Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 stycznia 202408:55

Przed nami druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W tym roku w puli jest rekordowe 15,7 mln zł

Przed nami druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W tym roku w puli jest rekordowe 15,7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W konferencji inaugurującej drugą edycję programu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Łukasz Czopik, przewodniczący Sejmiku Mirosław Mazur oraz radne Sejmiku Katarzyna Stachowicz, Iwona Jelonek i Alina Nowak.

„Poprawa jakości powietrza w województwie śląskim to jedno z najważniejszych wyzwań, które stoją przed władzami regionu. To nie tylko czyste powietrze, którym oddychamy, ale przede wszystkim troska o zdrowie i życie mieszkańców. Stąd przyjęta w 2017 roku i obowiązująca do dzisiaj uchwała antysmogowa, ale także działania, których celem jest wymiana starych i nieefektywnych instalacji grzewczych, których wymieniono w regionie ponad 154 tysiące. Jesteśmy liderem w walce o czyste powietrze w Polsce, a jednym z działań w tym zakresie jest właśnie Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza. Przed nami druga edycja konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” z pulą środków w wysokości 15 mln zł na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, wymianę źródeł ciepła i wsparcie działań kontrolnych. Nagradzamy także gminy, które najlepiej radzą sobie z walką o czyste powietrze, w ramach konkursu „Gmina pełną piersią” z pulą nagród w wysokości 700 tys. zł. Wierzę, że te działania przyczynią się do poprawy jakości życia w naszym regionie” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza stanowi wzmocnienie i rozszerzenie działań realizowanych przez Województwo Śląskie i mających na celu zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi i na środowisko, poprzez udzielenie gminom pomocy finansowej w formie dotacji celowej we wdrażaniu zapisów tzw. uchwały antysmogowej oraz działań realizowanych w ramach Programu Ochrony Powietrza.

„Przed nami wiele wyzwań związanych z poprawą jakości powietrza, ale najważniejsze jest podniesienie świadomości tego, że smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie i życie. To od świadomości się wszystko zaczyna, bo oddychamy wszyscy tym samym powietrzem. Oprócz edukacji potrzebne jest jednak wsparcie finansowe, a możliwość współpracy samorządu wojewódzkiego i samorządów lokalnych jest szansą na realizację tych wyzwań” – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Mirosław Mazur.

„Nie zatrzymujemy się w walce o czyste powietrze. Cieszę się, że województwo śląskie jest liderem w wymianie tzw. „kopciuchów”, ale wiemy jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Edukujmy, sięgajmy po te środki bo walka o czyste powietrze to proces rozłożony w czasie” – tłumaczyła radna Katarzyna Stachowicz.

Program składa się z dwóch komponentów:

- konkurs „Gmina pełną piersią” – łączna pula środków wynosi 700 tys. zł.
- konkurs „Inicjatywa Antysmogowa” – z pulą środków dostępnych dla gmin w łącznej kwocie 15 mln zł.

„Program cieszy się dużym zainteresowaniem i cieszę się, że zwiększyliśmy pulę dostępnych środków z 5,7 mln zł do 15,7 mln zł. To krok w stronę poprawy jakości życia w regionie i troska o zdrowie i życie naszych mieszkańców. Zachęcam gminy do korzystania z tych środków” – mówiła radna Sejmiku, Alina Nowak.

„Te środki to szansa dla gmin na realizację niezbędnych inwestycji, ale odbiorcą tych działań jest każdy z nas. W województwie śląskim wymieniliśmy dotąd 154 tys. przestarzałych instalacji grzewczych, co ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia w regionie” – tłumaczyła radna Sejmiku, Iwona Jelonek.

Konkurs „Gmina pełną piersią” to projekt skierowany do gmin z obszaru województwa śląskiego najlepiej radzących sobie z ochroną powietrza i wdrażaniem programu ochrony powietrza. Celem konkursu jest wyróżnienie gmin za realizację zadań związanych z ochroną powietrza w 2022 roku.

Łączna pula nagród w konkursie to 700 tys. zł (1. miejsce – 250 tys. zł, 2. miejsce – 200 tys. zł, 3. miejsce – 150 tys. zł oraz 2 wyróżnienia po 50 tys. zł).

