Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 grudnia 202309:29

W Planetarium Śląskim otwarto dwa nowe obserwatoria astronomiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt

W Planetarium Śląskim otwarto dwa nowe obserwatoria astronomiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W uroczystości uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski oraz dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta i wicedyrektor Damian Jabłeka. Podczas spotkania zaprezentowano nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 cm oraz radioteleskop.

„Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki. Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja o wartości 3,5 mln zł i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem. Najlepszą formą nauki jest doświadczanie, dlatego zapraszam wszystkich do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Śląskiego. Marszałek Jakub Chełstowski podkreślał, że to symboliczne zamknięcie procesu modernizacji Planetarium Śląskiego.

„Teraz rzeczywiście możemy powiedzieć, że modernizacja została dokończona. Dzięki tej inwestycji obserwatorium zostało wprowadzone w dwudziesty pierwszy wiek. Zyskaliśmy dwa nowe narzędzia dla edukacji, ale również badań naukowych, które chcemy w Planetarium Śląskim rozwijać” – tłumaczył dyrektor Planetarium Śląskiego, Stefan Janta.

Obserwatorium Optyczne zyskało nowy teleskop PlaneWave CDK700 ze zwierciadłem o średnicy 70 cm (jeden z największych w Polsce) i ogniskowej 4,54 m. Przy pomocy teleskopu będą prowadzone badania naukowe, ale teleskop będzie dostępny także dla odwiedzających. To urządzenie światowej klasy, które wyróżnia jakość optyki: bardzo duże użyteczne pole widzenia, niezwykła precyzja odnajdywania obiektów, doskonałe utrzymanie krzywizny zwierciadeł przy zmianach temperatur. Ta niezwykła konstrukcja pozwala bez utraty precyzji i jakości kalibracji zmienić tryb z obserwacji wizualnych - miłośniczych, na obserwacje naukowe. Teleskop jest wyposażony w nowoczesną kamerę astronomiczną (FLI Kepler KL4040) oraz w zestaw filtrów i okularów pozwalających na obserwacje wizualne. W centrum aglomeracji śląskiej mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem świetlnym, dlatego umieszczenie tu tak zaawansowanego sprzętu badawczego jest dobrym rozwiązaniem. Luneta astronomiczna, która była zainstalowana w obserwatorium od 1955 roku, została odrestaurowana i można ją oglądać wraz z innymi instrumentami astronomicznymi na ogólnodostępnej wystawie.

Obserwatorium Radiowe - zainstalowany radioteleskop to Primalucelab Spider 500A, o średnicy czaszy anteny 5m. Teleskop obserwuje na długości fali 21 cm (1420 MHz), czyli linii zjonizowanego wodoru. Ma możliwość podzielenia sygnału na 1024 kanały i prostej spektroskopii. Średnica wiązki (FWHM) to około 4 stopnie. Radioteleskop pozwala obserwować Słońce, Księżyc, jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej. Urządzenie posiada zaawansowaną linię wzmacniającą oraz dedykowane oprogramowanie.

Autor: slaskie.pl, fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.