Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 grudnia 202312:42

Świąteczne zakończenie tegorocznych koncertów umuzykalniających w Raciborskim Centrum Kultury

Świąteczne zakończenie tegorocznych koncertów umuzykalniających w Raciborskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ostatnie w tym roku kalendarzowym koncerty umuzykalniające były wyjątkowym, bo przedświątecznym spotkaniem z muzyką. Młodzi melomani w trzech grupach kontynuowali przygodę z instrumentami perkusyjnymi, którą rozpoczęli już dwa miesiące wcześniej.

Tym razem, znany już dzieciom Damian Drzymała przywiózł ze sobą i zaprezentował ksylofon, dzwonki orkiestrowe, zestaw perkusyjny, a także mniejsze instrumenty: trójkąt janczary, flexaton czy bat. W arkana budowy, nazewnictwa i rodzajów dźwięku poszczególnych instrumentów jak zawsze wprowadzał dzieci prowadzący od 41 lat koncerty umuzykalniające Franciszek Borysowicz.

Szczególnym bohaterem koncertu był nietypowy i rzadko słyszany instrument - ksylofon, którego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza ksylo - drewno i fonos – dźwięk, czyli wydobywanie dźwięku przy pomocy płytek drewnianych, na których gra się pałeczkami. Dzieci mogły usłyszeć szklistość jego dźwięku, a także jedną z technik grania na ksylofonie, czyli tremolo (z włoskiego oznacza „drżenie”). Pan Damian zaprezentował też na ksylofonie wirtuozerski „Lot trzmiela” ze słynnej opery „Bajka o carze Sałtanie” Nikołaja Rimsky- Koraskowa. Na innych instrumentach wybrzmiewały kolejno improwizacje dźwiękowe, a dzieci mogły same spróbować zagrać na nich. Niektórym wychodziło to bardzo dobrze i być może zostaną w przyszłości perkusistami. Niektóre odważyły się również zaśpiewać.

W trakcie koncertu zaprezentowano jeszcze kilka znanych utworów. Za sprawą „Marszu Radeckiego” Johanna Straussa mogliśmy poczuć się jak na koncercie noworocznym w Wiedniu, podczas którego ten utwór jest rokrocznie wykonywany. Niezwykle świątecznie zrobiło się za sprawą „Jingle Bells”, które dzieci wspólnie zaśpiewały oraz „White Christmas” Irvinga Berlina. Damian Drzymała zaprezentował również dzieciom możliwości zestawu perkusyjnego w utworze „Blue bossa”. Perkusja najbardziej ożywiła młodych odbiorców muzyki. Mogli również sami przetestować jej elementy, poczynając od werbla, przez tom-tomy, talerze typu crash i ride. Na koniec prowadzący koncert zaprosił wszystkie dzieci na scenę, by wspólnie odśpiewać „Wśród nocnej ciszy”. Nie zabrakło również życzeń świątecznych oraz kwiatów od dzieci dla artystów, a także pamiątkowego zdjęcia a scenie.

Przypomnijmy, że goszczący w Raciborskim Centrum Kultury po raz drugi specjalista od instrumentów perkusyjnych Damian Drzymała jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowcą Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uczy również w szkołach muzycznych I i II stopnia w Cieszynie i Żywcu, a także współpracuje na co dzień z NOSPR-em i Filharmonią Śląską.
Koncerty umuzykalniające realizowane są przy wsparciu finansowym UM Racibórz dla uczniów raciborskich szkół podstawowych klas 1-3.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.