Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 stycznia 202420:00

Zmarł Paweł Newerla, wybitny historyk ziemi raciborskiej, Zasłużony dla Miasta Raciborza

Zmarł Paweł Newerla, wybitny historyk ziemi raciborskiej, Zasłużony dla Miasta Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś, 12 stycznia, w wieku 91 lat odszedł od nas Paweł Newerla, prawnik, wybitny badacz dziejów ziemi raciborskiej, publicysta, autor książek, Zasłużony dla Miasta Raciborza, przyjaciel domu von Ratibor, człowiek wielkiej klasy, dżentelmen.

Paweł Newerla - urodzony w Pietrowicach Wielkich (24.06.1932), prawnik, dyrektor NBP w Raciborzu, miłośnik historii, publicysta, autor licznych pozycji wydawniczych, poświęconych głównie naszemu miastu oraz ziemi raciborskiej, odznaczony medalem "Zasłużony dla Miasta Raciborza" i nagrodą Mieszko. Odbierając w 2011 r. medal podkreślił, że to dla niego najważniejsze wyróżnienie. Radnym życzył powodzenia w realizacji planów na rzecz rozwoju Raciborza. - Życzę abyście niezależnie od poglądów politycznych decydowali wspólnie o przyszłości naszego miasta.

Paweł Newerla aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i powiatu raciborskiego m.in. jako prelegent wielu konferencji, sesji i seminariów na temat dziedzictwa kulturowego Raciborza i regionu. Jest autorem licznych książek i szkiców, m.in. "Opowieści o dawnym Raciborzu". Na potrzeby Światowego Zjazdu Raciborzan TMZR wydał poszerzone "Opowieści" w wersji niemieckiej. Jest współautorem takich pozycji jak "Zarys historii Krzanowic", "Dzieje Parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Raciborzu", "Szkoła na Ostrogu", "Zamki i pałace dorzecza górnej Odry", "Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny". Jedno z ostatnich dzieł to monografia rodzinnych Pietrowic Wielkich.

Paweł Newerla opracował także kilka wydawnictw okolicznościowych: "725 lat parafii Pietrowice Wielkie", "Rozwój poczty od 1922 r. na ziemi raciborskiej i rybnicko - wodzisławskiej", "Kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich", "Sąd Rejonowy w Raciborzu 1826 - 2006", "Raciborski przewodnik genealogiczny - Historia Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu", "Pawłów - Pawlau". Jest jednocześnie twórcą tekstów do kilku wydawnictw albumowych m.in. "Racibórz czarną kreską" - Wiesława Grąziowskiego, "Racibórz w fotografii Bolesława Stachowa", "Racibórz wczoraj i dziś", "Ziemia Raciborska w fotografii Bolesława Stachowa", "Dawne Rudy", "Poeta Ziemi Naszej", "Powiat raciborski wczoraj i dziś", "Architektura sakralna Raciborza", "Racibórz - cztery pory roku", "Joseph von Eichendorff na karcie pocztowej". Jest jednocześnie autorem ponad 100 artykułów poświęconych historii, gospodarce oraz ludziom, opublikowanych w czasopismach i periodykach m.in. w "Nowinach Raciborskich", "Dzienniku Zachodnim", "Gazecie Raciborskiej, "Eunomii", "Głosie Gminy Pietrowice Wielkie", "Oberschlesien", "Vlastivednych Listach", "Zeszytach Raciborskich".

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 kwietnia 202409:31

Czarny dym przy Stalmacha

Czarny dym przy Stalmacha - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelniczka
Aktualności24 kwietnia 202414:18

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:21

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:40

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Aktualności23 kwietnia 202409:08

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.