Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 listopada 202316:30

II LO ma drewnianą altanę do lekcji w plenerze

II LO ma drewnianą altanę do lekcji w plenerze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu zostało jednym z laureatów ogólnopolskiego konkursu „Drewno jest z lasu” organizowanego przez Lasy Państwowe. Dziś, 24.11., oficjalnie przecięto wstęgę. Za wsparcie starosta dziękował wiceministrowi Michałowi Wosiowi.

W październiku i listopadzie 2022 r. w ramach działań konkursowych II LO w Raciborzu zorganizowało szereg akcji na temat lasów, drzew, drewna, gospodarki leśnej oraz ekologii. Celem podjętych działań była popularyzacja wiedzy nt. gospodarczego wykorzystania drewna i promocja działań Lasów Państwowych jako głównego dostawcy tego surowca.

Uczniowie Mickiewicza, jak co roku, wzięli udział w sprzątania lasu w ramach akcji Sprzątanie Świata – działania odbyły się etapowo; rozpoczęły się 16 września 2022 r. uprzątnięciem terenu i okolic szkoły i uwzględnieniem szczególnie w tym roku miejsc zadrzewionych, kolejne działania ekologiczne odbyły się w ramach wycieczek do lasów w Nędzy i Rudach Raciborskich w październiku i listopadzie 2022 r.

W październiku 2022 r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach o tematyce „Drewno jest z lasu”. Zajęcia były prowadzone na terenie szkoły przez pracownika Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Podczas zajęć młodzież wysłuchała prelekcji na temat polskich lasów i drzew w nich rosnących, a także o wielofunkcyjnej gospodarce leśnej prowadzonej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Warsztaty umożliwiły zapoznanie się z różnorodnością gatunków drewna, jak również z materiałami drewnopochodnymi. Na koniec uczestnicy mieli możliwość porównania różnych rodzajów drewna, poczucia ich zapachu, poznania struktury i kolorystyki.

Zorganizowano dwie wycieczki do lasów w okolicy Raciborza. 13 października 2022 r. uczniowie udali się na wycieczkę przyrodniczą do Gospodarstwa Szkółkarskiego w Nędzy. Na terenie „szkółki” odbyły się zajęcia tematyczne „Od nasiona do drewna”, podczas których uczniowie poznali proces długotrwałego wzrostu drzew i zasady pozyskiwania drewna z lasu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 10 listopada uczniowie wybrali się na wycieczkę przyrodniczą na pożarzysko do lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Pod okiem leśnika, uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzime gatunki drzew, krzewów, poznali metody zapobiegania i lokalizowania pożarów, oraz historię największego w Europie pożaru z 1992 roku. Poznali również niektóre aspekty pracy leśników, zasady ochrony lasów i ich gospodarczego wykorzystania, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Odwiedzili też kluczowe miejsca na terenie pożarzyska - kaplicę Magdalenkę, wieżę obserwacyjną i miejsce upamiętniające strażaków, którzy ponieśli śmierć w czasie pożaru w 1992 r.

Na przełomie września i października 2022 r. odbył się szkolny konkurs fotograficzny „Magia drewna”, którego celem było przedstawienie gospodarczego wykorzystania drewna, a jednocześnie drzemiącego w nim piękna. Konkurs został rozstrzygnięty 20 października. Wykonane przez uczniów zdjęcia przedstawiały m.in. rzeźby, drewniane mosty, budynki, ołtarze. Zwycięskie prace przedstawiały rzeźbę, drewniany młyn i konika – zabawkę. Zwycięzcy otrzymali nagrody.

20 października odbył się szkolny piknik z okazji „Dnia Drzewa” otwarty dla lokalnej społeczności. W czasie pikniku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Magia Drewna”, a także międzyklasowa rywalizacja nt. wiedzy o drzewach i drewnie. Zadaniem uczniów było rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew i krzewów po liściach, owocach, szyszkach, nasionach i drewnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty toczenia w drewnie prowadzone przez dyrektora szkoły. Podczas warsztatów uczniowie poznali podstawowe techniki ręcznego toczenia, budowę tokarki do drewna oraz rodzaje noży i narzędzi tokarskich. Zaznajomieni zostali z obowiązkowymi zasadami BHP podczas pracy tokarza. Dowiedzieli się również o rodzajach, sposobach przechowywania i przygotowania drewna przeznaczonego do artystycznej i użytkowej obróbki. Podczas warsztatów wzięli udział w konkursie, w którym nagrodami były wyroby drewniane wytoczone podczas pokazu.

Wszystkie przeprowadzone działania miały na celu popularyzację wiedzy o drzewach i lasach, gospodarczym wykorzystaniu drewna i roli Lasów Państwowych, które są jego głównym dostawcą w Polsce.

Przygotowany przez II LO projekt działań uzyskała akceptację komisji konkursowej i jako laureat konkursu szkoła pozyska środki finansowe w kwocie 85000 zł., które zostały przeznaczone na budowę i wyposażenie drewnianej altany– „Klasy pod drzewami”.

źródło: informacja II LO

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 lutego 202410:53

Ciało kobiety w mieszkaniu przy Waryńskiego

Ciało kobiety w mieszkaniu przy Waryńskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności19 lutego 202409:59

Ciężarówka w ogniu w Pawłowie

Ciężarówka w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Nasz Racibórz 26.01.2024
26 stycznia 202408:27

Nasz Racibórz 26.01.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.