Nagrodzone zostaną gminy, które wykażą najlepsze wyniki w następujących kryteriach:

- efekt ekologiczny (liczba zlikwidowanych pozaklasowych źródeł ciepła) osiągnięty przez gminę wynikający z realizacji programu ochrony powietrza,
- ilość środków przeznaczonych na działania związane z ochroną powietrza w gminie,
- działania edukacyjne związane z ochroną powietrza.

Środki przyznane za osiągnięcia na rzecz poprawy jakości powietrza, gmina będzie zobowiązana przeznaczyć na wybrane, dalsze działania w tym zakresie:

- przeprowadzenie działań w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, polegających na realizacji (kompleksowej lub obejmującej poszczególne etapy) zaplanowanej przez gminę inwestycji, w ramach której dopuszcza się:
- wykonanie dokumentacji dotyczącej poniższego zakresu audytu energetycznego, dokumentacji projektowej, ekspertyz,
- modernizację wynikającą z przeprowadzonego audytu energetycznego,
- likwidację źródła ciepła na paliwa kopalne wraz z:
a. montażem źródła ciepła wykorzystującego odnawialne źródła energii (również magazynu energii),
b. podłączeniem do sieci ciepłowniczej,
- wymianę/modernizację instalacji CO i CWU,
- przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji w celach grzewczych,
- montaż systemów zarządzania energią;
- zakup pojazdów niskoemisyjnych i zakup oraz montaż instalacji do ich ładowania.

Termin składania wniosków upływa 19 stycznia 2024 roku. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie powietrze.slaskie.pl

Drugim z konkursów jest „Inicjatywa Antysmogowa”. Konkurs ma na celu udzielenie pomocy finansowej gminom z obszaru województwa śląskiego w łącznej wysokości 15 mln zł, w formie dotacji celowej na działania wspierające zapisy uchwały antysmogowej oraz programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego.

W ramach konkursu dofinansowane mogą zostać wyłącznie wskazane zadania:

- zakup dronów wyposażonych w kamery i systemy teledetekcyjne oraz badające skład dymu z kominów wraz z certyfikowanym przeszkoleniem personelu pilotującego,
- zakup mobilnych laboratoriów z analizatorami zanieczyszczeń (pojazdy z napędem elektrycznym wyposażone w urządzenia do kontroli palenisk),
- zakup i montaż w charakterystycznych lokalizacjach gminy tablic, wyświetlaczy LED w celu informowania mieszkańców o stanie jakości powietrza,
- przeprowadzenie działań w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, polegających na realizacji (kompleksowej lub obejmującej poszczególne etapy) zaplanowanej przez gminę inwestycji, w ramach której dopuszcza się:
a. wykonanie dokumentacji dotyczącej poniższego zakresu: audytu energetycznego, dokumentacji projektowej, ekspertyz,
b. modernizację wynikającą z przeprowadzonego audytu energetycznego,
- likwidację źródła ciepła na paliwa kopalne wraz z:
a. montażem źródła ciepła wykorzystującego odnawialne źródła energii (również magazynu energii),
b. podłączeniem do sieci ciepłowniczej,
- wymianę, modernizację instalacji c.o. i c.w.u.,
- przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji w celach grzewczych,
- montaż systemów zarządzania energią.

Kwota pomocy finansowej udzielonej gminie w ramach konkursu nie może być niższa niż 50 tys. zł i nie może przekroczyć wartości 250 tys. zł. Termin składania wniosków w konkursie upływa 12 lutego 2024 roku, a szczegóły dotyczące konkursu są dostępne na stronie powietrze.slaskie.pl

Warto przypomnieć, że od 1 września 2017 roku obowiązuje w regionie uchwała antysmogowa i zakaz spalania najbardziej szkodliwych paliw – miału, mułu, flotokoncentratów czy węgla brunatnego. Obecnie, na terenie województwa jest niedopuszczone użytkowanie instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 2013 rokiem, a kominki czy kozy powinny spełniać standardy emisyjne ekoprojektu.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.