Prawo.pl: komitety wyborcze mają 30 dni na usunięcie plakatów

Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni od dnia wyborów. Jeśli tego nie zrobią, wójt postanawia o ich usunięciu. Pełnomocnikowi, który nie wywiąże się z obowiązku usunięcia materiałów agitacyjnych w terminie, grozi kara grzywny od 20 zł do 5000 zł - informuje serwis Prawo.pl.
Jak podaje serwis Prawo.pl, z odpowiedzialności za niezrealizowane tego obowiązku nie zwalnia pełnomocnika wyborczego fakt, że do usunięcia materiałów wyborczych zobowiązała się inna lub, że pełnomocnik sam nie jest w stanie wszystkich materiałów usunąć w oznaczonym terminie.
„Obowiązkiem pełnomocnika wyborczego jest bowiem takie zorganizowanie kampanii, by po jej zakończeniu materiały zostały w terminie 30 dni usunięte” - wskazuje w serwisie Prawo.pl prof. Rakowska-Trela z Uniwersytetu Łódzkiego, autorka komentarza do Kodeksu wyborczego.
Kodeks wyborczy w art. 110 par. 6a przewiduje wyjątek - obowiązek usunięcia materiałów agitacyjnych nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów (haseł) nastąpi za zgodą właściciela.
To oznacza, że właściciel płotu może zatrzymać plakat wyborczy na pamiątkę. Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/usuniecie-plakatow-i-hasel-wyborczych-30-dni-po-wyborach,326575.html
![Studniówka maturzystów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Poloneza zatańczono w Acropolis [FOTO i WIDEO] Studniówka maturzystów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Poloneza zatańczono w Acropolis [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769289636dsc-2544-.jpg)
![Razem młodzi przyjaciele! Studniówka II LO z Raciborza [FOTO i WIDEO] Razem młodzi przyjaciele! Studniówka II LO z Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769319685dsc-7954-383-.jpg)
![Studniówka II LO im. Adama Mickiewicza w Parku Leśnym w Rogowie [FOTO i WIDEO] Studniówka II LO im. Adama Mickiewicza w Parku Leśnym w Rogowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769291795bez-nazwy-167-.jpg)










![Morsy i ognisko w Grodzie – wspólne spotkanie mieszkańców i wsparcie dla WOŚP [FOTO i WIDEO] Morsy i ognisko w Grodzie – wspólne spotkanie mieszkańców i wsparcie dla WOŚP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769284913bez-nazwy-33-.jpg)

![Rock, ogień, Zumba i licytacje – tak przebiegł finał WOŚP na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] Rock, ogień, Zumba i licytacje – tak przebiegł finał WOŚP na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769378914dsc-9287-.jpg)




























![Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769424937koncert-noworoczny-129-25-01-2026-r-.jpg)






Komentarze (0)
Dodaj komentarz