Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 202308:31

Co dalej po wyborach? Przemyślenia na gorąco

Co dalej po wyborach? Przemyślenia na gorąco - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W demokratycznym państwie, przywileje i prawa mają obywatele, a funkcjonariusze władzy publicznej mają obowiązki te prawa im zapewniać – pisze Andrzej Markowiak, były prezydent Raciborza, poseł i wiceminister.

Wybory parlamentarne są za nami. Rozstrzygnęły one jaką polityczną drogę ku przyszłości wskazali w głosowaniu polscy wyborcy. Teraz pozostaje już tylko pilne sformowanie rządu i przejęcie steru statku pod nazwą „Polska”, a wszystkie organy władzy publicznej mają obowiązek, powtarzam – obowiązek! działać tak, aby nastąpiło to jak najszybciej.

Tymczasem w mediach zaczęło się spekulowanie o roli Prezydenta RP w przeprowadzeniu tego procesu, a przy tym o jego przywilejach i prerogatywach. Wręcz gremialnie wygłaszane są poglądy, że prawo daje Prezydentowi możliwość opóźniania tego procesu. I tutaj mój sprzeciw!

Po pierwsze:

W demokratycznym państwie, przywileje i prawa mają obywatele, a funkcjonariusze władzy publicznej mają obowiązki te prawa im zapewniać. Gdy więc w przypadku Prezydenta RP mówi się o prerogatywach to wyłącznie wtedy, gdy wskazuje się go jako wykonawcę zadań w imię dobra obywateli zgodnie z rotą wygłoszonej przysięgi: „... a dobro Ojczyzny oraz pomyślność Obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Rota tej przysięgi jest zapisana w Art. 130 Konstytucji RP i jest najważniejszym zobowiązaniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wobec obywateli.

Aby objąć urząd Prezydent musi złożyć przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i nie jest to akt wyłącznie dekoracyjny tej podniosłej uroczystości, lecz jest to swego rodzaju zatwierdzenie umowy społecznej, którą składający ma obowiązek (a nie przywilej) z należytą starannością wykonywać przez cały czas trwania swojej prezydentury.

Andrzej Duda ma zatem obowiązek, podejmować takie decyzje, które są oczekiwane przez większość społeczeństwa i zgodne z jego wolą wyrażoną w ostatnich wyborach parlamentarnych, a te oczekiwania wynikają jasno z wyniku wyborczego. Nie trzeba też nikogo myślącego, specjalnie przekonywać, że z wielu powodów, szczególnie w wymiarze międzynarodowym, pilne powołanie nowego Rządu jest właśnie obowiązkiem Prezydenta spełnionym dla „dobra Ojczyzny i pomyślności Obywateli”. Każde rozstrzygnięcie dokonane wbrew ich woli należy traktować jako sprzeniewierzenie się postanowieniom Konstytucji RP.

Po drugie:

Prezydent RP, jako organ Państwa, ma ustawowo określone terminy graniczne na wypełnianie swoich obowiązków, ale nic nie upoważnia go do rozciągania tych czynności w czasie do maksimum, „po uważaniu” i bez zrozumiałego powodu, tym bardziej gdy takie zachowanie godzi w „...dobro Ojczyzny i pomyślność Obywateli...”.

Z takim przypadkiem możemy mieć prawdopodobnie do czynienia obecnie w procesie wskazywania politycznego lidera mającego formować nowy Rząd. Za bzdurne należy bowiem uznać argumenty, że tę rolę powinno się, zgodnie z jakąś tradycją, powierzyć przedstawicielowi ugrupowania, które uzyskało najwięcej mandatów w nowym Sejmie. Nie trzeba być szczególnie bystrym czy kumatym, aby zrozumieć, że:
– Prawo i Sprawiedliwość, które wprawdzie taki rezultat wyborczy uzyskało, w obecnych realiach nie będzie w stanie stworzyć parlamentarnej większości,
– projekt polityczny tego ugrupowania został w ostatnich wyborach odrzucony przez ponad 65 % głosujących obywateli i przy milczącym akcepcie ponad 25% niegłosujących.

Prezydent Duda powinien też wiedzieć, że tradycją w każdym normalnym Państwie, w takiej jak, powyborczej sytuacji, jest jak najszybsze utworzenie stabilnego rządu, a nie polityczne kuglowanie. Każde więc nieuzasadnione utrudnianie procesu zmiany władzy ustawodawczej jak i wykonawczej w Polsce po wyborach należy traktować jak działanie wbrew woli Obywateli i ich pomyślności i powinno zostać surowo ukarane w przyszłości i to w trybie karnym, a niekoniecznie politycznym!

Pozostaje mi jeszcze zwrócić się do komentatorów życia politycznego w tym dziennikarzy, aby w swoich publicznych wypowiedziach w kwestiach działań organów i instytucji publicznych, nie nadużywali pojęć „przywilej”, „prerogatywa” „prawo” itp., wszak w każdym przypadku działania władzy publicznej chodzi o obowiązki, a przypisywane tzw. „prerogatywy” mają jedynie charakter porządkujący i nakazowy.

Tak jest na przykład w przypadku powoływania sędziów Trybunału Konstytucyjnego, gdzie w głoszonych publicznie poglądach różnej maści „mędrców” przypisuje się Prezydentowi RP prerogatywę przyjmowania ślubowania od wybranych przez Sejm sędziów, a w rzeczywistości Prezydent w istocie nie p r z y j m u j e żadnego ślubowania. Jedynie, zgodnie ze stosowną ustawą, w jego obecności jest ono składane i to On ma obowiązek warunki do takiego ślubowania, i swoją przy tym obecność, wybranym sędziom, zapewnić.

I ta obecność nie jest jakąkolwiek prerogatywą, czy jakimś szczególnym prawem Prezydenta RP, a wyłącznie jego powinnością, z której powinien być rozliczony.

Najwyższy więc czas, aby w naszym kraju zaczęto przywiązywać właściwą wagę do wygłaszanych oświadczeń, meldunków czy słów przysięgi, a nie traktować ich bezrefleksyjnie wyłącznie jako ceremonialne ozdobniki.

To tyle moich aktualnych przemyśleń.

Obywatel RP
Racibórz, 19.10.2023 r.

Autor: materiał nadesłany, fot. Euroregion Silesia/OQL, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.