Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 października 202309:53

Problem na Bosackiej. Betonowa wysepka zamiast zjazdu do Domgosu

Problem na Bosackiej. Betonowa wysepka zamiast zjazdu do Domgosu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Działające tu firmy dostrzegły problem, kiedy w ostatnich dniach ułożono krawężniki i zaczęto lać beton.

Inwestorem przy modernizacji Bosackiej jest miasto. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Szacuje się, że prace pochłoną ok. 5 mln zł.

Przebudowa Bosackiej wywołała w ostatnich miesiącach kontrowersje. Część radnych oraz wiceminister Michał Woś krytykowali prezydenta Dariusza Polowego. Uznali, że przebudowa nie była teraz potrzebna. Ulica, po remoncie sprzed kilku lat, była w dobrym stanie. Ponadto kolej planuje remont wiaduktu na styku Bosackiej-Rybnickiej, co wyłączy Bosacką z komunikacji na trasie Racibórz-Rybnik.

Prezydent wyjaśniał, że to, iż na obecnie remontowanym odcinku był w miarę dobry asfalt nie oznacza, że pod nim nie ma infrastruktury krytycznej, którą należy koniecznie wymienić oraz starej podbudowy. - Na obecnie remontowanym odcinku nie były prowadzone prace wykopowe, nie zmieniano sieci ani podbudowy drogi. Podczas poprzedniego etapu remontu inwestor, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich ściągnął tylko warstwę ścieralną asfaltu i położył cienką, nową warstwę – można to porównać do bieżnikowania starej, zużytej opony - dodał.

- Jak może Pan patrzeć w oczy ludziom, którzy od kilkunastu lat nie mogą doprosić się remontu swojej dziurawej drogi, albo wciąż nie mają chodnika? Proszę wyjść z gabinetu, przejechać się po mieście i uczciwie odpowiedzieć na pytanie czy nie ma pilniejszych na dziś remontów, które za tych blisko 5 milionów można by zrobić. Przecież to Pan jest w naszym mieście od określania priorytetów - ripostował wiceminister Woś. Całość dyskusji można prześledzić [TUTAJ].

Bosacka to dziś droga miejska, przedtem wojewódzka (DW 935). Dokumentację przygotował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Na jej podstawie prowadzone są obecne prace. Czytaj: Czy można było uniknąć kolejnego remontu Bosackiej i wycinki drzew na Rybnickiej?

Jak się okazało w ostatnich dniach, firmy działające na terenie dawnego Domgosu stracą możliwość wjazdu od strony centrum.

- Od kilku miesięcy mieszkańcy Ostroga borykają się z remontem ulic Bosackiej i Rybnickiej, znosząc objazdy, korki, ale z nadzieją na poprawę jazdy po jego zakończeniu. Niestety… Prace na ulicy Bosackiej dobiegają końca i mieszkańcy mogą zobaczyć nowo zaplanowany przebieg drogi. Nowy układ jezdni na odcinku przy sklepie Lidl, z dużą wysepką pośrodku zablokował zjazd w lewo od strony centrum miasta dla mieszczących się na ulicy Bosackiej 52 firm oraz mieszkańców pobliskiej kamienicy. W tym miejscu działalność prowadzą między innymi: Elmarko Bud, Mebroll, Domgos, Be fit Fitness Room. Biorąc pod uwagę, że wjazd od strony Rybnika ograniczony jest wiaduktem i nie mogą przejechać pod nim pojazdy ciężarowe od 3,5 m wzwyż - dostawy do firm na ulicy Bosackiej 52 są niemożliwe. Wyraźnie przy inwestycji tej mamy do czynienia z błędami na etapie projektowania lub wykonawczym - pisze w liście do redakcji Barbara Jacińska, wiceprezes Zarządu TBI Technology.

- W trakcie prac przy modernizacji DW 935 zauważyliśmy brak możliwości wjazdu samochodów ciężarowych, tirów, dźwigów oraz innych wielkogabarytowych pojazdów do naszej firmy TBI Technology Sp. Z o.o. w Raciborzu przy ulicy Bosackiej 52 od strony centrum. Brak wjazdu na teren naszej firmy spowodowany jest tak zwaną „wysepką" na środku drogi. Od strony Rybnika również nie mamy możliwości dojazdu do naszej firmy, gdyż wszystkie te pojazdy mają wysokość od 3,5 m wzwyż - czytamy z kolei w piśmie do Wydziału Dróg Miejskich Urzędu Miasta.

O komentarz wystąpiliśmy do ratusza.

Docelowa organizacjach ruchu na Bosackiej wg. projektu ZDW Katowice, znanego od kilku lat, dostępnego m.in. na naszym portalu. To na tej podstawie prowadzony jest remont. Z naszych informacji wynika, że firmy nie przyjrzały się dokumentacji, a urzędnicy nie zwrócili im na to uwagi, w tej i zeszłej kadencji.

1637760024bosacka1-

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 grudnia 202316:08

SuperLiga Thaiboxing z udziałem Łamatorów

SuperLiga Thaiboxing z udziałem Łamatorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności8 grudnia 202315:51

Domy tymczasowe pilnie poszukiwane! Pomóż skrzywdzonym zwierzętom

Domy tymczasowe pilnie poszukiwane! Pomóż skrzywdzonym zwierzętom - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał zrealizowany na zajęciach dziennikarskich w Klubie Strefa
Aktualności8 grudnia 202310:31

Opieka nad chorym. Obowiązują limity dni zasiłku opiekuńczego

Opieka nad chorym. Obowiązują limity dni zasiłku opiekuńczego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.