:04

Tanzbär, czyli ostatki po samborowicku. Zegnamy karnawał 2024

Tanzbär, czyli ostatki po samborowicku. Zegnamy karnawał 2024 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Janusz Strzybny jako duży miś i Martin Rosina jako Tanzbär - to główni bohaterowie dorocznego obrzędu w Samborowicach gm. Pietrowice Wielkie. Rolę kominiarza przejął od sołtysa Adriana Niewiery Sebastian Jeremiasz.

Wodzenie niedźwiedzia, zwane też kludzeniem bera lub łażeniem z berym, praktykowane jest w wielu górnośląskich miejscowościach. W Samborowicach wodzenie niedźwiedzia zwane jest Tanzbärem. W licznej grupie przebierańców występują m.in. dwa niedźwiedzie: duży, zwany Misiem i mały, nazywany Tanzbärem. Kulminacyjnym momentem obchodu jest rytualny „mord” Misia. W jego trakcie do naczynia, znajdującego się obok łba zwierzęcia, wylewa się kilka butelek czerwonego wina. Przy życiu pozostawia się jedynie Tanzbär. Widowisko kończy się przeniesieniem ułożonego w korycie, „zabitego” bera do stodoły. Akt ten dokonuje się na zewnątrz, a nie jak w większości przypadków na sali w trakcie wieczornej zabawy - opisuje obrzęd portal mapaobrzedowa.pl

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 stycznia 202612:13

Pracodawcy grozi wysoka kara

Pracodawcy grozi wysoka kara - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ŚOSG
Reklama
Sport16 stycznia 202611:12

Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO]

Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nietypowo, bo w czwartek 15 stycznia, swoje kolejne spotkanie w rozgrywkach I ligi śląskiej mężczyzn rozegrali zawodnicy Klubu Siatkarskiego Racibórz. Podopieczni trenera Marcina Polowczyka podejmowali we własnej hali sąsiada w ligowej tabeli – UKS VT Bobrowniki. Mecz zapowiadał się interesująco, jednak jego przebieg szybko pokazał, która z drużyn lepiej przygotowała się do rywalizacji.

opr. (greh), fot. Maciej Lorenz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.