Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202409:02

Pieniądze czekają na KGW i pszczelarzy

Pieniądze czekają na KGW i pszczelarzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ruszają konkursy dotyczące wspierania rozwoju gospodyń wiejskich aktywnych społecznie oraz „Śląskie dla pszczół”.

Rusza konkurs dotyczący wspierania rozwoju gospodyń wiejskich aktywnych społecznie

Zarząd Województwa Śląskiego ogłasza otwarty konkursu ofert na zadania publiczne dotyczące wspierania rozwoju gospodyń wiejskich aktywnych społecznie na terenie województwa śląskiego w 2024 roku – „Kultywowanie Tradycji Lokalnych”.

Na jego realizację przeznaczono 550 000 złotych, o 50 000,00 więcej niż w roku 2023. Na poszczególne zadania można otrzymać od 5 000 do maksymalnie 10 000 zł.

Dofinansowanie przeznaczone może być w szczególności na:

- Zakup strojów ludowych i regionalnych.
- Zakup sprzętu i akcesoriów do wykonywania rękodzieła.
- Zakup wyposażenia do stoisk plenerowych takich jak: ławki plenerowe, namioty, systemy wystawiennicze (np.: rollupy, ścianki wystawiennicze, banery, ekspozytory).
- Zakup sprzętu i akcesoriów służących do przygotowywania i przechowywania posiłków i ich prezentacji tj. grille, garnki, sztućce i naczynia wielokrotnego użytku, wózek kelnerski, zamrażarka, chłodziarka, podgrzewacz, transporter do przenoszenia produktów spożywczych.
- Działania promujące tradycje lokalne (przygotowanie stoiska wystawienniczego, usługa transportowa, zakup produktów niezbędnych do przygotowania degustacji potraw regionalnych).

Ponadto zadanie musi być realizowane poprzez działania na rzecz:

- dbałości o kulturę, tradycję i dziedzictwo kulturowe oraz propagowanie i podtrzymywanie dawnych i obecnych tradycji ludowych;
- zaprezentowania bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji rękodzielniczych;
wzrost zainteresowania konsumentów regionalnymi produktami oraz promowanie regionów poprzez te produkty;
- wzrostu dostępności produktów lokalnych, tradycyjnych, ekologicznych i wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz promocji tych produktów.

Termin składania wniosków potrwa do 14 lutego 2024 r. Oferty należy składać w generatorze wniosków Witkac. Wnioski w wersji papierowej przyjmuje: Kancelaria Ogólna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (pok. 164) Katowice, ul. Ligonia 46, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30–15:30, Biuro Zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej 40 i Biuro Zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego w Częstochowie przy ul. Jana III Sobieskiego 7. Wszelkie informacje udzielane są pod numerami telefonów: +48 (32) 77 44 806; (32) 77 44 811; (32) 77 44 812.

„Śląskie dla pszczół” - rusza III edycja konkursu. Nabór wniosków potrwa do 14 lutego 2024

Samorząd Województwa Śląskiego ogłosił kolejne konkursy na zadania publiczne:

- otwarty konkurs ofert na zadania publiczne w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego „Śląskie dla pszczół” w 2024 r.,
- otwarty konkurs ofert w zakresie organizacji wydarzenia: „Święto Miodu” Województwa Śląskiego w 2024 r.

"Kontynuujemy projekty związane ze wsparciem działań w zakresie ochrony pszczół, edukacji ekologicznej i promocji pszczelarstwa przeznaczając na ten cel 150 tys. zł. Dodatkowe 50 tys. zł trafi na organizację Święta Miodu w województwie śląskim. Celem wspomnianych działań jest upowszechnianie i promocja wiedzy o roli pszczół oraz pszczelarstwa dla środowiska i człowieka. Zachęcam do udziału w obu konkursach. Nabór wniosków potrwa do 14 lutego br." - zachęca marszałek Jakub Chełstowski.

Celem tegorocznego konkursu „Śląskie dla pszczół” jest wsparcie działań w zakresie ochrony pszczół miodnych, owadów zapylających, edukacji ekologicznej i promocji pszczelarstwa na terenie Województwa Śląskiego. Na ten cel przeznaczono 150 000 zł. Wsparcie można uzyskać na:

działania obligatoryjne

- ochronę pszczół miodnych i owadów zapylających poprzez zasiew lub nasadzenia rodzimych roślin miododajnych
- poprawę warunków sanitarnych rodzin pszczelich

oraz dodatkowe działania przy realizacji zadań obligatoryjnych:

- Działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych polegające na przeprowadzeniu zajęć (w dowolnej formie np. warsztatów, pokazów ekologiczno–edukacyjnych) propagujących wiedzę z zakresu roli pszczół i owadów zapylających w środowisku, ich ochrony oraz dobrych praktyk związanych z rozwojem pasiek i hodowli.
- Działania edukacyjne dla pszczelarzy polegające na przeprowadzeniu szkoleń w celu podniesienia wiedzy i świadomości w zakresie prawidłowej higieny w pasiece tradycyjnej i miejskiej, chorób pszczół i ich leczenia, hodowli pszczół w tym lokalnych linii pszczół oraz marketingu i skutecznej sprzedaży produktów pszczelich.
- Promocję pszczelarstwa, propagowanie dobrych praktyk z zakresu ochrony i roli pszczół i owadów zapylających w środowisku, trutowisk, tradycji bartniczych, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych - bez lokowania produktów.

Ponadto rusza II edycja konkursu na organizację „Święto Miodu” Województwa Śląskiego. Wsparcie w kwocie 50 000 zł przeznaczone jest na organizację wydarzenia w jednym z subregionów: centralnym, północnym lub zachodnim. Celem konkursu jest promocja i popularyzacja regionalnego pszczelarstwa na terenie województwa śląskiego. Dofinansowanie można uzyskać na promocję produktów pszczelich, upowszechnianie wiedzy nt. roli i znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka, ich ochrony, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych, tradycji pszczelarskich i bartniczych. Zeszłoroczna impreza odbyła się 16 września w Żywcu w amfiteatrze pod Grojcem.

Konkursy adresowane są do podmiotów wymienionych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 571), statutowo działające w obszarze objętym celem i założeniom konkursów.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.