Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 września 202314:05

Ogród przy miejscu pracy - laureaci konkursu Zielono Mi

Ogród przy miejscu pracy - laureaci konkursu Zielono Mi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Niezmiernie cieszy nas to, że kategoria „Ogród przy miejscu pracy” zyskuje popularność. Coraz więcej raciborzan pracuje w zdrowym otoczeniu — nie od dziś wiadomo, że żywa zieleń wpływa kojąco na człowieka i poprawia mikroklimat - informuje ratusz.

Andrzej Drewniak to pasjonat ogrodnictwa i właściciel restauracji MALIBU, którą wraz z żoną wzbogaca roślinami łącząc pracę z hobby. W kategorii „Ogród przy miejscu pracy” pan Andrzej otrzymał I miejsce. Komisję urzekła naturalna skarpa, który tworzy piękny zielony „obraz” dla klientów lokalu. Utrzymanie takiego miejsca to nie lada wyzwanie, tam dodatkowo znajduje się również strumyczek. Takie otoczenie zaopatrzone w poidełka i zbiorniki na deszczówkę tworzy idealną oazę bioróżnorodności. Dodatkowe punkty pan Andrzej otrzymał za dorodne pnącza (bluszcz i powojnik), wiekowego orzecha włoskiego rosnącego przy wejściu a także urokliwe kompozycje z dzielżanów i ostnicy.

II miejsce przypadło Przedszkolu nr 26 w którym pani Adela Jędrusiak i pan Zygmunt Karwowski dbają o to żeby przedszkolakom zdrowo i miło spędzać było czas na dworze. Ogród przedszkolny charakteryzuje się dojrzałością – od ulicy cień dają i tlen produkują dorosłe drzewa, przy budynku posadzono kompozycje krzewów kwitnących, natomiast za budynkiem znajduje się użytkowa część ogrodu w której wspólnie z dziećmi hodowane są owoce i warzywa. Dopełnieniem tego miejsca są poidełka dla ptaków a także hotele i poidełka dla owadów.

W tym roku w konkursie ZIELONO MI komisja przyznała ex aequo dwa III miejsca: dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących (SOSWNiS) oraz dla Zakładu Poprawczego dla Nieletnich w Raciborzu.

SOSWNiS znajdujące się przy ul. Karola Miarki to sporych rozmiarów obszar wymagający dużych nakładów pracy, ale też cieszący się długą tradycją, której świadkami jest część istniejącego tam zadrzewienia. Zabytkowy budynek szkoły otacza również część funkcjonalna w której pani Beata Jaskot, pani Paulina Jakubowska-Langrzyk i pan Franciszek Pawełek utworzyli szklarnię oraz ścieżkę sensoryczną. Uwagę Komisji zwróciły własnoręcznie zrobione kwietniki i kompostownik. Trzymamy kciuki za wino, które powstanie w przyszłości w winnicy SOSWNiS!

Druga zwycięska realizacja to teren zielony wokół „Poprawczaka”, o który dbają wychowankowie pod czujnym okiem wychowawców Ośrodka. W tym ogrodzie znajduje się kilka „perełek” takich jak kolekcja własnoręcznie ukształtowanych bonsaiów, szpaler wiśni ozdobnych, zrobiony przez chłopców kwietnik ze starego roweru i skrzaty ukryte tu i tam. Warto wspomnieć, że ogród wspomaga również niesienie pomocy — wyhodowane tutaj pomidory przekazywane są do hospicjum, a jabłonki z matecznika rozdawane. Ponadto Wychowankowie Ośrodka spędzają czas w ogrodzie, dbając i rozbudowując oczko wodne oraz sad „Andaluzja”.

W kategorii „Ogród przy miejscu pracy” udało się również wyróżnić Przedszkole nr 16, w którym pan Wojciech Koloska skrupulatnie pielęgnuje ogród, aby przedszkolaki mogły spędzać w nim czas, bawiąc się, uprawiając warzywniki czy też korzystając ze ścieżki sensorycznej. Tutaj znajdują się domek dla jeży i hotele dla owadów. Przestrzeń zyskała również punkty za zbieranie deszczówki.

Gratulujemy i zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród w piątek 22.09.2023 podczas Święta Dyni w Ogródku Jordanowskim!

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.