Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 września 202317:29

Pierwsze takie wydarzenie w historii. Przysięga wojskowa w Kuźni Raciborskiej [FOTO i WIDEO]

Pierwsze takie wydarzenie w historii. Przysięga wojskowa w Kuźni Raciborskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Składali ją dziś, 30.09., na pl. Zwycięstwa żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacja nazywana terytorialsami dysponuje starą podstawówką przy Arki Bożka. Tu odbywa się szkolenie.

To już kolejna, wojskowa uroczystość, jaka wpisała się w kalendarz Kuźni Raciborskiej. Swój capstrzyk oraz wspomnienie saperów poległych w lesie niedaleko Kuźni Raciborskiej organizuje tu 6. Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach. To druga przysięga śląskiej BOT we wrześniu. Ponad 60. nowych żołnierzy złożyło ją 9 września na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg - tak brzmi jej formuła. Złożono ją na sztandar ufundowany przez kuźniański samorząd. Jego ojcem chrzestnym jest burmistrz Paweł Macha.

- Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem - na te słowa płk. Witolda Pileckiego powoływał się nowy dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Paweł Piątkowski (przejął dowodzenie od płk. Tomasza Białasa). - Ci ludzie przez ostatnie 16 dni poświęcając swój prywatny czas, uczestniczyli w intensywnym szkoleniu wojskowym. Wypowiadając słowa roty, przyjmą na siebie ogromne zobowiązanie: obrony swoich małych, lokalnych społeczności. Przyjmą również zadanie stania na straży bezpieczeństwa naszego Państwa. Będzie to jednak również chwila ogromnej radości, nowego początku i nowej wojskowej drogi - te słowa skierował w stronę podkomendnych.

Okolicznościowy list przesłał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Obecny w Kuźni Raciborskiej był wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, a także senator Ewa Gawęda. Po przysiędze odbyła się defilada z orkiestrą wojskową z Bytomia na czele. Dla mieszkańców przygotowano pokaz sprzętu wojskowego.

Kuźnia Raciborska to miejsce funkcjonowania jednostki szkoleniowej WOT. W planach poszerzenie bazy o ośrodek K-9, gdzie mogliby się szkolić żołnierze i funkcjonariusze grup poszukiwawczo-szkoleniowych (chodzi o dawne koszary wojsk rakietowych, gdzie prowadzono już ćwiczenia), a także ulokowanie kompanii saperów. Wszystko o terytorialsach.

Autor: fot. 13 Śląski BOT, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.