Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 listopada 202308:50

Czynniki środowiskowe mają coraz większe znaczenie przy podnoszeniu jakości życia w gminach

Czynniki środowiskowe mają coraz większe znaczenie przy podnoszeniu jakości życia w gminach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Dostęp do zieleni, ład przestrzenny - to nowe wskaźniki, wpływające na jakość życia mieszkańców danego terenu, które udało się już zaimplementować - wynika z raportu „Gmina dobra do życia”. Raport był punktem wyjścia do dyskusji podczas debaty „Jakość życia w gminie. Pożądane kierunki zmian” przygotowanej przez Serwis Samorządowy PAP.

Raport opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk wyszczególnia 63 wskaźniki, które pokazują jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska.

„Jakość życia jest bardzo pojemnym zagadnieniem. To całokształt różnego rodzaju uwarunkowań: gdzieś musimy mieszkać, pracować uczyć się, wypoczywać. Novum raportu jest to, że udało się zaimplementować szereg nowych wskaźników ważnych z punktu widzenia tego, jak żyjemy, poruszamy się, odpoczywamy. Takim wskaźnikiem jest na przykład dostęp do zieleni” - powiedział prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN, autor raportu.

Czytaj: Gmina Dobra do Życia. Jak wypadły samorządy naszego powiatu?

Hanna Marliere, prezes Green Management Group, firmy doradczej z obszaru ochrony środowiska, zauważyła, że to na samorządzie lokalnym spoczywa kształtowanie ładu przestrzennego i systemu komunalnego.

„Coraz większą wagę przykładamy do tego, by w najbliższym naszym otoczeniu był teren zielony, by ład przestrzenny panował codziennie wszędzie. Samorząd jest tą jednostką, która w sposób bezpośredni i autonomiczny kształtuje ład przestrzenny na swoim terenie. Rozpoczyna się to od działań planistycznych” - mówiła Marliere.

Prezes Green Management Group dodała, że ważne jest tworzenie stałych i przewidywalnych warunków rozwoju. Istotne są też plany logistyczne i dynamika nadążania za przepisami prawa, bo w tym obszarze samorządy nadal mają ogromną autonomię i często jej nie wykorzystują.

Mariusz Marszał, doradca ds. legislacyjnych i programowych Związku Gmin Wiejskich RP, zauważył, że jednostki samorządu terytorialnego mogą kształtować plany zagospodarowania przestrzennego, ale nie do końca tak, jak by chciały. Często muszą godzić interesy mieszkańców i przemysłu, które z jednej strony są zgodne (przemysł generuje miejsca pracy), ale z drugiej mogą działać na niekorzyść społeczności lokalnej (sprawy ochrony środowiska).

„Staramy się stwarzać warunki dla rozwoju przemysłu na obszarach wiejskich i w różnych kategoriach samorządów, natomiast na to są potrzebne pieniądze i stabilność w dochodach, której obecnie nie ma. Więc władztwo planistyczne w tej chwili jest, ale w bardzo ograniczonym zakresie” - powiedział Marszał.

Według Hanny Marliere ważnym czynnikiem jest ciągłość, stałość i kierunkowość prowadzonych inwestycji, czemu szkodzi np. nieprzestrzeganie przez samorządy terminów wydawania decyzji administracyjnych.

„Nie można szukać pretekstów do tego, by nie wydawać decyzji administracyjnych w przewidzianym do tego czasie; inwestycje powinny być realizowane w perspektywie półtora roku od ich zaplanowania, zaś później trzeba je przemodelować, bo rozwija się dynamicznie technologia” - mówiła Marliere.

Prezes Green Management Group jako barierę rozwoju inwestycji wskazała kadencyjność władz samorządowych.

„W tym czteroletnim okresie, który jest definiowany wyborami, pierwsze pół roku poświęcamy na przeorganizowanie się, zaś ostatnie pół roku to czas na organizowanie się albo do kolejnych wyborów, albo do przekazania władzy komuś innemu, więc de facto zostają trzy lata. W momencie, gdy bierzemy pod uwagę rozwój społeczno-gospodarczy jako rozwój w czasie, to zdecydowanie za mało” - stwierdziła prezes Marliere.

