Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 stycznia 202420:54

OPS chce wprowadzić w Raciborzu usługi sąsiedzkie

OPS chce wprowadzić w Raciborzu usługi sąsiedzkie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W środę, 17 stycznia w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się 57. posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Radni pochylili się nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta.

Zajęli się między innymi uchwałą w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, za usługi sąsiedzkie oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat jak również trybu ich pobierania, a także szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług. Jej przedstawieniem zajęła się dyrektor raciborskiego OPS, Danuta Rassek (na zdj.).

- Prosiłabym o podjęcie pozytywnej opinii. Co roku zlecamy wykonywanie usług dla mieszkańców Raciborza. Nowością jest to, że wprowadzone zostały usługi sąsiedzkie. Jest to wsparcie osoby potrzebującej przez dalszych lub bliższych sąsiadów. Dzięki temu, że osoby te są blisko, nie ma narzuconych dni i godzin, kiedy ta usługa ma być wykonana. Po uchwaleniu tego dokumentu gmina może starać się od dofinansowanie z Korpusu Wsparcia Seniora. Dofinansowanie to wynosiłoby 80%, a pozostałe 20% kosztów ponosiłaby gmina. Kwoty w uchwale podane są jednak jeszcze stare, gdyż jesteśmy w trakcie przetargu na niektóre usługi. W związku z tym w lutym pojawi się podobna uchwala, dotycząca zmian ceny – powiedziała.

- W jaki sposób będzie wyglądała kontrola tych usług sąsiedzkich? - dociekał przewodniczący Michał Kuliga. - Będzie specjalny koordynator tych usług. Usługa ta ma być uzupełnieniem, jest bardzo zbliżona do usług opiekuńczych, które obecnie realizujemy. Obecnie jednak jest to mały zakres godzinowy, 1-2 godziny w tygodniu. Sąsiad mógłby wspomóc te działania, miałby wtedy umowę zlecenie – odparła dyrektor OPS.

Do dyskusji dołączyła radna Ludmiła Nowacka. - Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, obecny w wielu miastach i bardzo dobrze się to sprawdza. Czy mamy jakąś diagnozę, ile osób by z takich usług skorzystało? Usługi opiekuńcze, jak pani dyrektor powiedziała, są ograniczone czasowo. Cieszę się, że gmina przystępuje do tego programu. Uważam, że jest on doskonały – mówiła była wiceprezydent.

- Przystępujemy do tego programu po raz pierwszy. Robimy diagnozę w środowisku, ale osoby podchodzą do tego z lekkim dystansem, ale mam nadzieję, że się przekonają. Myślimy, że uda się go wdrożyć w dziesięciu środowiskach – powiedziała D. Rassek.

Leon Fiołka pytał o dochody sąsiadów mających świadczyć usługi. - Czy w uchwale zapis dochodów dotyczy chorego, czy tego sąsiada? - dociekał rajca z Brzezia. - To dotyczy chorego. Osoba opiekująca się będzie musiała opisać w jakich godzinach te usługi świadczyła – odparła sterniczka OPS.

Przewodniczący Michał Kuliga pytał o opaski dla seniorów finansowane z Korpusu Wsparcia Seniorów. - Co się dzieje z tym programem? Czy użytkownicy się z tego cieszą? - pytał.

- Początkowo zakupiliśmy sto opasek, potem drugie tyle. Obecnie jest sześćdziesiąt osób na liście rezerwowej. Opaski cieszą się różnymi opiniami. Jedni są zadowoleni, jedni nie i z nich zrezygnowali z różnych powodów – odparła D. Rassek.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Jedenastu radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu a jeden był nieobecny. Dokument zyskał więc opinię pozytywną.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lutego 202411:54

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Forumbranzowe.com
Reklama
Aktualności23 lutego 202412:15

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO]

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cztery zastępy PSP i jeden zastęp OSP zostały zadysponowane w piątek, 23.02., do obiektu handlowego przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu. Co było przyczyną interwencji?

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 lutego 202415:50

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 23.02., w Radlinie rozegrano kolejne spotkanie I ligi siatkówki mężczyzn. Naprzeciw siebie stanęły ekipy SK Górnik Radlin i KS Racibórz. Spotkanie, choć można je potraktować jako derbowe, było starciem z kategorii bez historii.

opr. (greh), fot. FB/SK Górnik Radlin
Reklama
Strony Partnerskie23 lutego 202414:04

Krzesła schodowe to dobra inwestycja!

Krzesła schodowe to dobra inwestycja! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
artykuł sponsorowany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.