Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 października 202318:06

Stara winiarnia przy Zborowej wstanie z ruin. Umowa na odbudowę podpisana

Stara winiarnia przy Zborowej wstanie z ruin. Umowa na odbudowę podpisana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Już w piątek nastąpi przekazanie placu budowy, potem rozpocznie się zabezpieczanie zabytkowego obiektu, faza projektowania i wreszcie odbudowa. Potrwa 36 miesięcy, do 2025 r. Dawna winiarnia posłuży Temidzie. 

– To największa inwestycja związana z odbudową zabytków Raciborza. Przywracamy świetność miastu i pomnikom jego historii. Ten budynek będzie służył instytucjom państwa oraz jego obywatelom. Tak, aby dostęp do wymiaru sprawiedliwości był jak najsprawniejszy – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas dzisiejszej (4 października br.) uroczystości podpisania umowy na wykupienie budynku przy ul. Zborowej w Raciborzu przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. 

W ramach inwestycji w systemie projektuj-buduj (wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest Polska Grupa SW) obiekty dawnego zespołu hurtowni i składu win zostaną gruntownie przebudowane. Będą one dostosowane do potrzeb apelacji katowickiej. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 38 milionów złotych. W wyremontowanym budynku będą się mieścić siedziba Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej. Co więcej, w obiekcie znajdą się archiwa zakładowe oraz pomieszczenia służące do przechowywania dowodów rzeczowych.

Obiekt będzie w pełni wyposażony i dostosowany do najwyższych standardów. Jednocześnie zachowa swój historyczny charakter. Zabytkowa winiarnia jest bowiem jednym z symboli Raciborza. Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzegło wielki potencjał i znaczenie budynku dla mieszkańców miasta, wyrażając zgodę na jego zakup przez Sąd Apelacyjny w Katowicach.

– Obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom właściwej obsługi. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się pięknym i nowoczesnym budynkiem – podkreślił wiceminister Michał Woś. - To nie pomysł, a konkrety. Już w piątek przekazujemy plac budowy - dodał.

Stara winiarnia leży na działce o powierzchni 0,1889 ha, zabudowanej budynkami dawnej leżakowni i przetwórni win stanowiącymi odrębny przedmiot własności od gruntu. Nieruchomość składa się z budynku produkcyjno-handlowego, administracyjno- socjalnego usytuowanych od ul. Zborowej oraz budynku usługowo-mieszkalnego, usługowego oraz przepompowni oleju usytuowanych od ul. Drzymały. Łączna pow. użytkowa pomieszczeń budynków wynosi 4.175,00 m2. Podpiwniczenie dwukondygnacyjne o pow. 304,59 m2.

Jak wyjaśniono, niedawna zawalenie się dachu nastąpiło w momencie, kiedy obiekt nie należał jeszcze formalnie do wymiaru sprawiedliwości. Sąd Apelacyjny w Katowicach, 15.05., kupił nieruchomość w licytacji komorniczej za ponad 1,2 mln zł. Przeniesienie własności trwało kilka tygodni. Dodajmy, że zakupiono również stary szpital przy Bema. Powstanie tu ośrodek kuratorski.

To kolejna wielomilionowa inwestycja resortu w województwie śląskim. 2 października br. odbyło się uroczyste otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi. W 2023 r. zainaugurowano również budowę Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, którego powierzchnia wyniesie ponad 9 tys. metrów kwadratowych. Zakupiono także dodatkowy budynek dla Sądu Rejonowego w Pszczynie. Z kolei w Sosnowcu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego. Ponadto, dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości Urząd Miasta Chorzowa przekazał na potrzeby miejscowego Sądu Rejonowego gmach dawnego ratusza.

Inwestycje resortu w sądownictwo na terenie całej Polski stanowią wyraz troski o to, aby Polacy mieli łatwy dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Strategia ta jest konsekwentnie wdrażana od objęcia funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobro.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 grudnia 202316:08

SuperLiga Thaiboxing z udziałem Łamatorów

SuperLiga Thaiboxing z udziałem Łamatorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności8 grudnia 202315:51

Domy tymczasowe pilnie poszukiwane! Pomóż skrzywdzonym zwierzętom

Domy tymczasowe pilnie poszukiwane! Pomóż skrzywdzonym zwierzętom - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał zrealizowany na zajęciach dziennikarskich w Klubie Strefa
Aktualności8 grudnia 202310:31

Opieka nad chorym. Obowiązują limity dni zasiłku opiekuńczego

Opieka nad chorym. Obowiązują limity dni zasiłku opiekuńczego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.