Obniżka opłaty za śmieci w Raciborzu

Obniżamy opłatę za śmieci z 21 zł na 19,50 zł. Prawie 800.000 zł pozostanie w kieszeniach raciborzan. To nasz obowiązek wobec mieszkańców, aby mieli jak najlepszą usługę w jak najlepszej cenie - mówi prezydent Dariusz Polowy.
Racibórz ma najniższą opłatę za gospodarowanie odpadami w regionie: 21 zł na osobę na miesiąc. Praktycznie wszystkie samorządy mają stawkę wyższą niż 30 zł. Tylko 2 mają mniej niż 30 zł.
Od stycznia 2022 roku odpady w Raciborzu odbiera nasze Przedsiębiorstwo Komunalne, które zastąpiło prywatną firmę Empol wygrywając z nią przetarg na te usługi. Jakość świadczonych usług znacząco wzrosła, a fakt, że robi to nasze PK znajduje uznanie raciborzan.
Zgodnie z zapisami ustawy, suma opłat wnoszona przez wszystkich mieszkańców powinna być równa kosztowi zagospodarowania wszystkich śmieci z Raciborza.
Od momentu przejęcia wożenia śmieci przez nasze PK raportowana ilość odpadów znacząco spadła, a co za tym idzie spadł też ogólny koszt. Co pozwoliło wypracować nadwyżkę. Nadwyżka z roku 2022 została przeznaczona na pokrycie deficytu z roku poprzedniego, gdy śmieci woziła prywatna firma Empol. Obniżenie opłaty z 21 zł na 19,50 zł spowoduje, że nadwyżka trafi do mieszkańców. Należy podkreślić, że mimo obniżki w systemie pozostanie rezerwa gwarantująca jego stabilność.
Obniżenie opłaty za śmieci wymaga zgody Rady Miasta. Będę przekonywał radnych do tego pomysłu, bo tego wymaga elementarna uczciwość wobec mieszkańców. Mamy przetarg na 3 lata, obowiązujący do końca 2024 roku. Rachunek jest prosty: mamy niższe koszty, więc mieszkańcy powinni płacić mniej. - dodaje prezydent Polowy.
Głosowanie w tej sprawie już 22 listopada na sesji Rady Miasta.










![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)









![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)




















![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)


![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)





Komentarze (0)
Dodaj komentarz