Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 września 202316:20

Ambasadorzy ponad 20 państw w Eko-Oknach, Raciborzu i Rudach [FOTO i WIDEO]

Ambasadorzy ponad 20 państw w Eko-Oknach, Raciborzu i Rudach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Szefowie misji dyplomatycznych zwiedzają Śląsk, w tym ziemię raciborską. Dziś, 30.09., przyjechali do kornickich Eko-Okien, zwiedzili Racibórz, w planie także Rudy i stare opactwo.

Polski MSZ organizuje wizyty ambasadorów wraz z rodzinami w różnych regionach naszego kraju. Poznają Polskę, zabytki, zwyczaje, kuchnię, a także przedsiębiorstwa. Po kilku latach szefowie misji dyplomatycznych przyjechali na Śląsk. Na ich trasie znalazły się m.in. Katowice, Żory, Gliwice i powiat raciborski. W tym roku mniej licznie stawili się przedstawiciele państwa zachodnich. Wielu z nich wybrało się do Gdańska z racji 80. rocznicy urodzin byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Do powiatu raciborskiego przyjechali ambasadorzy: Angoli, Chile, Chin, Egiptu, Gruzji, Indonezji, Kongo, Litwy, Łotwy, Malezji, Mołdawii, Mongolii, Nigerii, Peru, Rumunii, Słowenii, Serbii, Sri Lanki, Tajlandii, Węgier i Wietnamu.

Grupa pojawiła się w Eko-Oknach około 11.00. Przyjął ich prezes spółki Mateusz Kłosek. On też był przewodnikiem po kompleksie hal produkcyjnych giganta z Kornic. Mówił o przekształceniach, jakie przeszła mała rodzinna firma w jednego z największych na świecie producentów branży stolarski okiennej. Eko-Okna pokazały swój nowoczesny park maszynowy i asortyment, w tym magazyn wyrobów gotowych. Trasa ponad dwugodzinnej marszruty liczyła aż 5 kilometrów.

Inicjatorem wizyty ambasadorów w powiecie raciborskim był wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński rodem z Pietrowic Wielkich. On też towarzyszył grupie w Eko-Oknach i Raciborzu.

Większość goszczących w naszym powiecie ambasadorów posługuje się językiem polskim. Na ich czele stoi Orsolyi Zsuzsanna Kovács, od 2017 r. ambasador Węgier w Warszawie, znana z pielęgnowania polsko-węgierskiej przyjaźni. Kovács łączy przyjaźń z wiceministrem Michałem Wosiem. Oboje są prawnikami i współpracowali na niwie rządowej. – Nawiązaliśmy serdeczne relacje prywatne. We współpracy z polską ambasadą w Budapeszcie pośredniczyliśmy w nawiązaniu kontaktów prezydenta Węgier z Mateuszem Kłoskiem w sprawach gospodarczych – mówi wiceminister Woś. Po zwiedzeniu Eko-Okien podjął ambasador Kovács obiadem w Raciborzu.
Z Kornic grupa przyjechała na zwiedzanie stolicy powiatu. Przy Muzeum gościł podjął prezydent Dariusz Polowy. Na ul. Długiej odbył się krótki briefing z wiceministrem Pawłem Jabłońskim.

Autor: g.waw, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport7 czerwca 202620:27

Piątka wokół ruin. W Sławikowie zainagurowano cykl ośmiu biegów w powiecie raciborskim

Piątka wokół ruin. W Sławikowie zainagurowano cykl ośmiu biegów w powiecie raciborskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Około 140 uczestników stanęło na starcie pierwszego biegu cyklu Grand Prix „Bieg na Piątkę po Powiecie Raciborskim”, który odbył się 7 czerwca w Sławikowie. Niedługa trasa i lekki deszczyk sprawiły, że z dystansem mógł się zmierzyć każdy. Wygrali doświadczeni biegacze. Dla wielu najważniejsze była satysfakcja. Zawody zorganizowało Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu.

red.
Reklama
Sport7 czerwca 202623:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Długi czerwcowy weekend przyniósł kibicom wiele sportowych emocji. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik od IV ligi do C klasy. Jedni mogli cieszyć się z wygranych i awansów, inny wciąż walczą o ligowy byt. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport6 czerwca 202622:13

Derby bez historii. Studzienna przyjechała w dziesiątkę i nie wyszła na drugą połowę [FOTO]

Derby bez historii. Studzienna przyjechała w dziesiątkę i nie wyszła na drugą połowę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Derbowe pojedynki zawsze budzą dodatkowe emocje. Niezależnie od miejsca w tabeli czy aktualnej formy zespołów kibice liczą na walkę, zaangażowanie i nieprzewidywalny przebieg wydarzeń. Tak miało być również podczas spotkania pomiędzy Ocicami a rezerwami Studziennej. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna.

(greh)
Aktualności7 czerwca 202620:52

Strongman Strażaków i Strażacki Dzień Dziecka w Żerdzinach

Strongman Strażaków i Strażacki Dzień Dziecka w Żerdzinach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. S. Machnik/UG Pietrowice Wielkie
Reklama
Sport7 czerwca 202601:41

Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO]

Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Po czwartkowej inauguracji turnieju InPost Cup w Nędzy przyszedł czas na drugi dzień zmagań. W sobotę, 6 czerwca na boiskach pojawili się zawodnicy z rocznika 2016 oraz - po raz pierwszy w historii wydarzenia - osobna grupa dziewcząt.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Sport7 czerwca 202610:45

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO]

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Spotkanie B klasy klasy pomiędzy Stalą Kuźnia Raciborska a LKS Naprzód 37 Krzyżkowice od pierwszych minut było prowadzone w wysokim tempie.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport8 czerwca 202600:56

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO]

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę 7 czerwca boiska w Nędzy ponownie wypełniły się najmłodszymi adeptami futbolu. Finałowy dzień InPost Cup Nędza 2026 należał do skrzatów z roczników 2019 i 2020, dla których była to przede wszystkim okazja do gry, zabawy i pierwszych sportowych doświadczeń.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.