Duch w pałacu w Wojnowicach

W odległości 5 km od Raciborza, w Wojnowicach, znajduje się uroczy, prawie dwustuletni pałac. Położony w pięknym, 4,5-hektarowym parku, należący niegdyś do prof. Kuh`a, następnie do rodziny von Banck. O jego urokach i ofercie rozmawialiśmy z obecnym właścicielem, Zbigniewem Woźniakiem.
O pałacu w Wojnowicach, jego urokach, ofercie i ... duchach rozmawiamy z jego właścicielem, Zbigniewem Woźniakiem. Podobnie jak w całej Europie, także i u nas nastała moda na odkrywanie, zagospodarowywanie i promowanie obiektów zabytkowych, będących świadectwem bogactwa kulturowego i wyjątkowości naszej „małej ojczyzny”. Pod tym względem w okolicach Raciborza mamy się czym pochwalić.
W jakim stanie był obiekt, gdy go pan kupował siedem lat temu?
- Choć po wojnie los był dla obiektu dość łaskawy, bo cały czas zajmowała go jakaś instytucja, która musiała dbać o jako takie utrzymanie jego stanu technicznego, to z racji pełnionych funkcji praktycznych nie zwracano uwagi na tkwiące w nim piękno. Rozebrano wspaniałe piece i kominki, wybudowano wiele ścianek działowych, pozostałą część niegdysiejszego wyposażenia rozszabrowano, a park po prostu zapuszczono.
Co zmieniło się od tego czasu?
- Przede wszystkim obiekt zyskał gospodarza, który podchodzi do niego z sercem i pasją, a i aktualna rola jaką obiekt pełni sprzyja jego urodzie i kondycji. Można śmiało powiedzieć, że zarówno pałac, jak i park pięknieją z dnia na dzień. Od pięciu lat obiekt tętni życiem, gdyż funkcjonuje w nim dom przyjęć i restauracja. Odbywają się wesela, przyjęcia, festyny i pikniki, jak również szkolenia, seminaria. Prowadzimy też działalność charytatywną, głównie w formie festynów dla niepełnosprawnych. Co jednak warte podkreślenia, przyjeżdżają do nas również turyści rowerowi, wycieczki krajoznawcze, dzieci i młodzież szkolna, miłośnicy zamków i pałaców z całego kraju i z zagranicy. Często odwiedzają nas całe rodziny tylko po to, by pospacerować po parku, zjeść lody, czy wypić kawę i obejrzeć nasz zwierzyniec. Innych bardziej interesują wnętrza, albo nasze muzeum, które przez dwa lata funkcjonowania bardzo się wzbogaciło o ciekawe eksponaty. Pragnę dodać, że cały czas poszerzamy naszą ofertę dla klientów indywidualnych i firm, podnosimy jakość naszych usług, by móc spełniać pragnienia i marzenia naszych klientów. Najwięcej o nas i naszej ofercie można dowiedzieć się na www.palacwojnowice.pl, na której posiadamy między innymi zakładkę „aktualności”, a wszystkim zainteresowanym wysyłamy newslettery.
Jakie ma pan plany na przyszłość dotyczące oczywiście pałacu?
- Akurat ten rok jest dość przełomowy, gdyż zamierzamy odnowić całą elewację budynku. Będzie to tym bardziej widoczne, że zmienimy radykalnie (oczywiście za zgodą konserwatora zabytków) kolorystykę ścian. Poza tym przystąpiliśmy na II piętrze do adaptacji pomieszczeń na pokoje gościnne. To zmieni zasadniczo skalę naszego działania.
A co z tym duchem, o którym również mieliśmy porozmawiać?
- Z każdym porządnym pałacem związana jest jakaś legenda o duchu, o niewiaście, która wskoczyła do studni z niespełnionej miłości, albo o złym panu, który krzywdził okoliczną ludność i teraz nie może zaznać spokoju. Ciągle nas pytają, czy u nas coś straszy. Na razie na legendę nie natrafiliśmy, a ducha (ani ukrytego skarbu) jeszcze nie spotkaliśmy, ale ...zawsze trzeba mieć nadzieję. W każdym razie obiecuję, że jeśli się pojawi, to w pierwszej kolejności poinformuję o tym czytelników Waszego Portalu. Tymczasem, niezależnie od duchów, zapraszam serdecznie do odwiedzenia pałacu w Wojnowicach.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY














![Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871045598333448-900629152302961-443722479592108171-n-2-.jpg)










![Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871592image00007-.jpg)





























Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.