Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 listopada 202321:13

Poznaliśmy kolejnych laureatów Medalu imienia Księdza Prałata Stefana Pieczki Unitas in Veritate (Jedność w Prawdzie)

Poznaliśmy kolejnych laureatów Medalu imienia Księdza Prałata Stefana Pieczki Unitas in Veritate (Jedność w Prawdzie) - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Uroczystość wręczenia odbyła się dziś, 13.11., w Raciborskim Centrum Kultury. Wydarzenie prowadziła Danuta Skalska z Radia Katowice, znana z Lwowskiej Fali, a całość zwieńczył koncert Grzegorza Podwójnego. Poniżej lista laureatów.

Siostra Elżbieta Cińcio SMI Siostra zakonna, doktor nauk humanistycznych, wykładowca. Urodziła się 30 września 1963 roku w Raciborzu. Tu ukończyła II Liceum Ogólnokształcące. Następnie studiowała na Uniwersytecie Opolskim. Do klasztoru wstąpiła 7 grudnia 1984 roku. Pierwsze śluby złożyła

3 maja 1987. W roku 1998 na Uniwersytecie Jana Pawła obroniła doktorat z nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy „Dzieje prowincji branickiej Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej". Siostra Elżbieta śluby wieczyste złożyła 26 sierpnia 1992. Była katechetyką w Wieliczce i Białym Kościele k. Ojcowa. Autorka wielu artykułów. Wykładała historię na Uniwersytecie Jana Pawła II oraz historię kultury i etykę na Politechnice Śląskiej. W latach 1999-2005 przebywała w Rzymie, gdzie pełniła funkcję radnej generalnej swojego zgromadzenia. Od 2005 roku pracuje w Domu Pomocy Społecznej św. Nortburgi w Raciborzu. Bardzo pracowita, otwarta na pomysły i nowe wyzwania. Przyznając medal imienia Księdza Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritate” (Jedność w Prawdzie) Kapituła doceniła siostrę za służbę ludziom potrzebującym oraz wkład w dziedzictwo kulturowe ziemi śląskiej.

Państwo Zuzanna i Mieczysław HeflingerowieOboje pochodzą z Raciborza. Tu się urodzili, tu w młodości przeszli swoją edukację i dobrą formację duchową w parafiach. Pani Zuzanna kształtowała się pod okiem Księdza Stefana Pieczki w młodzieżowych wspólnotach, między innymi we wspólnocie Maitri. Jako wolontariuszka pomagała osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, opiekowała się też chorym ojcem.

W wolontariacie też spotkała swojego przyszłego męża Mieczysława. Pobrali się w 1994 roku W kolejnych latach przychodziły na świat ich dzieci dzisiaj już dorosłe: Franek, Ania, Bernadeta i Eliasz. Jedno dziecko mają w Niebie. Najmłodszy syn jest osobą z niepełnosprawnością od urodzenia. Starając się zapewnić mu jak najlepszy rozwój i edukację współtworzyli i angażują się w pracę stowarzyszeń i organizacji na rzecz dzieci i osób już dorosłych z niepełnosprawnościami, ich integracji z ludźmi zdrowymi. Obydwoje pracowali zawodowo. Pani Zuzanna w pomocy społecznej, najpierw w PCK, później w Domu Pomocy Społecznej św. Notburgi. Pan Mieczysław w jednym z raciborskich banków, jednocześnie na przemian zajmując się dziećmi, a szczególnie niepełnosprawnym synem.

W swoim życiu najbardziej zaufali Panu Bogu, w rodzinie uzupełniają się i wymieniają obowiązkami. Są szczęśliwymi rodzicami i dziadkami pomimo trudności, które dla wielu rodzin byłyby nie do udźwignięcia. Mówią, że warto zrezygnować nawet ze swoich planów dla miłości bliźniego. Dziękujemy Państwu za piękny przykład.

Przyznając medal imienia Księdza Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritate” (Jedność w Prawdzie) Kapituła pragnie dostrzec olbrzymie otwarte serce Państwa Zuzanny i Mieczysława Heflinger wspierających i propagujących wielodzietność, otwarcie na życie, szacunek dla osób z niepełnosprawnościami.

