Podpisano umowę na budowę gazociągu Racibórz-Rybnik

GAZ-SYSTEM wkrótce rozpocznie budowę nowych gazociągów na Śląsku. 8 stycznia spółka podpisała umowy na budowę gazociągu Racibórz - Rybnik o długości 38,7 km oraz gazociągu Kędzierzyn Koźle – Racibórz o długości 37 km. Celem tych dwóch, połączonych ze sobą inwestycji jest doprowadzenie gazu ziemnego do bloku gazowo-parowego w Rybniku.
Nowe gazociągi wraz z gazociągiem przyłączeniowym utworzą 80-cio kilometrowy odcinek sieci przesyłowej, który zasili aktualnie budowany blok gazowo-parowy w Rybniku. Jego roczne zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m3 gazu ziemnego. Nowa infrastruktura przesyłowa wraz z obiektami towarzyszącymi oraz linią światłowodową postawie na terenie dwóch województw: śląskim oraz opolskim. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2024, a przekazanie gazociągów do eksploatacji nastąpi w II kwartale 2026 r.
- Rok 2024 rozpoczynamy ważnym kamieniem milowym dla Śląska. Wybraliśmy bowiem wykonawców dwóch gazociągów na południu Polski, które zgodnie z realizowanym przez nas programem Coal to Gas będą wspierać transformację energetyczną tego regionu. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo – parowego w Rybniku przyniesie korzyści dla gospodarki i wpłynie pozytywnie na jakość powietrza – powiedział Błażej Spychalski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.
37 km gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz stanowi jeden z odcinków zaprojektowanego gazociągu łączącego Polskę i Czechy. W Kędzierzynie-Koźlu gazociąg zostanie połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu z 38,7 km gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, który wraz z gazociągiem przyłączeniowym doprowadzi niskoemisyjny gaz ziemny do bloku gazowo-parowego w Rybniku. Inwestycje realizowane są w ramach programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej. Wykonawcą gazociągu Racibórz – Rybnik jest spółka ZRUG Sp. z o.o., natomiast gazociągu Kędzierzyn - Koźle – Racibórz konsorcjum firm w składzie: ROMGOS sp. z o.o. ENGINEERING sp. k. oraz ROMGOS Gwiazdowscy sp. z o.o.


![Pożar mieszkania przy ul. Katowickiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Pożar mieszkania przy ul. Katowickiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178143208857ca8f7c-676e-423d-be4a-fd1349378352-.jpg)





![Błyskawiczna reakcja policjantów podczas pożaru mieszkania na Katowickiej [WIDEO] Błyskawiczna reakcja policjantów podczas pożaru mieszkania na Katowickiej [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178159573317814328451000008970-2-.jpg)




![Przerwa w dostawie wody w Raciborzu [KOMUNIKAT] wodociagi04072020](photos/_thumbs/mini_1593846172_1_edited-.jpg)






























![Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO] Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781466299photo-32-z-90-.jpg)
![Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO] Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781515702photo-25-z-38-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany