Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 listopada 202319:06

Losy Rafako w rękach PBG. Związki zaprosiły posłankę i prezydenta

Losy Rafako w rękach PBG. Związki zaprosiły posłankę i prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Na zaproszenie przedstawicieli związków zawodowych RAFAKO 16 listopada odbyło się spotkanie Zarządu Rafako z poseł na Sejm Gabrielą Lenartowicz i prezydentem Dariuszem Polowym. Tematem rozmowy była aktualna sytuacja spółki, która balansuje na krawędzi upadłości - podało Rafako w komunikacie prasowym.

Losy Rafako rozstrzygną akcjonariusze spółki na najbliższym posiedzeniu obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia 23 listopada. Decydujący głos posiada PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, która jest głównym akcjonariuszem.

Na wniosek głównego akcjonariusza PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 14 listopada ogłosiło przerwę w obradach. Wznowienie posiedzenia nastąpi w najbliższy czwartek 23 listopada, kiedy to akcjonariusze będą podejmować decyzje o możliwości przeprowadzenia konwersji wierzytelności Agencji Rozwoju Przemysłu i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz innych wierzycieli układowych. na kapitał spółki. Zarząd Rafako oczekuje, że PBG wyrazi na to zgodę, bez warunku sprzedaży pakietu kontrolnego akcji stawianego przez PBG S.A. Od lat PBG próbuje go bezskutecznie sprzedać inwestorowi. Tym procesem zarządza Kancelaria Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. W najbliższych miesiącach PBG zostanie zlikwidowana i pakiet kontrolny akcji zostanie rozdysponowany pomiędzy obligatariuszy PBG.

Posłanka na Sejm Gabriela Lenartowicz potwierdziła kontynuację wsparcia dla Rafako na poziomie sejmowym. – Nie możemy pozostać bezczynni wobec zagrożenia dla potencjału technologicznego i ludzkiego jednej z najznamienitszych polskich marek gospodarczych jaką jest Rafako. Pilnie skieruję interpelację do zarządcy PBG celem wyjaśnienia kwestii prawnych. Ze względu na wagę tematu postanowiłam też powołać specjalny zespół parlamentarny. W sprawie RAFAKO kumuluje się wiele problemów i wyzwań, z którymi musi zmierzyć się polska gospodarka a w szczególności sektor energetyczny – zapowiedziała posłanka Lenartowicz.

Obecnie, obligatariusze PBG mają wypracować wspólne stanowisko ws. bezwarunkowej konwersji łącznie z podjęciem decyzji o przyjęciu aktualnej oferty PG Energy Capital Management. Ich decyzja będzie znana we wtorek 22 listopada. Działania obecnie podejmowane przez przedstawicieli PBG, w szczególności zarządcę PBG, dotyczące m.in. połączenia w jedno głosowania przyjęcia oferty PG Energy i wyrażenia zgody na przeprowadzenie konwersji wierzytelności w obecnej sytuacji RAFAKO jest niezrozumiałe i może nosić znamiona działania bez poszanowania dla interesów RAFAKO.

– Stanowczo protestujemy przeciwko upadłości naszej Spółki. Chcemy, żeby Rafako zostało uratowane. Nie zgadzamy się na to, żeby ktokolwiek uzależniał naszą przyszłość i naszych rodzin od interesów osób reprezentujących interesy PBG. Rafako to firma z pięknymi tradycjami, ale również z perspektywą rozwoju, chcemy ją rozwijać - Marek Langer, przedstawiciel związków zawodowych Rafako.

Prezes Dawid Jaworski przedstawił wszystkie elementy planu restrukturyzacji i rozwoju Rafako. - Konwersja wierzytelności ARP, KUKE i innych wierzycieli układowych na akcje jest pierwszym i najważniejszym elementem planu ratowania RAFAKO. Realizacja tego kroku jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich scenariuszy ratowania Rafako i umożliwi wdrożenie kolejnych działań, które ustabilizują sytuację finansową spółki. Tylko wtedy uruchomione zostaną dodatkowe środki finansowe z Grupy PFR na dalszą restrukturyzację spółki, wykup wierzytelności i dostęp do linii gwarancyjnych – mówił prezes Jaworski.

Przypomniał, że gdyby decyzja o konwersji została podjęta 5 czerwca jak pierwotnie planowano, procedura konwersji byłaby zakończona do końca września br. Dzisiaj Rafako byłoby przygotowane do rozpoczęcia realnego procesu inwestorskiego. - Konwersja wierzytelności jest częścią procesu inwestorskiego. Bez oddłużenia RAFAKO, odbudowania dodatnich kapitałów nie ma mowy o pozyskaniu inwestora strategicznego – mówił Jaworski.

O poparciu dla RAFAKO zapewnił też prezydenta Raciborza. - Całym sercem popieram Rafako. To firma z pięknymi tradycjami i ogromnym potencjałem. Wierzę, że jej problemy mogą zostać rozwiązane poprzez solidarność, współpracę oraz zrozumienie istoty działań podejmowanych przez zarząd i związki zawodowe. Wspólne starania, zarówno ze strony pracowników, zarządu, jak i wsparcie rządu i samorządu są kluczowe dla przyszłości tej ważnej dla naszej społeczności firmy – powiedział prezydent Dariusz Polowy.

rafako

Autor: inf. prasowa Rafako, fot. UM, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 grudnia 202310:04

Pożar sadzy w kominie w Makowie

Pożar sadzy w kominie w Makowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Aktualności10 grudnia 202309:39

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. 6 Batalion Powietrznodesantowy/FB
Reklama
Aktualności10 grudnia 202321:52

Świąteczny kiermasz w Rudniku

Świąteczny kiermasz w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport10 grudnia 202321:51

Weekend z HLPN [WYNIKI]

Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.