Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 października 202316:39

Od Doliny Biebrzy przez Amerykę po Wyspę Wielkanocną – ostatnie wolne miejsca na blok szkolny w ramach RFP WIATRAKI

Od Doliny Biebrzy przez Amerykę po Wyspę Wielkanocną – ostatnie wolne miejsca na blok szkolny w ramach RFP WIATRAKI - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Blok szkolny na stałe zagościł jako jeden z punktów Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI. Nie inaczej jest i w tym roku, gdzie w ciągu 6 spotkań z podróżnikami młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła przemierzyć niemal cały świat!

Raciborskie Festiwal Podróżniczy WIATRAKI zbliża się wielkimi krokami. Czwartek 19.10.2023 i piątek 20.10.2023 to dni pokazów przeznaczonych dla szkół – klas 5-8 szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Każdego dnia odbędą się 3 spotkania z podróżnikami o godz. 8:30, 10:00 oraz 11:30. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do zapoznania się z tegorocznymi propozycjami spotkań w ramach bloków szkolnych.

CZWARTEK, 19.10.2023

8:30 Sebastian Bielak „ Dolina Biebrzy. Ostatnie dzikie mokradła Europy”

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu jest dolina rzeki Biebrzy, która na przestrzeni minionych dekad oparła się próbom osuszenia i zagospodarowania. Znajdują się tu rozległe i całkowicie naturalne torfowiska niskie z fragmentami torfowisk wysokich, które uważa się za największe w Polsce oraz jedne z największych w Europie. Dolina Biebrzy, a zwłaszcza jej Basen Dolny to unikatowa w skali kontynentu ostoja ptaków wodno-błotnych i drapieżnych. Spośród występujących tu prawie 280 gatunków większość odbywa lęgi, przy czym część to ptaki bardzo rzadkie, a nawet zagrożone wyginięciem. Tutejsze bagna to także ostoja najliczniejszej w Polsce populacji łosia. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze doliny w 1993 r. założono Biebrzański Park Narodowy, którego głównym zadaniem jest ochrona mokradeł. Jest to największy park w Polsce, gdyż zajmuje 59 223 ha powierzchni, z czego 43% stanowią słynne Biebrzańskie Bagna.

10:00 Ewa Wilczyńska-Saj „TAPATI RAPA NUI, czyli festiwalowa odsłona Wyspy Wielkanocnej”

Na Południowym Pacyfiku znajduje się niezwykle osamotniona, maleńka wyspa Rapa Nui. Posiada zaledwie jedną miejscowość, a jednocześnie blisko tysiąc olbrzymich posągów. Choć oficjalnie należy do Chile, to nie ulega wątpliwości, że to polinezyjski zakątek, co podkreślane jest każdego roku podczas festiwalu TAPATI. To barwne wydarzenie trwa dwa tygodnie i w tym czasie cała wyspa radośnie celebruje swoje tradycje. Program wypełniony jest wachlarzem różnorodnych dziedzin: od sportowych, przez rzemieślnicze, aż po taneczne, wokalne i instrumentalne. Wszystko brzmi i wygląda bardzo nietypowo, niektóre konkurencje balansują na granicy szaleństwa, a ogrom słońca, kwiatów i muzyki nadaje temu lekkości i wprawia w znakomity nastrój tak wyspiarzy jak i turystów.

11:30 Marcin Błoński „Przestrzeń, owce i pogoda w kratę – wędrówki po dzikich górach Szkocji”

Spotkanie poświęcone będzie swobodnym wędrówkom górskim z plecakiem, namiotem i aparatem, dla których jednym z najlepszych miejsc w Europie są odludne, pozbawione szlaków turystycznych i chronione kapryśną pogodą góry Szkocji. Odwiedzimy m.in. Grampiany Zachodnie, Góry Kaledońskie, Wyspę Skye, Cairngorms. Na ich przykładzie przedstawione zostanie zarówno piękno tego rodzaju wypraw jak i wyzwania, które się z nimi wiążą - obok najciekawszych zdjęć i przygód pojawią się praktyczne wskazówki dla tych, którzy rozważają rozpoczęcie swojej własnej przygody w "dzikich" górach.

PIĄTEK, 20.10.2023

8:30 Michał i Marcin Kutkowscy „Rowerem w 90 dni wokół USA”

Odkąd sięga nasza pamięć zawsze chcieliśmy zobaczyć "Dziki Zachód". Czy jeszcze istnieje? Czy w ogóle istniał? W celu celu wybraliśmy się do USA na naszych "stalowych rumakach" aby przejechać Dziki Zachód, a nawet pójść o krok dalej i objechać całe Stany Zjednoczone w 90 dni.

10:00 Ola Synowiec „Czaszki, ołtarze i duchy przodków. Meksykańskie Święto Zmarłych”

Dlaczego czaszka stała się narodowym totemem Meksyku? Czy to dobrze, jeśli w Święto Zmarłych dostaniemy cukrową czaszkę z własnym imieniem? Jak sprawić, by zmarły przyszedł do nas w gościnę? Co wspólnego z obchodami Día de Muertos mają Aztekowie, Hiszpanie, a co wspólnego ma James Bond? Zapraszam na wspólne świętowanie meksykańskiego Dnia Zmarłych, które postaramy się wyjaśnić i oswoić. Wybierzemy się do meksykańskich miast, miasteczek i wsi, by porozmawiać z Meksykanami i zrozumieć, czym jest i była dla nich śmierć.

11:30 Anna Mojżyszek „Nie bój się Cygana”

„Nie bój się Cygana” – to słowa cygańskiej pieśni, przytaczanej przez jednego z badaczy Romów – Adama Bartosza. Mówi on też, że “By się przestać obawiać – należy poznać”. W czasie tej prezentacji przybliżymy życie Romów z Polski, poznamy też króla mołdawskich Cyganów, odwiedzimy bułgarskie Baczkowo, gdzie w czasie wielkiego odpustu Romowie Kalajdżidża kupują żony. Opowiemy o Bobim, Mariannie, Charlim, którzy spędzają czas za kratami. Ale nie narzekają, dobrze im tam. To niedźwiedzie, które zostały odebrane niedźwiednikom i teraz spędzają spokojne życie w Parku Tańczących Niedźwiedzi. Pojedziemy też do Cyganów żyjących na Sri Lance, którzy od pokoleń są zaklinaczami węży.

Zapisy na bloki szkolne pod nr telefonu: 697 87 20 07.

Autor: mat.nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.