Joanna Maksym Benczew Dr nauk humanistycznych, bohemistyka, nauczyciel akademicki, tłumacz. Urodziła się 26 listopada 1968 w Raciborzu. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu. Jest absolwentką filologii polskiej w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Następnie studiowała bohemistykę na Uniwersytecie w Ołomuńcu. Doktorat obroniła w Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego. Jeszcze jako licealistka współpracowała z księdzem Stefanem Pieczką. Aktywnie działała w Ruchu Maitri oraz Gronie Młodzieży Niezależnej. Jest zamężna z Benem Benczewem. Pracowała w kilku raciborskich szkołach; jako adiunkt w Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego, w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu oraz jako lektorka języka czeskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu. Od 2005 roku jest zawodowo związana Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu (dziś Akademia Nauk Stosowanych), gdzie tworzyła raciborską bohemistykę. Jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz przekładów literackich. Od listopada 2015 roku jest dyrektorem Raciborskiego Centrum Kultury, który ożywiła, nadając działalności nowej dynamiki i podnosząc na wysoki poziom. Interesuje się literaturą i sztuką, czy kulturą czeską. Dzięki kontaktom z różnymi środowiskami czeskimi gościli w Raciborzu najznakomitsi twórcy kultury naszych południowych sąsiadów. Jest jedyną cudzoziemką w gronie kilkudziesięciu jurorów czeskich nagród kultury Jantar, gdzie zasiada w komisji literatury.

Przyznając medal imienia Księdza Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritate” (Jedność w Prawdzie). Kapituła dostrzegła w Pani Joannie wybitną wrażliwą osobowość, doceniła działalność na rzecz rozwoju kultury na naszej ziemi oraz wartości: dobro, życzliwość i prawda, jakimi kieruje się nasza laureatka w życiu codziennym.

Paweł Strózik Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Nauczyciel dyplomowany, egzaminator i ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Urodził się 1 czerwca 1970 roku Wieluniu. Absolwent filologii germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta programu TEMPUS w University of Sheffield (Wielka Brytania) oraz Justus-Liebig-Universität w Gießen w Niemczech. Żonaty z Grażyną z domu Zaręba, z którą ma dwóch synów. W latach 2005-2015 wicedyrektor Instytutu Neofilologii w PWSZ w Raciborzu, w latach 2015-2019 prorektor do spraw dydaktyki i studentów. Współautor wniosku o utworzenie kierunku studiów „filologia”, „pielęgniarstwo” i „zarządzanie i inżyniera produkcji”. Pracę doktorską pod tytułem „Drogi i bezdroża niemieckiej literatury emigracyjnej na podstawie życia i twórczości Klausa i Eryki Mann” obronił w 2007 roku w Uniwersytecie Wrocławskim. Autor ponad 50 tekstów naukowych z dziedziny nauk humanistycznych (literaturoznawstwo, przekładoznawstwo) i społecznych (nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki socjologiczne) publikowanych w czasopismach naukowych o ogólnopolskim zasięgu wydawanych przez Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych w Łodzi, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach czy Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu. Autor dwóch monografii naukowych. Członek i uczestnik towarzystw naukowych: Towarzystwa Henryka Manna w Lubece oraz Rady Naukowej przy Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im Josepha von Eichendorffa w Łubowicach. Członek Rady Redakcyjnej czasopisma „Studia Filologiczne”, Przewodniczący Rady Naukowej czasopisma „Eunomia – Rozwój Zrównoważony – Sustainable Development”. wpisanego w roku 2023 do nowego wykazu czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministra Edukacji i Nauki i objętego punktacją Ministerstwa.

Ukończył międzynarodowo akredytowane szkolenia w zakresie zarządzania projektami i zdobył certyfikaty „PRINCE2® Foundation” i „PRINCE2® Practitioner”, a także certyfikat ukończenia warsztatów w zakresie LEAN Management. W 2020 r. ukończył studia w ramach programu: „Master of Business Administration – Zarządzanie w biznesie międzynarodowym”, realizowanego w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu/ Franklin University (USA). Tłumacz przysięgły języka niemieckiego. W Instytucie Neofilologii prowadzi przedmioty związane z translatoryką i teorią tłumaczenia, a także międzykulturowością i sztuką prowadzenia negocjacji. Od 2020 r. rektor PWSZ, od 1.10.2022 r. Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Aktywnie prowadzi działalność popularyzującą naukę: organizuje wykłady otwarte, konferencje naukowe i dydaktyczne, stale zdobywając doświadczenia i wiedzę.

Przyznając medal imienia Księdza Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritate” (Jedność w Prawdzie). Kapituła dostrzegła w Panu Rektorze Jego niesamowity wkład w rozwój nauki na ziemi raciborskiej, pracowitość, prawą i uczciwą postawę oraz budowanie relacji na zaufaniu i szacunku wobec drugiego człowieka.

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 grudnia 202309:50

Raport 998. Dachowanie dostawczaka po zderzeniu z jeleniem

Raport 998. Dachowanie dostawczaka po zderzeniu z jeleniem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Aktualności6 grudnia 202312:02

Ogłoszono konkurs na stanowisko kierownika RCRON

Ogłoszono konkurs na stanowisko kierownika RCRON - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Racibórz, fot. rcron.pl
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.