Na drogach zobaczymy pojazdy wojskowe i pojawią się nietypowe znaki. Komunikat GDDKiA dla kierowców

Od 12 lutego w ramach odbywających się ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 z udziałem polskich żołnierzy będą miały miejsce przejazdy kolumn wojskowych.
W ramach ćwiczeń, do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.
Nietypowe znaki przy naszych drogach
Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.
Przypomnijmy, że w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 zaplanowanych na I połowę 2024 r. i w tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe.
Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn
Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.
Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.
Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.
Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?
Serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.



![ZSO nr 1 w Raciborzu po raz pierwszy bawi się na studniówce w Rudach [FOTO i WIDEO] ZSO nr 1 w Raciborzu po raz pierwszy bawi się na studniówce w Rudach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176981318417698106294j0a5109-.jpg)

![Róże Kasprowicza w Rudym Lesie. Studniówka ZSO nr 1 z Raciborza na bis [FOTO] Róże Kasprowicza w Rudym Lesie. Studniówka ZSO nr 1 z Raciborza na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769849790bez-nazwy-640-.jpg)
![Prezydent Raciborza o podwyżkach cen wody i ścieków i narracji opozycji, która wprowadza w błąd [KOMUNIKAT UM] Prezydent Raciborza o podwyżkach cen wody i ścieków i narracji opozycji, która wprowadza w błąd [KOMUNIKAT UM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17602642591743841189-dsc4072-.jpg)







![Seria interwencji strażaków jednego dnia. Od pożarów sadzy po ewakuację szkoły w Rudniku [RAPORT 998] Seria interwencji strażaków jednego dnia. Od pożarów sadzy po ewakuację szkoły w Rudniku [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769851320617591947-1207325734919085-3305143841549238692-n-.jpg)



![Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769869648wodnik-.jpg)









![Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769892750gre04447-.jpg)

![Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769882541gre04350-.jpg)
















![Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769901177622382653-1384165090173481-6325711904540068174-n-.jpg)





Komentarze (0)
Dodaj komentarz