Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 grudnia 202311:20

Zasoby TMZR wylądowały na śmietniku. Internauci oburzeni

Zasoby TMZR wylądowały na śmietniku. Internauci oburzeni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Tak pozbywa się śmieci biuro ziemi raciborskiej. Wstyd - zaczął jeden z internautów, pokazując na grupie I like Racibórz zdjęcia śmietnika na zapleczu ul. Długiej. W pudłach znalazł książki i broszury wydawane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Jest stanowisko towarzystwa, tłumaczącego dlaczego tak się stało.

TMZR prowadził niegdyś aktywną działalność wydawniczą. Wydawał gazetę, drukował Zeszyty Raciborskie Strzecha i inne okolicznościowe publikacje. Liczne egzemplarze przechowywano w siedzibie a dawniej także redakcji przy ul. Długiej.

tmzr11

Zareagował Adrian Szczypiński, raciborski dokumentalista, twórca filmów poświęconych dziejom miasta i ważnych postaci.

- W ten sposób Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej dba o swoje archiwa. Po latach wyrzuca je na śmietnik między Długą i Rzeźniczą. Wczoraj wieczorem znajomy wrzucił na FB zdjęcia tego śmietnika. Szybko tam pojechałem i wróciłem z trzema torbami raciborskiego dziedzictwa, tak po prostu wywalonego do kosza. Nie wiem jakim to TMZR-owym skarbom musiały ustąpić miejsca. Wśród potłuczonych antyram, stojaczków na zdjęcia i biurowej makulatury były wyjęte z segregatorów roczniki Gazety Raciborskiej, okolicznościowe broszury z czasów PRL-u, stosy serii "Zeszyty Raciborskie Strzecha", egzemplarze kiedyś wydawanego przez Wawa periodyku "Ziemia Raciborska", gazetki "Z ziemi Eichendorffa", antyrama ze zdjęciem śp. Karola Magiery czy duże, ładne wydruki z niegdysiejszej wystawy Bolesława Stachowa o Arce Bożku. Nie wiem co jeszcze skrywała miazga rozmiękłego kartonu, wymieszanego z potłuczonym pleksi. Wśród nocnej ciszy ciężko się wydobywa takie archiwa - napisał na swoim FB. - Tylko na tyle było was stać? Wziąć i wyrzucić? Towarzysze Miłośnicy ich mać. Bo co? bo nie macie miejsca, bo zalega, bo zbiera kurz, bo remont, bo pies z kulawą nogą na to nie spojrzy? A mało to wariatów, którzy sami po to przyjadą i jeszcze podziękują? (...) Towarzysze Miłośnicy widocznie chcieli zapisać się w historii Raciborza, kontynuując dawną tradycję wyrzucania do kosza. Każdy archeolog potwierdzi, że w dołach śmietnikowych jest najwięcej skarbów, szczególnie w tej lokalizacji między Długą i Rzeźniczą, gdzie kilka dekad temu pani Kozłowska wykopywała zawartość dzisiejszej wystawy archeologicznej. Tradycja zobowiązuje, choć nie podejrzewam, sądząc po tym co znalazłem w nocy, że wasz towarzysko-miłośniczy zasób intelektualny dorósł do wprzęgnięcia się w tę tradycję - komentuje Szczypiński.

Prezesujący TMZR-owi dr Piotr Sput podchodzi do tematu mniej emocjonalnie. Zapewnia, że na śmietnik trafił nadmiar zgromadzonych publikacji. Jak zapewnia, towarzystwo nadal gromadzi ezgemplarze archiwalne i to po przynajmniej 10 sztuk. Dodaje, że próbował zainteresować zasobem biblioteki i placówki oświatowe, ale wszystkie - jak się okazało - mają już swoje egzemplarze tych tytułów. Nie były w stanie przyjąć więcej, a TMZR nie ma miejsca, by wszystko pomieścić.

Oświadczenie prezesa TMZR zamieszczone pod postem A. Szczypińskiego

Jako TMZR chcemy wyjaśnić szerzej sprawę "pozbywania się" naszych księgozbiorów. Jakiś czas temu niektóre pomieszczenia TMZRu zaatakował grzyb z powodu wilgoci, którą spowodowało pęknięcie rury na piętrze nad naszą siedzibą. Grzyb wykryto stosunkowo późno ponieważ pojawił się za szafami, w których znajdowała się część naszego księgozbioru. W związku z tym robimy w siedzibie TMZR remont, zmieniamy i wyrzucamy wiele rzeczy, w tym niektóre książki, które były w szafach zaatakowanych przez grzyb, a których mamy po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk tych samych egzemplarzy. Z niektórych pozycji wybieramy najlepiej zachowane egzemplarze, po kilka lub kilkanaście sztuk i te przechowujemy. Wielokrotnie proponowaliśmy różnym instytucjom książki z naszych zbiorów. Przez wiele lat nieliczni (niestety) byli nimi zainteresowani. Chętnie udostępniamy nasze zbiory badaczom czy też innym, zainteresowanym osobom. Jest rzeczą oczywistą, że od wielu lat okoliczne biblioteki nie przyjmują książęk, także naszych wydawnictw, mają ich bowiem wiele. Nie jesteśmy Biblioteką Narodową ani archiwum, nie mamy miejsca na ciągle powiększające się zbiory. Wydajemy wiele nowych pozycji książkowych. Te, które zostają w naszych zasobach oraz zbiory archiwalne będą w przyszłości zdigitalizowane.
Piotr Sput

Autor: red., fot. FB/Adrian Szczypiński, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.