Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 stycznia 202420:00

Zmarł Paweł Newerla, wybitny historyk ziemi raciborskiej, Zasłużony dla Miasta Raciborza

Zmarł Paweł Newerla, wybitny historyk ziemi raciborskiej, Zasłużony dla Miasta Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś, 12 stycznia, w wieku 91 lat odszedł od nas Paweł Newerla, prawnik, wybitny badacz dziejów ziemi raciborskiej, publicysta, autor książek, Zasłużony dla Miasta Raciborza, przyjaciel domu von Ratibor, człowiek wielkiej klasy, dżentelmen.

Paweł Newerla - urodzony w Pietrowicach Wielkich (24.06.1932), prawnik, dyrektor NBP w Raciborzu, miłośnik historii, publicysta, autor licznych pozycji wydawniczych, poświęconych głównie naszemu miastu oraz ziemi raciborskiej, odznaczony medalem "Zasłużony dla Miasta Raciborza" i nagrodą Mieszko. Odbierając w 2011 r. medal podkreślił, że to dla niego najważniejsze wyróżnienie. Radnym życzył powodzenia w realizacji planów na rzecz rozwoju Raciborza. - Życzę abyście niezależnie od poglądów politycznych decydowali wspólnie o przyszłości naszego miasta.

Paweł Newerla aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i powiatu raciborskiego m.in. jako prelegent wielu konferencji, sesji i seminariów na temat dziedzictwa kulturowego Raciborza i regionu. Jest autorem licznych książek i szkiców, m.in. "Opowieści o dawnym Raciborzu". Na potrzeby Światowego Zjazdu Raciborzan TMZR wydał poszerzone "Opowieści" w wersji niemieckiej. Jest współautorem takich pozycji jak "Zarys historii Krzanowic", "Dzieje Parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Raciborzu", "Szkoła na Ostrogu", "Zamki i pałace dorzecza górnej Odry", "Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny". Jedno z ostatnich dzieł to monografia rodzinnych Pietrowic Wielkich.

Paweł Newerla opracował także kilka wydawnictw okolicznościowych: "725 lat parafii Pietrowice Wielkie", "Rozwój poczty od 1922 r. na ziemi raciborskiej i rybnicko - wodzisławskiej", "Kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich", "Sąd Rejonowy w Raciborzu 1826 - 2006", "Raciborski przewodnik genealogiczny - Historia Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu", "Pawłów - Pawlau". Jest jednocześnie twórcą tekstów do kilku wydawnictw albumowych m.in. "Racibórz czarną kreską" - Wiesława Grąziowskiego, "Racibórz w fotografii Bolesława Stachowa", "Racibórz wczoraj i dziś", "Ziemia Raciborska w fotografii Bolesława Stachowa", "Dawne Rudy", "Poeta Ziemi Naszej", "Powiat raciborski wczoraj i dziś", "Architektura sakralna Raciborza", "Racibórz - cztery pory roku", "Joseph von Eichendorff na karcie pocztowej". Jest jednocześnie autorem ponad 100 artykułów poświęconych historii, gospodarce oraz ludziom, opublikowanych w czasopismach i periodykach m.in. w "Nowinach Raciborskich", "Dzienniku Zachodnim", "Gazecie Raciborskiej, "Eunomii", "Głosie Gminy Pietrowice Wielkie", "Oberschlesien", "Vlastivednych Listach", "Zeszytach Raciborskich".

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 lutego 202410:30

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 lutego 202415:50

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 23.02., w Radlinie rozegrano kolejne spotkanie I ligi siatkówki mężczyzn. Naprzeciw siebie stanęły ekipy SK Górnik Radlin i KS Racibórz. Spotkanie, choć można je potraktować jako derbowe, było starciem z kategorii bez historii.

opr. (greh), fot. FB/SK Górnik Radlin
Reklama
Aktualności26 lutego 202409:26

Płonące śmietniki na terenie Raciborza

Płonące śmietniki na terenie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności26 lutego 202409:56

Zalana piwnica przy Mysłowickiej

Zalana piwnica przy Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport25 lutego 202420:39

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności26 lutego 202409:45

Seria wyjazdów do fałszywych alarmów

Seria wyjazdów do fałszywych alarmów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Sport25 lutego 202423:05

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO]

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie w hali OSiR Racibórz rozgrywano mecz II ligi kobiet. Naprzeciw siebie stanęły ekipy RKK AZS Racibórz oraz MUKS Chrobry Basket Głuchołazy. W całym spotkaniu nie brakowało niczego, no, może poza dobrym rezultatem dla gospodyń.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.