Podobnie krytycznie kadencyjność władz samorządowych ocenił Mariusz Marszał. Jego zdaniem ograniczenie pełnienia funkcji burmistrza czy prezydenta miasta do dwóch kadencji jest ograniczeniem demokracji. „To mieszkańcy decydują, kogo chcą widzieć jako swojego reprezentanta" - podkreślił. Nie zgodził się natomiast z wypowiedzią prezes Marliere, że to samorządy przeciągają procedury.

„Decyzje środowiskowe są wydawane na podstawie pewnych uzgodnień i nawet jeżeli są pewne poślizgi, to nie sądzę, by leżały one bezpośrednio po stronie włodarza danej gminy, bo każdy wójt czy rada gminy, na terenie której realizowane jest przedsięwzięcie, czerpie z tego tytułu dochody. Zależy nam na tym, by te przedsiębiorstwa funkcjonowały” - podkreślił Marszał.

Prof. Śleszyńskiego polemizował z tezą doradcy Związku Gmin Wiejskich RP, iż największym wyzwaniem jest kadencyjność władz gminnych. Jego zdaniem wyzwaniem jest osiągnięcie konsensusu w kwestii wszelkich inwestycji na poszczególnych poziomach władzy: lokalnym, regionalnym i krajowym.

Zdaniem prezes Marliere podstawą działania samorządów powinno być uwzględnienie międzynarodowych trendów, które idą w kierunku tego, by środowisko przyrodnicze i funkcje samorządowe z nimi związane były integralną częścią każdej strategii, nie tylko planu ochrony środowiska.

„Gminy powinny pokusić się o plany wieloletnie, które będą wyznaczały kierunkowość w tym zakresie, a nie czkawką odbijały się co cztery kolejne lata” - zaznaczyła Marliere.

Z kolei Mariusz Marszał zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia stabilności finansowania działań podejmowanych przez gminy.

„Żeby poprawiać jakość życia należałoby doprowadzić do sytuacji, kiedy dochody jednostek samorządu terytorialnego będą stabilne. Aby inwestycje, które są planowane dla poprawy jakości życia mieszkańców, mogły być chociaż częściowo pokrywane ze środków własnych, a nie tylko opierane na subwencjach i dotacjach” - powiedział.
Autor: Źródło informacji: PAP MediaRoom, fot. Fot. PAP/M. Kmieciński, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 grudnia 202313:03

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO]

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

W murach starej cysterskiej klauzury ruszył jarmark adwentowy. Potrwa do 23 grudnia, a w ofercie ponad 1000 produktów, od ozdób i dewocjonaliów po kulinaria.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes3 grudnia 202311:22

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: forumbranzowe.com
Aktualności1 grudnia 202308:37

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Kultura i edukacja1 grudnia 202319:42

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO]

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szkoła ze Słowackiego już przed adwentem zaprosiła swoich wychowanków, rodziców i sympatyków placówki na doroczny świąteczny kiermasz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202322:51

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst i zdjęcia st. szer. Justyna Poznakowska - rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 grudnia 202323:52

Ogrom bramek w HLPN [FOTO]

Ogrom bramek w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami sobotnie mecze III weekendu w Halowej Lidze Piłki Nożnej. Emocji i goli nie brakowało. Sprawdź wyniki i strzelców bramek.

(greh)
Reklama
Sport1 grudnia 202318:56

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To miał być normalny mecz II ligi koszykówki kobiet. I był, do czasu... W trakcie spotkania z MKS Polkowice, dwie zawodniczki RKK AZS Racibórz - Zuzanna Stęc i Weronika Sobczyk - doznały poważnych kontuzji. Obecnie walczą o powrót do zdrowia.

opr. (greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 grudnia 202309:05

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Kultura i edukacja2 grudnia 202313:13

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?… Konkurs o Muminkach w bibliotece

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?… Konkurs o Muminkach w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Seria książek „Muminki” Tove Jansson już niemal osiemdziesiąt lat wzrusza, bawi do łez i nie przestaje zaskakiwać! W sobotnie, zimowe przedpołudnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się rodzinny konkurs wiedzy z cyklu „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?”. Najwyższe miejsce na podium zajęli 6-letni Władysław i jego mama Barbara Stopa.

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.