Raciborska delegacja na Węgrzech. 88. rocznica Zugló

W ramach współpracy z węgierskim miastem partnerskim Zugló (XIV dzielnica Budapesztu), na zaproszenie burmistrza Csaby Horvátha, w miniony weekend miasto odwiedziła polska delegacja oraz grupa przedstawicielek raciborskich przedszkoli. Okazją do spotkania były obchody 88. rocznicy założenia tej dzielnicy Budapesztu.
W skład polskiej delegacji weszli wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, inspektor ds. współpracy zagranicznej Gizela Kowacz oraz radny Jarosław Łęski.
Po wspólnej wymianie doświadczeń i zapoznaniu się z ciekawymi inwestycjami w tej dzielnicy Budapesztu takich jak park miejski, polska delegacja wzięła udział w oficjalnej uroczystości obchodów Święta Zugló. Podczas gali miało miejsce wręczenie tytułów honorowych, medali oraz świadectw uznania dla osób, które swoją działalnością wniosły znaczący wkład w rozwój i sukces miasta.
Polska delegacja miała również okazję zobaczyć niezwykłe dzieło architektoniczne, jakim jest Dom Muzyki, zaprojektowany przez japońskiego architekta Sou Fujimoto. Jest to jedno z najbardziej efektownych muzeów w naszej części Europy, doskonale wkomponowane w otaczający krajobraz przyrody.
W ramach współpracy partnerskiej raciborskich przedszkoli pedagodzy zostali zaproszeni na konferencję, szkolenia oraz wymianę doświadczeń dotyczących pracy z dziećmi w przedszkolu i żłobku.
Ważne i inspirujące spotkanie zawodowe pomiędzy nauczycielkami przedszkoli z Raciborza i Budapesztu prowadziła Andrea Babarczy, dyrektor szkoły członkowskiej Treasure Hunter Zugloi Egyestitet Óvoda. Stronę polską reprezentowała Judyta Kwaśnica, dyrektor Przedszkola nr 23 im. Stefana Vajdy w Raciborzu.
Wizyta to powrót do współpracy po przerwie spowodowanej pandemią a zapoczątkowanej w 1996. Już w grudniu w Raciborzu będą gościć przedszkolanki z Węgier.
Współpraca między miastami jest bardzo dynamiczna i wielopłaszczyznowa, co doskonale ilustruje wspólny projekt sportowy Sport4you, obejmujący wymianę doświadczeń pomiędzy urzędami, jednostkami miejskimi oraz organizacjami sportowymi. To tylko jedno z wielu przedsięwzięć, które podkreślają nasze silne i bliskie partnerstwo.

































![XXVII Pływadła na półmetku w Turzu [FOTO] XXVII Pływadła na półmetku w Turzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782672266photo-11-z-96-.jpg)
![Dwa dni świętowania 90-lecia LKS Gamów [FOTO] Dwa dni świętowania 90-lecia LKS Gamów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178276247190lks-2026-105-von-145-.jpg)
![Dogtrekking w Nędzy przyciągnął tłumy. Sport i pomoc zwierzętom podczas VI Festiwalu Górnej Odry [FOTO] Dogtrekking w Nędzy przyciągnął tłumy. Sport i pomoc zwierzętom podczas VI Festiwalu Górnej Odry [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782639842photo-51-z-100-.jpg)












![Baraż w piekarniku. Naprzód Krzyżkowice rozbił Ocice w finale walki o A klasę [FOTO] Baraż w piekarniku. Naprzód Krzyżkowice rozbił Ocice w finale walki o A klasę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782680206krzyzkowice-ocice-baraz-.jpg)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany