Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 grudnia 202309:30

Państwowa spółka zapowiada pozew na ponad 656 mln zł. Na liście poseł PiS z Raciborza

Państwowa spółka zapowiada pozew na ponad 656 mln zł. Na liście poseł PiS z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Paweł Jabłoński, poseł PiS z Raciborza, jest na liście osób, wobec których Enea nie wyklucza pozwu. Sprawa dotyczy bloku w Ostrołęce. Parlamentarzysta z naszego miasta był członkiem rady nadzorczej giełdowej spółki.

W programie zapowiedzianego na 30 stycznia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. jest projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dochodzenie przez spółkę roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru przeciwko ówczesnym członkom zarządu oraz rady nadzorczej Spółki, którzy w latach 2018-2019 podejmowali decyzje związane z inwestycją w blok energetyczny Ostrołęka C. - Spółka wskazuje, że dochodzenie ww. roszczeń stanowi realizację rekomendacji Najwyższej Izby Kontroli zawartej w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 29 czerwca 2021 r. pt. - podano w komunikacie. Wartość dochodzonych roszczeń sięga 656,2 milionów złotych.

Blok energetyczny C w Ostrołęce miał być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zakładano, że zostanie uruchomiony w 2024 r. i posłuży co najmniej 40 lat. Inwestycja była postrzegana jako element bezpieczeństwa energetycznego dla wschodnich województw, będąc jednocześnie jedną z największych inwestycji rządowych. Realizacja pochłonęła 1,5 miliarda złotych (bez kosztów budowy bloku gazowego w miejscu węglowego). - Budując tę elektrownię węglową, przeciwstawiamy Polskę mocy Polsce niemocy - przekonywał w 2018 r. premier M. Morawiecki. Inwestycję zawieszono na początku 2020 r. z powodu przewidywanej trwałej nierentowności. Koszt wykonanych do momentu wstrzymania prac szacowano początkowo (maj 2020) na ok. 1 mld zł, jednak już po kilku miesiącach Energa poinformowała, że tylko jej straty wyraziły się kwotą 876 mln zł wobec podawanych pierwotnie 473 mln zł (podawana pierwotnie strata Energi wyniosła 500,9 mln zł). 10 marca 2021 r. rozpoczęto rozbiórkę niedoszłej Elektrowni Ostrołęka C.

W uzasadnieniu do projektu uchwały na NWZA Enei czytamy:

- Raport NIK wskazał na dwa zasadnicze obszary nieprawidłowości w działaniach spółki podejmowanych w związku z projektem. I tak:

I po pierwsze, wskazano, że organy korporacyjne spółki wyraziły zgodę na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (NTP) przez Elektrownię Ostrołęka S.A. (SPV) w sytuacji, kiedy pełne finansowanie projektu nie było zapewnione, a zarząd spółki miał świadomość istniejącej luki finansowej w finansowaniu projektu, która wynikała z ograniczonego udziału wspólników SPV w budżecie projektu oraz trudności w pozyskaniu inwestora zewnętrznego;

II po drugie, wskazano, że spółka niewłaściwie zarządzała ryzykami związanymi z realizacją projektu, w tym w szczególności ryzykiem braku osiągnięcia celu gospodarczego planowanej budowy elektrowni Ostrołęka C; prawdopodobieństwo materializacji tego ryzyka oszacowano pierwotnie na poniżej 50% (przy czym, nie określono mierników pozwalających ocenić czy przyjmowane przez spółkę rozwiązania służą jego minimalizowaniu) i szacunku tego nie zmieniono ani po 28 grudnia 2018 r., tj. po ograniczeniu przez spółkę udziału w finansowaniu projektu do 1.000.000.000,00 zł (przy jednoczesnym braku pozyskania zewnętrznego
finansowania Projektu), ani po 28 stycznia 2019 r., gdy nie zostały zrealizowane warunki określone w Porozumieniu Grudniowym (w tym nie zawarto nowej umowy inwestycyjnej), ani nawet po dniu 13 lutego 2020 r., kiedy zawieszono realizację projektu.

- Chciałbym podkreślić jedno. Nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia. Jeśli jednak taki pozew faktycznie miałby zostać złożony, narazi spółkę na przegraną i duże koszty procesowe. Mam bardzo dużą pewność co do tego, że roszczenia w tej sprawie są nieuzasadnione. Z kilku powodów. Także dlatego, że ten ewentualny pozew byłby sprzeczny z pokontrolnymi rekomendacjami Najwyższej Izby Kontroli - stwierdził Paweł Jabłoński w rozmowie z money.pl. - Trochę mnie więc dziwi, że ktoś może planować działania narażające spółkę na stratę. Jeśli Enea przegra proces, to poniesie duże koszty sądowe - dodał.

Paweł Jabłoński - jako mieszkaniec Raciborza - został wybrany na posła w październiku 2023 r. z okręgu 30. rybnickiego. W skład rady nadzorczej Enei powołano go 20 kwietnia 2018 r. Został jej wiceprzewodniczącym. Jest adwokatem. - W swojej dotychczasowej praktyce zajmował się m.in. prawem nieruchomości, badaniem due diligence spółek energetycznych i ciepłowniczych, postępowaniami regulacyjnymi, a także prowadzeniem sporów cywilnych w sprawach dotyczących służebności przesyłu i prawidłowości pomiarów zużycia energii. Obecnie jest członkiem Zespołu Eksperckiego Prezesa Rady Ministrów - podała w 2018 r. Enea.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 lutego 202410:30

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 lutego 202411:15

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO]

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Pietrowice Wielkie:

- Dwa pierwsze wiatraki stanęły właśnie na terenie farmy wiatrowej w Pietrowicach Wielkich, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Kolejnych sześć jest po etapie preinstalacji. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych - czytamy w przesłanej informacji prasowej.

Materiał prasowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 lutego 202409:26

Płonące śmietniki na terenie Raciborza

Płonące śmietniki na terenie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności26 lutego 202410:25

Ogień z instalacji elektrycznej w Rudach

Ogień z instalacji elektrycznej w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Rudy
Reklama
Aktualności27 lutego 202410:54

W Krzanowicach przy oczyszczalni znaleziono niewybuch

W Krzanowicach przy oczyszczalni znaleziono niewybuch - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności27 lutego 202412:15

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.