Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 września 202317:31

W świecie głuszy – Anna Goc i wernisaż SOSWNIS w raciborskiej bibliotece

W świecie głuszy – Anna Goc i wernisaż SOSWNIS w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Anna Goc, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Głusza” oraz wernisaż wystawy prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących – tak przedstawia się program wydarzeń, które odbędą się w raciborskiej bibliotece 2 października. Całość będzie tłumaczona na PJM i jest organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Głuchych. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z systemowego wykluczenia pół miliona obywateli Polski. W powszechnej świadomości brakuje wiedzy o tym, że język polski jest językiem obcym dla osób głuchych – komunikacja pisemna nie rozwiązuje problemu bariery komunikacyjnej. Małe migające postacie u dołu ekranu telewizora nie pomogą wezwać karetki pogotowia, brakuje ich na sali porodowej czy sali egzaminacyjnej w trakcie matury. Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Anna Goc w swoim reportażu Głusza oddaje głos głuchym i punktuje problemy systemu. Spotkanie z reporterką jest organizowane we współpracy z SOSWNIS w Raciborzu i będzie tłumaczone na PJM przez Mariolę Czadankiewicz – Klimek.

Wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój kreatywności, rok szkolny 2022/2023 - Kreatywne Prace Plastyczne, III edycja.

Anna Goc - dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, do 2012 roku związana z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Autorka książki Boniecki. Rozmowy o życiu (2018). Pisze pracę doktorską z lingwistyki migowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za książkę Głusza otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury doceniło reportaż Goc za rzetelne przedstawienie sytuacji osób głuchych w Polsce.

2 października, godz. 17.00, Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

plakat_goc

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 lutego 202623:50

Wicher i Przyjaciele zgarnęli wszystko. Mistrzostwo i Superpuchar w rękach zespołu z Płoni [FOTO]

Wicher i Przyjaciele zgarnęli wszystko. Mistrzostwo i Superpuchar w rękach zespołu z Płoni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwanaście weekendów wypełnionych futsalowymi emocjami, kilkadziesiąt rozegranych spotkań i blisko sześćset zdobytych bramek – tak w liczbach można podsumować XXIII edycję Halowej Ligi Piłki Nożnej. Rozgrywki zakończyły się w niedzielę, 15 lutego, w hali OSiR przy ul. Łąkowej, a ich wielkim triumfatorem został zespół Wicher i Przyjaciele z Płoni, który do mistrzostwa dołożył także Superpuchar.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.02.2026
12 lutego 202621:00

Nasz Racibórz 13.02.2026

Nasz Racibórz 06.02.2026
5 lutego 202621:01

Nasz Racibórz 06.02.2026

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.